Mural ze Zdzisławem Beksińskim przy metrze Służew
Mural przedstawiający malarza i rzeźbiarza Zdzisława Beksińskiego znajduje się na zachodniej ścianie szybu windy prowadzącej na stację metra Służew. Miejsce wybrano nieprzypadkowo – Zdzisław Beksiński w latach 1977-2005 mieszkał niedaleko, przy ul. Sonaty 6. Oprócz tego, przez jakiś czas sam był związany z transportem publicznym – jeszcze jako mieszkaniec Sanoka, pracował w Sanockiej Fabryce Autobusów „Autosan”, gdzie projektował nadwozia autobusów.
Mural zrealizowano ze środków Budżetu Obywatelskiego w ramach projektu „Murale Metra”. Drogą głosowania mieszkańcy Ursynowa na kolejnego bohatera muralu wybrali właśnie Beksińskiego. Warto wspomnieć, że w ostatnich latach w ramach projektu „Murale Metra” na szybach wind pojawiły się podobizny m.in. słynnej pedagog prof. Marii Grzegorzewskiej i dramaturga Juliana Ursyna Niemcewicza (metro Imielin), matematyków, którzy złamali kod Enigmy i rotmistrza Witolda Pileckiego (metro Stokłosy) oraz bohaterów „Czterdziestolatka” – inżyniera Karwowskiego i Maliniaka (metro Ursynów).
Mural ze Zdzisławem Beksińskim przy wejściu do metra Służew. Zdjęcie: L. Peczyński ZTM Warszawa
Mural ze Zdzisławem Beksińskim ma wymiary 2.26 m x 7.5 m. Autorem projektu jest Bartosz Podlewski z Bakcyl Studio. Artysta stworzył również poprzednie murale zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego, oprócz tego jest współautorem dobrze znanych mieszkańcom Ursynowa murali „Alternatywy 4”, „Deyna”, „Niedźwiedź i motyl”, „Stanisław Anioł Stróż” czy „Śpiąca Syrenka”.
Murale przy wejściach do metra wykonane przez Bartosza Podlewskiego, w tym najnowszy, z Beksińskim powstały w stylistyce low poly, czyli siatce trójwymiarowego modelu w grafice 3D składającej się z małej liczby wielokątów. Postaci przedstawione na muralach przywodzą na myśl płaskorzeźby, charakteryzuje je również ograniczona paleta barw, która akcentuje ich rzeźbiarski charakter.
Na muralu ze Zdzisławem Beksińskim, oprócz podobizny artysty umieszczono jeden z jego najsłynniejszych cytatów: „Pragnę malować tak, jakbym fotografował sny”.
Cytat Zdzisława Beksińskiego widoczny na muralu. Zdjęcie: L. Peczyński ZTM Warszawa