Wystawa prac Józefa Hałasa w DESA Unicum
O Józefie Hałasie ponownie zrobiło się głośno w marcu zeszłego roku, gdy słynne Centre Pompidou w Paryżu włączyło do swojej stałej kolekcji kilka prac polskiego artysty. Józef Hałas znalazł się tym samym wśród najważniejszych nazwisk polskiej sztuki eksponowanej w Centre Pompidou – Wojciecha Fangora, Henryka Stażewskiego, Katarzyny Kobro czy Władysława Strzemińskiego. Wydarzenie to rozbudziło ciekawość zagranicznych kuratorów i kolekcjonerów twórczością Józefa Hałasa, a wydany niedługo potem anglojęzyczny album poświęcony twórczości artysty tylko to potwierdził.
By zobaczyć na żywo prace Józefa Hałasa, nie musimy jechać do Paryża. W warszawskiej siedzibie DESA Unicum, przy ul. Pięknej 1A od 26 lipca do 20 sierpnia będzie prezentowana wystawa prac artysty z różnych okresów twórczości. Najstarsze obrazy pochodzą z lat 60., najnowszy, z 2014 roku, dzięki czemu możliwe jest prześledzenie ewolucji twórczości Józefa Hałasa, tego, jak od syntetycznie ujmowanego krajobrazu dochodził do abstrakcji, a także jego myślenia o sztuce.
Józef Hałas, Z cyklu "Droga", lata 90. XX w. Zdjęcie: DESA Unicum
Co więcej, wystawa „Józef Hałas. Rytm natury” stwarza unikalną okazję, by z bliska przyjrzeć się niuansom barwnym, z których słynął artysta, oraz precyzyjnie kształtowanym fakturom jego prac. Charakterystyczne kolory i pieczołowicie opracowana faktura obrazów Hałasa oddziałują na zmysły i pozwalają zgłębić tajemnice natury, która była największą inspiracją artysty.
Hałas, tworząc rodzaj nowoczesnego malarstwa pejzażowego, sprowadzał krajobraz do najistotniejszych elementów, skupiając się na rytmie i sile obserwowanych zjawisk. Inspiracją dla jego słynnych geometrycznych pejzaży były krajobrazy Nowego Sącza, wśród których się wychował.
Józef Hałas, Z cyklu "Przeciwstawienia", 1969. Zdjęcie: DESA Unicum
Zobacz też:
- 9 najciekawszych wystaw w Polsce w 2024 roku, których nie można przegapić
- 13 wystaw w Polsce i Europie, które musisz zobaczyć w te wakacje. Łempicka, impresjoniści, Kandinsky