Lawenda wąskolistna i francuska na balkonie
Najpopularniejszymi i najchętniej uprawianymi lawendami na polskich balkonach są lawenda wąskolistna i lawenda francuska.
Lawenda wąskolistna, nazywana też lekarską lub wonną pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Charakteryzuje się zwartym, kępiastym pokrojem. Jej sztywne pędy pokrywają srebrne włoski, a liście przybierają lancetowaty kształt.
Lawenda wąskolistna zakwita w lipcu i sierpniu na fioletowo, liliowo, biało lub purpurowo. Jej kwiatostany wyglądem przypominają kłosy zbóż. Warto wspomnieć, że lawenda wąskolistna jest rośliną miododajną, dlatego chętnie obsiadają ją pszczoły i motyle. Lawenda wąskolistna dobrze znosi suszę i niskie temperatury.
Lawenda francuska występuje głównie na Południu Europy. Podobnie jak w przypadku lawendy wąskolistnej, srebrne włoski pokrywają jej sztywne pędy, natomiast lancetowate liście francuskiej odmiany są szersze. Lawenda francuska zakwita dwa razy w roku: w kwietniu i maju oraz we wrześniu. Jej drobne kwiatki osadzone są bardzo gęsto obok siebie i tworzą obłe, przypominające beczułki kwiatostany. Kwiaty najczęściej są fioletowe, różowe, białe oraz purpurowe.
Lawenda francuska nie jest tak odporna jak jej wąskolistna kuzynka – szczególnie na mróz i suszę. Dlatego w polskim klimacie może sprawiać problemy. Zimą konieczne jest trzymanie lawendy francuskiej w pomieszczeniu, ponieważ w ogrodzie lub na balkonie nie przetrwa.
Lawenda na balkonie – kiedy sadzić
Kiedy sadzić lawendę na balkonie, by obficie rosła i kwitła? Lawenda najlepiej rośnie w ciepłych i słonecznych miejscach, dlatego zaleca się, by sadzić ją do pojemników na balkonie nie wcześniej niż w drugiej połowie kwietnia. Lawenda wąskolistna jest dość odporna na przymrozki, ale lawenda francuska może nie przetrwać niskich temperatur, dlatego tę odmianę zaleca się posadzić na balkonie, gdy minie zagrożenie przymrozków, czyli najlepiej po „Zimnej Zośce” (15 maja).
Lawenda na balkonie – pielęgnacja
Jak pielęgnować lawendę na balkonie? Przede wszystkim musimy wybrać dla niej odpowiednie stanowisko. Lawenda lubi słońce, więc doskonale odnajdzie się na balkonie południowym, który przez większość dnia jest skąpany w słońcu. Warto też zadbać, by miejsce, w którym stanie lawenda na balkonie było osłonięte od wiatru i deszczu.
Lawenda lubi „oddychać” i potrzebuje swobodnego przepływu powietrza, dlatego odradza się ustawiania doniczek z lawendą bardzo blisko siebie.
Podłoże do lawendy powinno być lekkie i przepuszczalne o odczynie od lekko zasadowego do obojętnego (6-7 pH). Gdy kupujemy lawendę w sklepie, należy ją od razu przesadzić, ponieważ podłoże produkcyjne nie jest na dłuższą metę korzystne dla lawendy.
Lawenda lubi mieć lekko wilgotne podłoże, ale źle znosi przelanie – korzenie stojące w wodzie mogą zacząć gnić, co jest dla rośliny bardzo niebezpieczne. Lawendę warto podlewać regularnie, gdy górna warstwa podłoża przeschnie. Latem lawendę należy podlewać częściej ze względu na szybsze wysychanie podłoża.
Lawenda na balkonie – zimowanie
Lawenda wąskolistna na balkonie może przetrwać zimę, o ile odpowiednio ją zabezpieczymy. Najlepiej owinąć je nadziemną część białą włókniną, a całą roślinę osłonić workami jutowymi bądź styropianem, który posłuży jako izolator oraz ochrona przed zimnem i wiatrem.
Lawendę francuską najlepiej trzymać w pomieszczeniu, ponieważ źle znosi temperatury poniżej zera. Gdy umieścimy lawendę w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 5-10 stopni, powinna przetrzymać zimę bez większych problemów. Podczas zimowania, rośliny nie nawozimy, ale co jakiś czas podlewamy.