Światło na wejście i wyjście w hotelowym lobby

Oświetlenie strefy wejścia i wyjścia w hotelowym lobby odgrywa kluczową rolę w tworzeniu dobrego wrażenia. Tu rozpoczyna się ich przygoda z hotelem – chodzi o miejsce, które od razu wskazuje na poziom luksusu oraz gościnności, jaki oferuje dany obiekt. Ponadto trzeba połączyć aspekty funkcjonalne z psychologicznymi, co sprawia, że zadanie jest dość wymagające.

Zdjęcia Getty Images
Światło na wejście i wyjście w hotelowym lobby

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego tak ważne jest, by goście wchodząc do hotelowego lobby od razu poczuli klimat miejsca. Zdjęcie: Getty Images

Przed rozpoczęciem projektu oświetleniowego konieczne jest dokładne zbadanie oraz zrozumienie istniejącej przestrzeni. Obejmuje to z jednej strony analizę istniejących źródeł światła, gniazd elektrycznych, okien i innych czynników wpływających na naturalne oświetlenie, a z drugiej – uwzględnienie dominującej konwencji aranżacyjnej. To od niej będzie zależało, czy wybierzemy tradycyjne żyrandole, nowoczesne oprawy LED albo wiszące lampy przemysłowe.

Co wpływa na dobór oświetlenia w lobby hotelowym?

Przy projektowaniu światła w lobby należy wziąć pod uwagę jego główne cechy architektoniczne i dekoracyjne. Przykładowo słupki, filary, okna mogą wymagać specjalnego oświetlenia. Ponadto istotny jest podział lobby na strefy. Część wypoczynkowa, recepcja, bar lub inne obszary funkcjonalne. Dla każdego należy zaplanować oddzielne oświetlenie. Istotną rolę odgrywają również kolory ścian i mebli, ponieważ mogą wpływać na percepcję światła, a także ogólną atmosferę lobby.

Innymi prawami rządzi się dobór oświetlenia we wnętrzach mieszkalnych. Kilka zasad, którymi należy kierować się planując światło w domu.

 

Zdjęcie: Getty Images

Światło chłodne czy ciepłe?

Szczególnie ważne w kategoriach praktycznych są główne obszary ruchu gości – należy się upewnić, że właśnie tam światło jest dostatecznie jasne. Dotyczy to również strefy recepcji, która powinna być dobrze oświetlona. Właśnie w tych miejscach najlepiej sprawdza się światło neutralne lub lekko chłodne (o temperaturze barwowej ok. 4000-5000 K). W pozostałych – o charakterze wypoczynkowym – można postawić na oświetlenie o cieplejszej barwie, a więc niższej temperaturze barwowej. To również właściwa przestrzeń na designerskie lampy, które współgrają z ogólnym charakterem hotelu, a także przyciągają wzrok.


Wybór źródeł światła

Po dokładnej analizie przestrzeni i potrzeb można zacząć wybierać konkretne źródła światła:
• Lampy wiszące lub plafony: doskonałe do ogólnego oświetlenia lobby. Czasem właśnie tu architekci wnętrz stawiają na spektakularne formy lamp, tak by pierwsze spotkanie z hotelem robiło jak najlepsze wrażenie.
• Lampy stołowe: mogą być wykorzystane w częściach wypoczynkowych, aby stworzyć przytulny nastrój.
• Oświetlenie punktowe i reflektory: idealne do podkreślenia ważnych elementów architektonicznych, dzieł sztuki lub dekoracji, a także tworzenia ciekawych efektów świetlnych na ścianach. Ponadto świetnie sprawdzają się w strefie recepcji – zapewniają komfort i dla gości, i dla samych pracowników hotelu. Przykładowo można zastosować reflektory kierunkowe lub oprawy do zabudowy z regulowanym kątem padania światła.
• Oświetlenie specjalne: np. do podświetlania ścieżki komunikacyjnej albo schodów. Tu najlepsze są nowoczesne LED-y.

Zdjęcie: Getty Images

Strefa wyjścia – wygoda i bezpieczeństwo

Oświetlenie tego obszaru powinno być jasne i funkcjonalne, tak aby goście mogli łatwo zidentyfikować wyjście. Poza standardowymi lampami należy zastosować odpowiednie podświetlane oznaczenia, w tym zwłaszcza znaki układające się w ścieżkę ewakuacji. Jeśli zdarzy się, że będzie trzeba z niej skorzystać, proces szybkiego opuszczania hotelu będzie sprawniejszy i bezpieczniejszy.


Czytaj więcej