13 wyjątkowych pracowni polskich ceramików

Ceramika użytkowa w postaci oryginalnej zastawy czy monumentalne, ozdobne projekty? Polscy ceramicy nie mają ograniczeń - eksperymentują z formą i bawią się konwencją, przedmioty codziennego użytku zmieniając w prawdziwe dzieła sztuki.

13 wyjątkowych pracowni polskich ceramików

Współczesną ceramikę zdominowały minimalistyczne formy o surowym designie. Zdjęcie: Getty Images

Jeśli rodzima ceramika kojarzy się Wam głównie z wyrobami spod stempla Bolesławca, Ćmielowa lub Chodzieży, najwyższa pora zaktualizować swoją wiedzę! I choć tradycyjne komplety w charakterystyczny wzór powracają do łask inspirując artystów i miłośników designu, warto poznać propozycje współczesnych polskich ceramików. Ich ciągle rosnąca oferta podbija serca klientów, nie tylko w Polsce, a unikalne desenie i formy dodają charakteru każdemu wnętrzu.

Zapraszamy w podróż po trzynastu niezwykłych pracowniach! 

 

Paititi Studio

Kameralne studio Paititi to twórcza, warsztatowa przestrzeń, w której powstają autorskie projekty wzorzystych wazonów i przedmiotów umilających codzienne rytuały.

GRÔPK

Grôpk to kaszubskie słowo oznaczające garnek. 

Unikalny brand stworzony przez artystę Marcina Kuberne łączy w sobie koncept minimalistycznej rzeźby z pierwotnym rzemiosłem w postaci ręcznie wylepianej ceramiki.

Maison Fragile

Surowe misy wypełnione owocami, ceramiczne dłonie na biżuterię czy subtelne muszle - to dzięki takim dodatkom, które powstają w Maison Fragile, wnętrze nabiera życia.

Aoomi Studio

Aoomi Studio to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek tworzących ceramikę użytkową, a ich projekty znajdziemy w wielu polskich designerskich wnętrzach. Ich minimalistyczne talerze, bowle, czy czarki  nadadzą smaku każdemu daniu.

Fenek Studio

Fenek Studio to przede wszystkim zabawa kolorem i formą, czyli niebanalne ceramiczne figury i przeskalowane filiżanki.

Trzask Ceramics

Kameralna pracownia ceramiczna Trzask narodziła się w 2017 roku i ma swoją siedzibę na warszawskim Żoliborzu. Dla właścicieli ceramika jest narzędziem ekspresji, a także polem do eksperymentów z rysunkiem, kolorem i kształtem. Wszystkie przedmioty tworzą sami, w krótkich seriach.

Soil Ceramics

„Rzeźby ceramiczne wykonywane przez Martę Cylwik pod marką SOIL to kontynuacja zanikającej kultury prawdziwego rzemiosła.” - czytamy na stronie pracowni. Jej projekty są subtelne, minimalistyczne i niepowtarzalne.

Mozi Studio

Połączenie ceramiki i sitodruku? Dla artystów z gdyńskiego Mozi Studio nie ma rzeczy niemożliwych!

Ronja Ceramics

 

Właściciele pracowni ceramicznej Ronja piszą o sobie: „Każda rzecz jest wynikiem procesu przegadywania, projektowania i eksperymentowania. Każda jest wytaczana na kole, odlewana lub lepiona ręcznie. Nasze naczynia można łączyć ze sobą w swobodne konstelacje i zestawy, tak jak tylko Wam się spodoba". 

Nami Studio

Surowe, chropowate, jakby celowo niedopracowane - takie właśnie są projekty poznańskiego studia ceramicznego Nami. Stworzone z miłości do Japonii i tradycyjnego rzemiosła, urzekają minimalistyczną formą i prostym przekazem. 

WOLNO 

Ulubioną techniką właścicielki pracowni WOLNO, Oli Nadolnej, jest toczenie na kole garncarskim. Jak sama pisze, to właśnie przy nim zamienia "błoto w złoto" i zatraca się w procesie twórczym, podczas którego powstają piękne funkcjonalne naczynia. 

Tasjap_ceramics 

Absolwentka Bauhaus University, Tasja Puławska to polska artystka, która podbiła serca Duńczyków. W swoim kopenhaskim studio tworzy wyjątkowe, proste naczynia, przyciągające uwagę kunsztem wykonania i dbałością o najmniejszy detal.

Kasia Białek 

W pracowni ceramicznej Kasi Białek powstaje ceramika użytkowa w pojedynczych egzemplarzach. Glina jest dla twórczyni rodzajem medytacji i ucieczką od codzienności. Ten spokój możemy odnaleźć w surowych formach w odcieniach ziemi.


Czytaj więcej