Warszawski park wśród 10 najpiękniejszych przestrzeni publicznych w Europie!

Poznaliśmy finalistów prestiżowego konkursu o Europejską Nagrodę dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. Wśród dziesięciu najpiękniejszych realizacji starego kontynentu znalazł się wielokrotnie nagradzany park Akcji „Burza” na warszawskim Mokotowie.

Warszawski park wśród 10 najpiękniejszych przestrzeni publicznych w Europie!

Promenada Boca de la Mina w hiszpańskim Reus, proj. Batlleiroig. Zdjęcie: Del Rio Bani

Europejska Nagroda dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej, czyli European Prize for Urban Public Space, przyznawana jest co dwa lata najlepszym realizacjom starego kontynentu. Konkurs od 2000 roku organizuje Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB), oceniając wszystkie rodzaje działań urbanistycznych mających na celu ochronę i uzdrawianie przestrzeni publicznych w naszych miastach. Polska ma już w nim znaczące sukcesy. W 2016 roku główną nagrodę zdobyło Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu KWK Promes Roberta Koniecznego (ex aequo z renowacją Ogrodów Termalnych w Caldes de Montbui w Hiszpanii według koncepcji Cavaa Arquitectes).

Do tegorocznej, dwunastej edycji, zgłoszono łącznie 297 projektów: 253 w kategorii ogólnej i 44 w kategorii obejmującej projektowanie czy rewitalizację nabrzeży. Najwięcej z Hiszpanii, Polski, Niemiec, Belgii, Szwecji, Francji, Włoch i Rumunii. Wśród pięciu finalistów w kategorii ogólnej znalazł się oddany niedawno do użytku park Akcji „Burza” wraz z Kopcem Powstania Warszawskiego, zmodernizowany według konkursowego projektu dwóch młodych pracowni topoScape i archigrest.

Park Akcji „Burza” w Warszawie

Park Akcji „Burza” w Warszawie. Zdjęcie: archigrest i topoScape

Architekci zaproponowali m.in. nowe rozwiązania umożliwiające wejście na szczyt osobom starszym, z niepełnosprawnościami i rodzinom z dziećmi. Wprowadzili nowe nasadzenia, ale pozostawili też tzw. dzikie zakątki, w których przyroda ma się rozwijać bez ingerencji człowieka.

Park Akcji „Burza” w Warszawie

Park Akcji „Burza” w Warszawie. Zdjęcie: archigrest topoScape

Zaplanowali ponadto liczne nawiązania do historii tego miejsca. Gruz przywieziony tu ze zburzonej Warszawy, teraz ujęty w gabiony, został wyeksponowany przy głównym wejściu do parku od ul. Bartyckiej i wzdłuż odnowionej alei Godziny „W”, prowadzącej na szczyt. Realizację doceniło ostatnio także jury Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy i Nagrody Architektonicznej tygodnika „Polityka”.

Czytaj też: Nagroda Architektoniczna POLITYKI 2024 - laureaci

Park Akcji „Burza” w Warszawie

Park Akcji „Burza” w Warszawie, proj. topoScape i Archigrest. Zdjęcie: archigrest i topoScape

O nagrodę główną w tegorocznej European Prize for Urban Public Space park Akcji „Burza” rywalizować będzie z promenadą Boca de la Mina w hiszpańskim Reus (proj. Batlleiroig), projektem siedmiu mikrointerwencji w szwajcarskim Castel San Pietro (proj. studioser), adpacją dawnej hali wystawowej w Charleroi na przestrzeń wielofunkcyjną (proj. AJDVIV i AgwA) oraz rewitalizacją lasów miejskich w Tbilisi (proj. Ruderal).

Promenada Boca de la Mina w Reus

Promenada Boca de la Mina w Reus, proj. Batlleiroig. Zdjęcie: Del Rio Bani

Jedna z mikrointerwencji w Castel San Pietro

Jedna z mikrointerwencji w Castel San Pietro, proj. studioser. Zdjęcie: studioser - Sven Högger

Adpacja dawnej hali wystawowej w Charleroi

Adpacja dawnej hali wystawowej w Charleroi na przestrzeń wielofunkcyjną, proj. AJDVIV i AgwA. Zdjęcie: Filip Dujardin

Rewitalizacja lasów miejskich w Tbilisi

Rewitalizacja lasów miejskich w Tbilisi, proj. Ruderal. Zdjęcie: Sarah Cowles

W kategorii obejmującej projektowanie i rewitalizację nabrzeży w finale znalazły się: modernizacja plaży w Porto do Son (proj. CREUSeCARRASCO i RVR Arquitectos), przebudowa łaźni Dún Laoghaire w Dublinie (proj. DLR Architects’ Department, A2 Architects), promenada w Palamós (proj. Estudi Martí Franch Arquitectura del Paisatge, Ardevol Consultors Associats), park nadmorski w Rímini (proj. Benedetta Tagliabue - EMBT Architects) oraz bulwary w Delfzijl (proj. LAOS landscape urbanism). Zwycięzców w obu kategoriach poznamy 29 października.

Modernizacja plaży w Porto do Son

Modernizacja plaży w Porto do Son, proj. CREUSeCARRASCO i RVR Arquitectos. Zdjęcie: rvr arquitectes

Przebudowa łaźni Dún Laoghaire w Dublinie

Przebudowa łaźni Dún Laoghaire w Dublinie, proj. DLR Architects’ Department, A2 Architects. Zdjęcie: DLRCoCo

Promenada w Palamós

Promenada w Palamós, proj. Estudi Martí Franch Arquitectura del Paisatge, Ardevol Consultors Associats. Zdjęcie: Martí Franch

Park nadmorski w Rímini

Park nadmorski w Rímini, proj. Benedetta Tagliabue - EMBT Architects. Zdjęcie: EMBT - Miralles Tagliabue

Bulwary w Delfzijl

Bulwary w Delfzijl, proj. LAOS landscape urbanism. Zdjęcie: Annie Beugel

Zobacz także:


Czytaj więcej