Wystawa École de Paris w Poznaniu
École de Paris, czyli Szkoła Paryska była jednym z najciekawszych zjawisk w dziejach sztuki pierwszej połowy XX wieku. Terminem École de Paris umownie określa się artystów-emigrantów (również pochodzenia żydowskiego), którzy osiedlili się w Paryżu w okresie międzywojennym. Szkoła Paryska nie była jednym, określonym kierunkiem w sztuce, ale obejmowała różne, często bardzo odmienne poglądy i postawy artystyczne. Do École de Paris należeli m.in. Marc Chagall, Amadeo Modigliani, Chaim Soutine.
W Galerii Sztuki Współczesnej Akademii Lubrańskiego w Poznaniu zgromadzono ponad 70 prac polsko-żydowskich artystów, którzy w dwudziestoleciu międzywojennym mieszkali i tworzyli w Paryżu. Obrazy, które można oglądać na wystawie „École de Paris – artyści polsko-żydowscy” do 21 kwietnia, pochodzą z prywatnych kolekcji.
Mela Muter "Martwa natura z krabami", 1918, Kolekcja Krzysztofa Musiała. Zdjęcie: Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu
Wśród artystów, których prace znalazły się na wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym, są m.in. Jerzy Ascher, Henryk Epstein, Leopold Gottlieb, Alicja Halicka, Henryk Hayden, Mojżesz Kisling, Roman Kramsztyk, Zygmunt Landau, Zygmunt Menkes, Mela Muter i Eugeniusz Zak.
Polscy artyści z kręgu Szkoły Paryskiej rzadko wychodzili poza granice figuratywności, mimo że część z nich chętnie eksperymentowała z abstrakcją. Zaprezentowane na wystawie prace to przede wszystkim portrety, pejzaże, martwe natury i sceny wielopostaciowe.
Będąc w Poznaniu, z pewnością warto zobaczyć wystawę „École de Paris”. A jeśli zastanawiasz się, jakie inne wystawy będą organizowane w Polsce w tym roku, koniecznie zajrzyj na naszą listę. Wybierasz się za granicę w ciągu najbliższych kilku miesięcy? To świetnie się składa, bo w największych europejskich miastach również nie zabraknie ciekawych wystaw.