Urodziny Starówki 2025
W tym roku mijają 72 lata od powojennej odbudowy warszawskiej Starówki. Z tej okazji instytucje staromiejskie przygotowały ponad 100 wydarzeń, w których będzie można wziąć udział w weekend 18-19 lipca. W programie Urodzin Starówki znalazło się kilkadziesiąt warsztatów – od nauki czerpania papieru przez plenery rysunkowe, po zajęcia z tworzenia makiet miast i odlewów kamienic.
Oprócz tego, mieszkańcy stolicy i turyści będą mogli bawić się na koncertach, brać udział w spacerach, grach terenowych, zwiedzać pracownie artystyczne, a także wziąć udział w potańcówce lub silent disco.
Program, interaktywna mapa staromiejskich instytucji i szczegółowe informacje o rejestracji na konkretne wydarzenia znajdują się na stronie www.grupastarowka.pl.
Przy dźwiękach muzyki
Urodziny Starówki rozpoczną się w piątek, 18 lipca o godz. 19 wyjątkowym koncertem na Rynku Nowego Miasta. Przed publicznością wystąpi światowej sławy kontratenor Jakub Józef Orliński wraz z uznanym pianistą Michałem Bielem, a także zespół młodych warszawskich raperów – V Filar.
Atrakcją sobotniego popołudnia będzie jazzowa potańcówka z Młynarskim, Namysłowskim i orkiestrą Melodia i Rytm (godz. 17:00). A godzinę później odbędzie się spacer po Starym Mieście w rytmie starych warszawskich szlagierów. Ich aranżację przygotuje Ferajna Jastrzębskiego. W czasie trwania urodzinowych celebracji na Starówce, warto wypatrywać też Kataryniarza Jana w stroju z epoki, który zaprezentuje repertuar przedwojennych warszawskich kabaretów, rewii i kina.
Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznych Urodzin Starówki będzie sobotni koncert „Francuskie nuty panien Curie” (godz. 12:30) inspirowany muzyką, która mogła towarzyszyć córkom Marii Skłodowskiej-Curie: Irenie i Ewie. Mariza Nawrocka i Jan Tarkowski zebrali piosenki, które gromadziła starsza córka naukowczyni i którymi dzieliła się z rodziną i przyjaciółmi. Artyści wystąpią w szczególnym miejscu – na balkonie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.
Spacer po Starówce
Na Stare Miasto będzie można spojrzeć oczami noblistki podczas spaceru „Maria warszawianka”, który odbędzie się w sobotę o godz. 10. Kilka godzin później, o 14:30 Agnieszka Noworyta poprowadzi spacer po Starówce, pokazując, jak odczytywać detale, zdobienia i symbole obecne na fasadach kamienic. Z kolei Aleksandra Sołtan i Krzysztof Zwierz oprowadzą po znanych i mniej oczywistych zakątkach Starego i Nowego Miasta, zwracając uwagę na miejskie rytuały i historie, które zwykle umykają spojrzeniu (15:30).