Wielkanoc bez wysiłku. Wystraczy zaplanować prace, podzielić się obowiązkami i ułatwić sobie pracę – o to zadbają wielofunkcyjne sprzęty. Zdjęcie: materiał prasowy Gorenje
Jak sprawnie przygotować Święta Wielkiej Nocy i uniknąć stresu? Oto 10 rad dla zapracowanych.
Plan działania to podstawa
Zacznijmy od spisania listy rzeczy, z którymi chcemy zdążyć przed Wielkanocą. Dobrze jest przy tej okazji zaplanować wiosenne porządki, świąteczne zakupy i, oczywiście, menu.
Lista zakupów, przygotowana wcześniej, zapobiegnie marnowaniu jedzenia. A wybranie się do sklepów nie na ostatnią chwilę, pozwoli uniknąć tłumów.
Pomyśl, jakie tradycje świąteczne chcesz celebrować: wspólne śniadanie wielkanocne, szukanie jajek czy wspólny spacer lub popołudniowe oglądanie filmów. Tym bardziej że Netflix przygotował na marzec sporo propozycji, a pogoda na święta straszy chłodem, a nawet śniegiem.
Wiosenne porządki
Dwa tygodnie przed świętami zaplanuj mycie okien, pranie firan, czyszczenie dywanów i gruntowne sprzątanie w kuchni. Warto pamiętać o prostej zasadzie: sprzątamy z góry na dół. Najpierw lampy, górne szafki, blaty, fronty i na koniec podłoga.
Ważna jest też druga zasada, nie porywajmy się z motyką na słońce. Nie róbmy ze Świąt okazji do sprzątania. Według standardów declutteringu potrzebny jest czas na spokojne przejrzenie, zastanowienie i porządki w szafach, szufladach itp.
Czym jest decluttering? Kiedy się odgracić i dlaczego nie przed świętami?
Sprawdź też, w jakim stanie są obrusy świąteczne i zastawa. Przy wiosennych porządkach szczególnie się liczy współpraca zespołowa. Przy wsparciu domowników sprzątanie będzie szybsze i mniej męczące. Ale nie przesadzajmy, nie musimy wszystkiego wyczyścić na wysoki połysk. Najważniejsze w świętach przecież to bycie razem.
Nie bierz do serca, jeśli przygotowania do Wielkanocy nie pójdą zgodnie z planem. Święta to przede wszystkim czas spędzony z bliskimi, więc nie przejmuj się detalami. Zdjęcie: Getty images
Lista zakupów
Tydzień przed świętami to najlepszy czas, aby zrobić wielkanocne zakupy. Sporządź listę potraw i składników potrzebnych do przygotowania posiłków. Kup mięso na pieczenie i pasztety, zamarynuj i schowaj do zamrażarki, aby upiec go w Wielki Piątek lub sobotę.
Wcześniej można też przygotować ciasta: drożdżowe i kruche. One też spokojnie poczekają w zamrażarce na swoją kolej. Pozwól też pomóc sobie w kuchni, o to zadbają wielofunkcyjne sprzęty. Robot planetarny to nieoceniona pomoc w kuchni podczas przygotowania mniejszych i większych przyjęć dla najbliższych. Duża pojemność misy i szybkość pracy miksera pozwala wszystkie czynności wykonać w krótszym czasie i uzyskać jeszcze lepsze efekty smakowe. Dodatkowo dzięki wielofunkcyjnym częściom dodatkowym, w które wyposażony jest np. robot planetarny Gorenje, wystarczy jedno urządzenie do przygotowania wielu rodzajów dań – zarówno tych na słodko, jak i na wytrawnie.
Robot planetarny Gorenje MMC1000RLR wyposażony jest w trzy akcesoria wielofunkcyjne, które łatwo przymocujesz do głównej części robota. W zestawie znajdziesz końcówkę do mielenia mięsa z dwiema końcówkami, końcówkę do krojenia warzyw oraz końcówkę do wykrajania ciasteczek. Misa blendera planetarnego MMC1000RLR oferuje dużą pojemność 4,5 l, która pozwala na przygotowanie dużej ilości ciasta bądź kremów w jednym momencie.
