To jedno z najpiękniejszych kwitnących pnączy na balkon. Jak dbać o mandevillę?

Mandevilla, nazywana też dipladenią, to szybko rosnące, kwitnące pnącze. W naszym klimacie nadaje się głównie do uprawy doniczkowej, co warto wykorzystać, trzymając ją na balkonie lub tarasie. Jak uprawiać mandevillę? Oto kilka wskazówek, które ci w tym pomogą.

To jedno z najpiękniejszych kwitnących pnączy na balkon. Jak dbać o mandevillę?

Kwitnąca mandevilla. Zdjęcie: Getty Images

Mandevilla, dipladenia – ozdoba balkonu

Mandevilla pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładnie z Brazylii. W swoim naturalnym środowisku potrafi urosnąć nawet do 5 metrów. Niestety, w polskim klimacie i doniczkowej uprawie, mandevilla nigdy nie będzie tak okazała. Dobra wiadomość jest taka, że gdy zapewnimy roślinie odpowiednie warunki, odwdzięczy się szybkim i obfitym wzrostem.

Ozdobą mandevilli są błyszczące liście i przepiękne kwiaty o lejkowatym kształcie. Kwiaty mandevilli, w zależności od odmiany, mogą być białe, różowe, czerwone czy żółte. Mandevilla doniczkowa kwitnie w Polsce od maja do października. Każdy z kwiatów utrzymuje się przez ok. 2-3 tygodnie.

Ponieważ mandevilla jest rośliną pnącą, warto już zawczasu zadbać o odpowiednią podporę, po której będzie mogła się piąć. Roślina, podobnie jak bluszcz, będzie się piąć po drewnianej kratce, tworząc efektowną zieloną ścianę. Mandeville można też umieścić w podwieszanej doniczce, która pozwoli pędom z liśćmi i kwiatami na swobodny zwis.

Dipladenia jest rośliną trującą, która wytwarza drażniący sok. Warto więc postawić doniczkę z rośliną poza zasięgiem dzieci i ciekawskich czworonogów.

Mandevilla – uprawa

Uprawa mandevilli w doniczce nie jest trudna – należy zapewnić jej warunki najbardziej zbliżone do naturalnych. Ponieważ roślina pochodzi z tropikalnego klimatu, będzie potrzebować ciepła, dużej wilgotności powietrza i dobrego nasłonecznienia. Idealnie sprawdzi się więc balkon lub taras o wystawie południowej. Im mniej słońca zapewnimy dipladenii, tym wolniej będzie rosła i kwitła.

Podłoże do mandevilli powinno być żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne. Najlepiej, by ziemia miała odczyn pH na poziomie 6-6,5. Mandevillę podlewamy regularnie, przegotowaną, odstaną wodą. Roślina dużo lepiej zniesie okazjonalne przesuszenie niż przelanie, dlatego warto uważać, by nie przesadzić z wodą.

W okresie wzrostu można mandevillę zasilać nawozem do roślin kwitnących, dzięki czemu będzie obficiej kwitła. W okresie spoczynku, czyli wraz z nastaniem zimy, mandevillę należy przenieść z balkonu do pomieszczenia. Gdy miną majowe przymrozki, roślinę można z powrotem przenieść na balkon lub taras. W okresie zimowania mandevilli należy ograniczyć podlewanie i zapewnić jej temperaturę ok. 13-15 stopni (nie powinna spaść poniżej 7 stopni). Roślina dobrze zimuje w oranżeriach i ogrodach zimowych.

Zobacz też:


Czytaj więcej