Kaktus Towers autorstwa Bjarke Ingels Group
Kaktus Towers są umieszczone na podwyższonej platformie ponad drogą. Zdjęcie: © Rasmus Hjortshøj
Na obrzeżach Kopenhagi, majaczą na horyzoncie dwie dziwne wieże, o ostro zarysowanych kształtach. Przypominają kaktusy, a ich niezwykły design zdaje się doskonale wpasowywać w krajobraz światowej stolicy architektury. Skąd jednak wzięła się ta oryginalna bryła? Kaktus Towers to dwie wieże pełniące funkcje budynku mieszkalnego o wysokości 60 i 80 metrów. Spełniają konkretne potrzeby, zwłaszcza pod kątem lokalizacji. Dodatkowo, dzięki okrągłej formie, wieże oferują niczym niezakłócony, niepowtarzalny widok z każdego mieszkania.
Każde piętro oferuje unikatowy widok. Barierki balkonów są pochylone w taki sposób, aby dostosować się do nachylenia mieszkania. Zdjęcie: © Rasmus Hjortshøj
Architektura w służbie społeczeństwu
Podążając za otwartym w 2021 roku w Esbjergu A Place to Hotel, Kaktus Towers powielają koncepcję wspólnoty, oferując dostęp do przestrzeni wspólnych, takich jak: zewnętrzna kuchnia, miejsca do grillowania, pralnia, sala coworkingowa czy sala zabaw. Pomysł wpisuje się w wizję budowania bliskiej, lokalnej społeczności, wspierania nawiązywania relacji miedzy mieszkańcami i odpowiadania na potrzebę socjalizacji.
Dodatkowo, wieże zostały zbudowane na platformie wznoszącej się nad sklepem IKEA, który ma oferować możliwość szybkich zakupów mebli i dodatków. Cała górna przestrzeń sklepu, docelowo będzie pokryta zielenią, tworząc dodatkowy, ogrodowy obszar wokół nowych budynków.
Choć finalne zakończenie budowy jest planowane na wrzesień, wieże już teraz są domem dla wielu mieszkańców.
Każde mieszkanie (dostępne w wersji z jednym lub dwoma pokojami), ma zaprojektowane na wymiar drewniane meble, które doskonale współgrają z wpadającym do środka światłem. Zdjęcie: © Rasmus Hjortshøj
Oba budynki mają powierzchnię 26 100 metrów kwadratowych, z łączną liczbą 495 mieszkań. Każde mieszkanie powstało na planie trójkąta, a ze względu na utrudnienie w umeblowaniu przestrzeni o takim kształcie, posiada wykonaną na miarę zabudowę. Ten zabieg pozwolił w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń.
Odważny projekt
Realizacja tego projektu wymagała dużej odwagi. Dzięki sprytnej konstrukcji, każde piętro jest nieznacznie przesunięte w stosunku do piętra niższego, tworząc jednocześnie ostro zarysowane balkony. Dzięki temu, powstała charakterystyczna i estetyczna bryła, pozwalająca w pełni wykorzystać przestrzeń podłogową każdego mieszkania. To osiągnięcie było możliwe dzięki sercu tego budynku, czyli centralnemu, sześciokątnemu filarowi, który zapewnia stelarz dla pięter i mieści schody oraz windę. Ostro zarysowaną elewację łagodzi natomiast delikatnie odbijające się od niej słońce, które, o zachodzie, tworzy prawdziwy spektakl - grę świateł podkreślającą architekturę wież.
Promienie słońca w połączeniu z ostrymi kątami balkonów, sprawiają niezwykłe wrażenie. Zdjęcie: © Rasmus Hjortshøj
Materiał oryginalnie ukazał się w AD FR