„Młody mężczyzna”, reż. Katarzyna Kalwat, Wrocławski Teatr Współczesny
Zdjęcie: Filip Wierzbicki
Adaptacja autobiograficznej powieści Annie Ernaux, czyli ubiegłorocznej laureatki literackiej Nagrody Nobla. Główny temat? Romans 54-letniej kobiety z mężczyzną młodszym o 30 lat. Istota opowieści? Wyzwolony głos kobiety. W rolach głównych: Ewelina Paszke-Lowitzsch i Dominik Smaruj.
„Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć”, reż. Marcin Liber, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków
Zdjęcie: Bartek Barczyk dla Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie
Spektakl poświęcony jest losom jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki w ostatnich dekadach. Andrzej Lepper, twórca Samoobrony i niejako samozwańczy trybun ludowy, życie miał ciekawe, a jego finał był tragiczny, bo zakończył się samobójstwem. Analiza burzliwej działalności politycznej stanowi też świetny pretekst do przyjrzenia się reprezentowanym przez Leppera grupom społecznym – często mocno doświadczonym przez transformację lat 90.
„Na pierwszy rzut oka”, reż. Adam Sajnuk, Teatr Polonia, Warszawa
Zdjęcie: Katarzyna Kural-Sadowska/materiały prasowe
Adwokatka z sukcesem broniąca gwałcicieli sama pada ofiarą przemocy seksualnej. W efekcie ma się pojawić na sali sądowej w zupełnie innej roli, co przy okazji całkowicie przemeblowuje jej system wartości. Poruszający, bardzo aktualny spektakl z Marią Seweryn w roli głównej.
„Wyzwolenie”, reż. Jan Klata, Teatr Wybrzeże, Gdańsk
Autor plakatu: Szymon Szymonowicz. Zdjęcie: Materiały prasowe/ teatrwybrzeze.pl
Tym razem przyglądamy się polskości przez pryzmat słynnego dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Potrzeba narodowego wyzwolenia napotyka sporo wyzwań w postaci wpisanych w polskość wad, kompleksów czy ograniczeń. Równie ciekawy jest interpretator klasycznego dzieła – Jan Klata.
„Wariacje enigmatyczne”, reż. Artur Tyszkiewicz, Teatr Ateneum, Warszawa
Zdjęcie: Krzysztof Bieliński
Pisarz i laureat Nagrody Nobla, a przy okazji – zgorzkniały dziwak – mieszka samotnie w willi na wyspie pod kołem podbiegunowym. Pewnego dnia zjawia się dziennikarz, który chce z nim przeprowadzić wywiad. Prowadzi to do nietypowego, tragikomicznego pojedynku, w tle którego pojawia się – a jakże – porzucona kobieta. Na scenie znakomity duet: Krzysztof Tyniec oraz Grzegorz Damięcki.