Te pelargonie idealnie nadają się na balkon. Pięknie kwitną i są łatwe w uprawie

Pelargonie to prawdziwe królowe polskich balkonów. Ich różnokolorowe kwiaty efektownie zdobią balkonową przestrzeń, a niewielkie wymagania pielęgnacyjne sprawiają, że ukwieconym balkonem mogą cieszyć się również osoby bez doświadczenia. Jakie pelargonie na balkonie sprawdzą się najlepiej? Kiedy sadzić pelargonie na balkonie? Podpowiadamy!

Te pelargonie idealnie nadają się na balkon. Pięknie kwitną i są łatwe w uprawie

Pelargonie to najpopularniejsze kwiaty na balkon. Zdjęcie: Unsplash

Jakie pelargonie na balkon?

Najpopularniejszym rodzajem pelargonii, które zdobią balkony to pelargonie bluszczolistne, nazywane również zwisającymi. Pelargonia bluszczolistna charakteryzuje się zwisającymi kaskadowo pędami, które mogą osiągać nawet 1.2 m długości. Jej liście są lśniące, woskowate i wyglądem przypominają bluszcz (stad nazwa). Kwiaty mogą przybierać różne kolory i gdy przekwitną, nie trzeba ich usuwać, ponieważ zazwyczaj odpadają same.

Pelargonię bluszczolistną najlepiej sadzić w skrzynkach zawieszonych na barierkach – dzięki czemu jej długie pędy mogą swobodnie opadać. Pelargonie bluszczolistne (podobnie jak pozostałe odmiany) preferują jasne stanowiska, ale poradzą sobie w lekkim zacienieniu. Źle znoszą przelanie, ale okazjonalne przesuszenie nie powinno im zaszkodzić. Mimo to warto pamiętać o ich regularnym podlewaniu, zwłaszcza w okresie upałów. Ponieważ pędy pelargonii zwisającej są dość kruche, dobrym pomysłem byłoby wybranie dla nich miejsca osłoniętego od silnych podmuchów wiatru.

Kiedy najlepiej sadzić pelargonie na balkonie, by cieszyć się pięknymi kwiatami? Ogrodnicy wskazują na maj.

Kolejnym rodzajem popularnych pelargonii na balkon są pelargonie rabatowe. Mimo że najczęściej sadzi się je bezpośrednio do gruntu, to dobrze radzą sobie również w doniczkach na balkonie czy tarasie.

Pelargonie rabatowe w odróżnieniu od bluszczolistnych kuzynek charakteryzują się wzniesionym pokrojem. Ich liście mają obły kształt i karbowane krawędzie, są też pokryte delikatnym meszkiem. Kwiaty zebrane są w zwarte, kuliste kwiatostany.

ok

Kwitnące pelargonie balkonowe. Zdjęcie: Unsplash / Pelargoniums For Europe

Pelargonie rabatowe wymagają ręcznego obrywania przekwitłych kwiatów. Od razu reagują też na niedobór wody – kwiaty więdną, a brzegi liści zasychają. Jeśli decydujesz się na pelargonię rabatową, pamiętaj, by ją regularnie podlewać. Jeśli natomiast liście żółkną i opadają, może to oznaczać, że roślina została przelana, co jest dla niej równie niebezpieczne.

Odmianą pelargonii, która będzie piękną dekoracją balkonu jest pelargonia wielkokwiatowa, nazywana też angielską lub królewską. Jest to roślina dość wymagająca, która nie lubi niskich temperatur i silnych podmuchów wiatru. Pelargonia wielkokwiatowa zakwita najwcześniej, bo już wczesną wiosną. Jej kwiaty są duże, najczęściej białe lub purpurowe z ciemnym środkiem.

Kiedy sadzić pelargonie na balkonie?

Wiesz już, jakie pelargonie najlepiej rosną na balkonie. A kiedy można je sadzić do skrzynek lub doniczek? Ponieważ pelargonie nie lubią mrozu i preferują słoneczne stanowiska, najlepszym terminem ich sadzenia jest przełom kwietnia i maja. Ogrodnicy najczęściej wskazują konkretną datę – 15 maja, czyli „Zimną Zośkę”. Ryzyko przymrozków jest wtedy niewielkie, praktycznie zerowe.

ok

Pelargonie na balkonie. Zdjęcie: Unsplash / Pelargoniums For Europe


Czytaj więcej