Robot planetarny Gorenje MMC1000RLR. Zdjęcie: materiały prasowe
Proste menu
Wybierz proste dania, które łatwo przygotować, takie jak pieczeń, sałatki, dania z jajek czy żurek. Cześć potraw można przygotować kilka dni wcześniej i podgrzać przed podaniem. Część można kupić.
W Wielkanoc na stołach królują: jajka, żurek, pasztety, mięsa, babki, mazurki. Tradycyjne dania wielkanocne to faszerowane jajka, żurek z białą kiełbasą lub barszcz biały, pieczony schab, pasztet, wędliny podawane z ćwikłą, żurawiną lub chrzanem, mazurki, paschy, serniki.
Dekoracje wielkanocne
Kilka dni do świąt to czas na udekorowanie domu. Wystarczą świeże kwiaty: tulipany czy żonkile, lub hiacynty i narcyzy w doniczkach. Dodatkowo, po przekwitnieniu, cebulki można wsadzić w ogrodzie. Tradycyjną ozdobą są bazie. Dekoracje uzupełnią jajka farbowane w kurkumie, burakach czy łupinach cebuli.
Zamiast skomplikowanych aranżacji, postaw na te w stylu minimalistycznym. Pamiętaj też o koszyczku wielkanocnym.
Biała zastawa - klasyczna lub z delikatnym twistem, chromowane dodatki, pastelowy obrus, świeże kwiaty podkreślą szczególny charakter wielkanocnego spotkania. Zdjęcie: Westwing.pl
Stół na Wielkanoc
Świąteczna zastawa stołowa, biały obrus i lśniące sztućce wystarczą w zupełności. Do tego kwiaty w wazonie lub te, cebulkowe, w doniczkach. Ułożenie serwetek daje duże pole do popisu, jeśli chodzi o kreatywne ozdobienie świątecznego stołu.
Pomysłów na to jak przygotować stół na świąteczne śniadanie i obiad może być wiele. Najważniejsze, by dekoracje stołów na Wielkanoc były zgodne naszymi rodzinnymi tradycjami, upodobaniami, umiejętnościami i czasem, który możemy na to poświęcić.
Zadania dla dzieci
Nie zapomnij o dzieciach. Ozdabianie jajek, dekoracja mieszkania i nakrywanie do stołu można śmiało powierzyć naszym pociechom. I nie przejmuj się, że być może będzie niedoskonałe. Będzie prawdziwe. Święta mają być przyjemnością dla wszystkich!
Kuchnia wypełniona gwarem, śmiechem i zapachami przygotowywanych posiłków to w myśl skandynawskiej filozofii hygge - kuchnia najpiękniejsza i najszczęśliwsza, bo wypełniona radosnym czasem z najbliższymi.
Relaks przedświąteczny
Nie zapomnij o odpoczynku. W Wielką Sobotę zarezerwuj chwilę dla siebie, aby odpocząć i następnego dnia cieszyć się atmosferą świąt.
Przygotuj się na niespodziewane
Nie bierz do serca, jeśli coś nie pójdzie zgodnie z planem. Święta to przede wszystkim czas spędzony z bliskimi, więc nie przejmuj się detalami.
Jeśli goście zaoferują pomoc, skorzystaj! Podzielenie się obowiązkami ułatwi organizację, pozwoli wygospodarować czas dla siebie i stworzy atmosferę wspólnoty.
Celebruj Święta
Pamiętaj, że święta wielkanocne to czas spędzony z najbliższymi, więc ciesz się chwilą i nie zapominaj o istocie tego okresu.
Warto też dzielić się wspomnieniami, rozmawiać o tradycjach rodzinnych i planować wspólne wydarzenia na przyszłość.