Biała Wieża w Alpach Szwajcarskich
Mulegns to malutka wioska na południu Szwajcarii, niedaleko granicy z Włochami. Obecnie mieszka tu zaledwie 16 osób, a większość budynków od lat stoi pustych. Lokalna fundacja Nova Fundaziun Origen trzy lata temu wpadła na pomysł, jak tchnąć życie w opustoszałą alpejską miejscowość i przyciągnąć do niej turystów. Rozwiązaniem miała być wieża widokowa, z której rozciągałby się zapierający dech widok na ośnieżone szczyty Alp.
Projekt Tor Alva, czyli Białej Wieży w Mulegns jest wyjątkowy z kilku względów. Na wizualizacjach wygląda jak konstrukcja wykonana z kości słoniowej rodem z filmu science fiction. 30-metrową ażurową konstrukcję tworzą powykręcane kolumny w kształcie litery „Y”.
Wizualizacja wieży Tor Alva w Mulegns. Zdjęcie: Hansmeyer/Dillenburger
Wieża składa się z 32 wydrukowanych kolumn, ma 5 poziomów, które pokonuje się za pomocą kręconych schodów. Na szczycie Tor Alva znajduje się taras widokowy będący jednocześnie przestrzenią eventową, która może pomieścić jednocześnie 45 osób.
Tor Alva to w założeniu również najwyższa konstrukcja w całości wydrukowana z pomocą drukarki 3D. Przy jej projektowaniu brali udział nie tylko architekci, ale również zespół researcherów, inżynierów i specjalistów od druku 3D.
Do druku poszczególnych elementów po raz pierwszy wykorzystano metodę łączenia drukowanych betonowych elementów z prętami zbrojeniowymi. Specyficzny kształt kolumn przypominający literę „Y” nie jest podyktowany wyłącznie względami estetycznymi.
Wizualizacja tarasu wieży Tor Alva w Mulegns. Zdjęcie: Hansmeyer/Dillenburger
Jak wyjaśniają projektanci wieży, Michael Hansmeyer i Benjamin Dillenburger, taki kształt kolumn sprawia, że konstrukcja lepiej znosi silne podmuchy wiatru niż gdyby była oparta na tradycyjnych, wertykalnych kolumnach.
Pierwsze elementy zaczęto drukować w lutym tego roku. Otwarcie Tor Alva planowane jest na czerwiec 2024. Ponieważ wieża jest modułowa i można ją łatwo złożyć i rozłożyć, mówi się, że najprawdopodobniej zostanie w Mulegns do 2029, a później zostanie przeniesiona w inne miejsce.
Wizualizacja wieży Tor Alva w Mulegns. Zdjęcie: Hansmeyer/Dillenburger
Druk 3D chętnie wykorzystywany jest w nie tylko w architekturze, ale również w sztuce. Ciekawym przykładem jest współpracująca z wieloma muzeami na świecie marka Lito. Opatentowana przez nią technologia pozwala na skan i druk 1:1 znanych obrazów razem z ich wszystkimi niedoskonałościami. Wydrukowane reprodukcje do złudzenia wyglądają ja te prawdziwe.
A oto 12 najwyższych budynków na świecie - rekordziści sięgający nieba.