Teraz zobaczysz dzieło Picassa w Białymstoku. Sprowadzono go aż z Belgii

Od 13 maja do 31 lipca na Politechnice Białostockiej można oglądać wyjątkową akwafortę Pabla Picassa. Dzieło pochodzi z prywatnej kolekcji i została sprowadzona do Białegostoku aż z Belgii.

Teraz zobaczysz dzieło Picassa w Białymstoku. Sprowadzono go aż z Belgii

Pablo Picasso "Panny z Avingonu", 1907. Zdjęcie: Wikimedia Commons

Grafika Pabla Picassa na Politechnice Białostockiej

W ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki organizowanego przez Politechnikę Białostocką, w galerii Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku zorganizowano wyjątkową wystawę. Na ekspozycji znalazły się prace studentów kierunku architektura krajobrazu – zarówno autorskie dzieła, jak i kopie obrazów takich artystów jak Matejko, Gierymski, Chełmoński czy Wyczółkowski. Wszystkie prace powstały w ramach spotkań koła naukowego ArtStudio działającego na Politechnice Białostockiej.

Od 13 maja do końca lipca na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku można też zobaczyć autentyczną grafikę autorstwa Pabla Picassa! Akwaforta „Pijący Minotaur z kobietą” powstała w 1933 roku i trafiła do słynnej Teczki Vollarda, marszanda Picassa. Artysta przekazał teczkę ze swoimi pracami Polakom podczas Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu w 1948 roku.

Akwaforta „Pijący Minotaur z kobietą”, którą można zobaczyć obecnie w Białymstoku, od lat należy do prywatnego kolekcjonera. Dzięki staraniom mgr inż. arch. Elżbiety Orzechowskiej z Politechniki Białostockiej, dzieło udało się wypożyczyć i sprowadzić do Polski aż z Belgii.

Picasso w Białymstoku, Van Gogh w Warszawie

Jeśli wybierasz się do Białegostoku, by zobaczyć „Pijącego Minotaura z kobietą” Pabla Picassa, koniecznie zatrzymaj się w Warszawie. W stołecznym Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego do 8 grudnia 2024 można podziwiać jedyne w Polsce dzieło Vincenta van Gogha! „Wiejskie chaty pośród drzew” pochodzą z wczesnego okresu twórczości holenderskiego artysty. Obraz trafił do Polski w latach 80. XX wieku, ale dopiero niedawno ostatecznie potwierdzono jego autentyczność.


Czytaj więcej