Obraz Andy’ego Warhola w Domu Aukcyjnym Polswissart
Po II wojnie światowej Nowy Jork zyskał miano stolicy światowej sztuki, zastępując Paryż. To właśnie tu narodziły się takie nurty jak ekspresjonizm abstrakcyjny, color field painting, minimalizm czy pop-art. Bez wątpienia najwybitniejszym przedstawicielem tego ostatniego nurtu był Andy Warhol (1928-1987). Jego rewolucyjne podejście zacierało granice między „sztuką wysoką” a masową kulturą, wynosząc codzienne przedmioty do rangi dzieł sztuki, a z celebrytów robiąc prawdziwe ikony. Dziś chyba nie ma na świecie osoby, która nie kojarzyłaby słynnych serigrafii Warhola przedstawiających puszkę zupy Campbell czy Marilyn Monroe.
Andy Wahol, 1973. Zdjęcie: Getty Images
Na aukcjach jego prace osiągają zawrotne ceny. Doskonałym przykładem jest wspomniany portret Marilyn Monroe. Na aukcji w nowojorskim oddziale Christie’s w 2022 roku „Shot Sage Blue Marilyn” (1964) osiągnął rekordową kwotę 195 milionów dolarów!
Andy Warhol, Shot Sage Blue Marilyn, 1964. Zdjęcie: Christie’s
I choć Andy Warhol znany jest właśnie z serigrafii (sitodruku), wyjątkową pozycję w dorobku artysty zajmują obrazy na płótnie. Doskonałym tego przykładem jest dzieło, które niedługo trafi na licytację w Domu Aukcyjnym Polswissart. Mowa o portrecie "Katie Jones” z 1973 roku. Obraz, który ma dokładnie te same wymiary, co słynna „Marilyn” (101.6 x 101.6 cm) przedstawia 29-letnią mecenaskę sztuki i przyjaciółkę Warhola, Catherine Schlumberger. Jej ojciec, Pierre Schlumberger był bogatym biznesmenem związanym z przemysłem naftowym, ale również zapalonym kolekcjonerem sztuki. W Houston założył Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie do dziś można podziwiać jego kolekcję (w tym prace Warhola).
Andy Warhol, "Katie Jones", 1973. Zdjęcie: Polswissart
„Katie Jones” z jednej strony jest hołdem złożonym bliskiej przyjaciółce, a z drugiej wyrazem wdzięczności opiekuńczej patronce. Powstał w rzadko przez siebie stosowanej i wymagającej technice impastowej polegającej na nakładaniu farby grubą warstwą przy pomocy pędzla lub szpachli. Obraz zachwyca nie tylko fakturą, ale i kolorystyką – modelka o promiennej twarzy lekko przechyla głowę w bok i spogląda w górę. Za nią tło o intensywnym odcieniu fuksji podkreśla barwę jej oczu i podkreśla jej delikatną urodę. „Katie Jones” bez wątpienia należy do najważniejszych osiągnięć sztuki portretowej Warhola – obraz wyróżnia artystyczna odwaga, śmiały dobór kolorów i środków wyrazy, a także malarski kunszt najwyższej klasy.
Catherine Schlumberger Jones przeżyła Andy’ego Warhola tylko o trzy lata. Gdy umierała w 1990 roku w swoim domu w Waszyngtonie, ostatnie spojrzenia kierowała właśnie w stronę swojego młodzieńczego portretu. Po jakimś czasie dzieło Warhola trafiło do zbiorów marszanda i kolekcjonera sztuki polskiego pochodzenia, Ryszarda Variselli.
Varisella pierwszą galerię otworzył w Niemczech w 1983 roku i już od ponad 40 lat buduje swoją kolekcję światowej sztuki. Z niej pochodzi m.in. obraz „Der Hase” Georga Baselitza, który na zeszłorocznej aukcji w Polswissarcie pobił rekord sztuki zagranicznej w Polsce, osiągając zawrotną kwotę 6 milionów złotych!
Viola Caldeo i Ryszard Varisella, w tle portret `Katie Jones` Andy`ego Warhola. Zdjęcie: Andrzej Chomczyk
Od 15 maja „Katie Jones” można oglądać w Varisella Art Gallery przy ul. Mazowieckiej 11A w Warszawie (Dom Plastyka). Potem obraz poszuka nowego właściciela podczas aukcji w Polswissarcie, 3 czerwca.