Targowisko w Błoniu walczy o tytuł najlepszego budynku w Europie. Zobacz wyjątkową hybrydę bazaru i parku

Targ Błonie zaprojektowany przez Aleksandrę Wasilkowską znalazł się na shortliście prestiżowego konkursu Mies van der Rohe Awards. Polska realizacja ma szansę zdobyć tytuł najlepszej w Europie. Dlaczego targowisko w Błoniu jest tak wyjątkowe? Sprawdź, co warto wiedzieć o tym projekcie.

Targowisko w Błoniu walczy o tytuł najlepszego budynku w Europie. Zobacz wyjątkową hybrydę bazaru i parku

Targ w Błoniu projektu Aleksandry Wasilkowskiej ma szansę zdobyć tytuł najlepszej realizacji architektonicznej w Europie. Zdjęcie: Nate Cook

Targ Błonie na shortliście Mies van der Rohe Awards 2024

Jesienią 2023 organizatorzy Mies van der Rohe Award, najbardziej prestiżowego konkursu architektonicznego w Europie ogłosili listę 362 projektów, które powalczą o tytuł najlepszej realizacji. Wśród nich znalazło się 9 projektów z Polski.

Kilka dni temu opublikowano shortlistę, czyli 40 projektów wybranych przez jury, a na niej znalazł się już tylko jeden projekt z Polski - targ w podwarszawskim Błoniu autorstwa Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej. Czy zakwalifikuje się do finałowej piątki? Tego dowiemy się za kilka miesięcy – uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w kwietniu.

Targ Błonie został doceniony również w Polsce, zdobywając Grand Prix i nagrodę w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna w konkursie POLITYKI, a także w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022.

targ

Targ w Błoniu. Zdjęcie: Nate Cook

Targ w Błoniu – bazar połączony z parkiem

Targowisko Błonie nie kojarzy się z architekturą polskich bazarów. To bardziej hybryda przestrzeni targowej i parku, łącząca w sobie walory funkcjonalne, estetyczne, społeczne i ekologiczne.

W przypadku targu w Błoniu, celem Wasilkowskiej było stworzenie przestrzeni, która nie tylko służy do handlowania, ale również do spotkań lokalnej społeczności i odpoczynku. Dlatego oprócz pawilonów handlowych, na terenie targowiska znalazł się park, plac zabaw dla dzieci, miejsce do jeżdżenia na deskorolce, a także stoły i ławki, które umożliwiają wspólne spędzanie czasu mieszkańcom miasta.

błoniu

Targ w Błoniu. Zdjęcie: Nate Cook

Dla handlarzy przygotowano kilka form ekspozycji towaru – nowoczesne, minimalistyczne lady różnią się nieco wyglądem w zależności, czy są przeznaczone do ekspozycji owoców i warzyw, czy odzieży lub przedmiotów gospodarstwa domowego. Na terenie targu znalazło się również miejsce przystosowane do handlu bezpośrednio z samochodów dostawczych.

Targowisko Błonie pozbawione jest krawężników, dzięki czemu młodzi mogą swobodnie jeździć tam na rolkach i deskorolkach. Gładka powierzchnia bez krawężników ułatwia poruszanie również osobom na wózku.

targ

Targ w Błoniu. Zdjęcie: Nate Cook

Blisko jedną trzecią terenu bazaru zajmuje zieleń. Jest tu blisko 500 drzew (m.in. sosny, buki, olchy, drzewa owocowe), krzewy, byliny i pnącza. Są też łąki kwietne, ogrody deszczowe, domki dla ptaków i owadów. Ważnym elementem jest także dach, który został zaprojektowany tak, by umożliwiać odpływ deszczówki. Woda spływa do specjalnych mis i zasila roślinność w obrębie targu.

Zadaszenie bazaru to horyzontalna płaszczyzna o nieregularnym kształcie, wsparta na smukłych kolumnach. Dominuje tu biel, która doskonale odbija światło, rozświetla targowisko i zapobiega tworzeniu się wysp cieplnych. Łagodne krzywizny i obłe kształty są miłe dla oka i tworzą ciekawy kontrapunkt dla minimalistycznych, prostokątnych pawilonów.

targ

Targ w Błoniu. Zdjęcie: Nate Cook


Czytaj więcej