Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, często bardzo niedoceniane. Ta dostępne tylko dla oczu domowników przestrzeń, pozwala odpocząć po ciężkim dniu, zrelaksować ciało i umysł. To właśnie tam jesteśmy prawdziwie sobą.
Kojący i ciepły styl vintage jest wręcz stworzony do wykorzystania w aranżacji sypialni. Pozornie prosty, wymaga jednak zachowania kilku zasad, dzięki którym pomieszczenie będzie harmonijne i spójne. Jak to zrobić? Przedstawiamy 7 sposobów na stworzenie przytulnej sypialni vintage.
Sypialnia w stylu vintage aesthetic
Sypialnia w stylu vintage może kojarzyć się z ciemną, wypełnioną do granic możliwości dodatkami przestrzenią, charakteryzująca się artystycznym nieładem. Nic bardziej mylnego! Obecnie styl ten przechodzi metamorfozę i występuje w coraz bardziej popularnej postaci o nazwie "vintage aesthetic". Naturalne materiały oraz odcienie bieli i beżu, podkręcone złotymi lub miedzianymi dodatkami z historią, tworzą niezwykle stylową mieszankę i przytulną atmosferę.
Wzorzysta tapeta
Świat designu przeżywa fascynację wzorzystymi tapetami zaczerpniętymi prosto z przytulnych skandynawskich wnętrz. Tapety sprawdzą się również jako motyw przewodni sypialni vintage! Niezależnie od tego czy na ścianie znajdą się geometryczne wzory z lat 60-tych, czy kwieciste desenie w angielskim stylu , nadamy pomieszczeniu unikalnego retro charakteru z ciepłą, przytulną nutą.
Personalizowane akcenty
Sypialnia vintage to dodatki, które odzwierciedlają charakter jej właściciela. Stara fotografia przywołująca wspomnienia, umieszczona w mosiężnej ramce na szafce nocnej stworzy niezwykłą atmosferę. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.westwing.pl
Sypialnia vintage to również personalizowane akcenty w postaci monogramów wyhaftowanych na poszewce, elementów z koronki, tworzonej przez prababcię czy ręcznie dzierganego koca. W poszukiwaniu stylowych dodatków polecamy też udać się w sentymentalną podróż na strych, otworzyć mocno zakurzone pudełka z pamiątkami, odnaleźć fotografię, która przywoła pozytywne wspomnienia i postawić ją na szafce nocnej. Te unikalne przedmioty z przeszłości są najcenniejsze i dzięki swojej autentyczności, stworzą wyjątkowe wnętrze pełne dobrych emocji.
Meble i dodatki z drugiej ręki
Trend vintage to, poza określoną stylistyką, również filozofia i sposób na życie. Coraz więcej z nas decyduje się na meble z drugiego obiegu przez wzgląd na los planety i ekologię. Nie bez znaczenia jest też fakt, że meble i dodatki vintage, które znajdziemy na targu staroci, albo z zapałem wylicytujemy na aukcji internetowej, mają swój unikalny klimat, którego nie zastąpi żaden nowy produkt.
Warto też rozejrzeć się we własnej przestrzeni: być może któryś z kolekcjonerskich egzemplarzy vintage jest już w Waszym domu i możecie wykorzystać go w aranżacji sypialni?
Dekoracyjne tekstylia
Najprostszy sposób, aby nadać sypialni klimat w stylu vintage? Tekstylia! Wzorzysty koc w geometryczne wzory, kwiecista narzuta i duże dekoracyjne poduszki w szybki sposób odmienią sypialnię i stworzą w niej harmonijną atmosferę relaksu.
Ciepłe oświetlenie
Boczne, stłumione oświetlenie to podstawa aranżacji w stylu vintage. Tworząc tak charakterystyczne wnętrze, zrezygnujmy z górnego oświetlenia, nowoczesnych podświetleń i reflektorów. Lamp w stylu vintage warto też szukać na targach i aukcjach dodatków z drugiej ręki - często można tam znaleźć prawdziwe unikaty, które stworzą klimat całego wnętrza.
Tradycyjne łóżko
Klasyczne łóżko z dużą ilością poduszek i narzut zachęca do relaksu w sypialni vintage. Zdjęcie: Materiały prasowe, www.westwing.pl
Dodatki w postaci lamp, tekstyliów, czy komód są istotne, ale prawdziwym bohaterem sypialni zawsze jest łóżko. W takiej, zaaranżowanej w stylu vintage, tym bardziej! Postawmy na duży, klasyczny model z wysokim, tapicerowanym zagłówkiem i wygodnym materacem. Tu nie musimy się ograniczać - ilość poduch i poduszeczek nie zna granic, a dodatkowy koc i luźno opadająca na ziemię narzuta są bardziej niż wskazane.