East-East. Wystawa sztuki współczesnej z Japonii
Wystawa „East-East” prezentuje prace współczesnych artystek i artystów poprzez odniesienie do pojęcia Wschodu w kontekście politycznym i kulturowym. Do współtworzenia wystawy zaproszono sześciu twórców: Mami Kosemura, Mitsuo Kim, Rui Mizuki, Tomoko Sauvage, Urara Tsuchiya, a także Ewelinę Skowrońską, wrocławiankę, która przez ostatnią dekadę mieszkała i tworzyła w Japonii.
Ewelina Skowrońska, Totem Series. Zdjęcie: materiały prasowe
Kuratorzy wystawy razem ze współtworzącymi ją artystami i artystkami odwołują się do istniejącego w świadomości społecznej, a opartego w znacznej części na podłożu historycznym, podziału Wschód – Zachód. Badają sposób postrzegania granic, w którym racjonalny, rozwinięty Zachód zaczął funkcjonować jako opozycja do niejednorodnego, pozostającego na marginesie Wschodu. W tej perspektywie, zarówno Polska jak i Japonia reprezentują Wschód.
Mitsuo Kim, Goodbye my love. Zdjęcie: materiały prasowe
Podróż, w którą zostajemy zaproszeni, staje się więc nie tylko pretekstem do szukania powiązań i analogii pomiędzy tymi dwoma krajami, ale także walki z utartymi schematami. To jednocześnie wędrówka po tym co nieznane, zmitologizowane i często nienazwane.
Mami Kosemura, Banquet. Zdjęcie: materiały prasowe
Wystawa „East-East” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha to również refleksja nad tym, czym Wschód jest dzisiaj – nie tylko kierunkiem na mapie, leczy także koncepcją i symbolem, które od wieków inspirują i budzą niepokój. Wschód jest też sposobem myślenia i doświadczania rzeczywistości. Zaprezentowane na ekspozycji prace podkreślają tę wielowymiarowość, ukazując sztukę jako narzędzie dialogu i redefinicji tożsamości. Artyści jednocześnie kwestionują stereotypy i proste podziały, wskazując, że granice między kulturami i tradycjami są płynne, a przeszłość nieustannie splata się z teraźniejszością i przyszłością.
Tomoko Sauvage, Artystka w trakcie performansu. Zdjęcie: materiały prasowe
***
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
Wystawa „East-East”, 26.04.2025 – 10.08.2025
Wernisaż: 25.04, godz. 18:00
Zobacz też:
- Sztuka z Ameryki Południowej. Tu puls bije szybciej
- Tęczowe wesele Arobala. Wystawa „Powtarzać Czas Początku” łączy queer z ludowością
- Fangor, Kantor, Stażewski – prace 20 klasyków polskiej awangardy zasiliły zbiory muzeum w Grudziądzu