Sufit podwieszany - jak zrobić by wyglądał stylowo. Kiedy sufit podwieszany jest koniecznością?

Sufit podwieszany, kiedyś symbol luksusu, dziś wciąż popularny głównie ze względu na swoją funkcjonalność. Zmieniły się styl, materiały i technologie, w których sufity są wykonywane. Dalej niezastąpione, gdy musimy ukryć nieestetyczne przewody i instalacje. Jak zrobić sufit podwieszany, aby mieszkanie wyglądało stylowo i nowocześnie, radzi architektka wnętrz Katarzyna Kraszewska.

Zdjęcia Tom Kurek
Sufit podwieszany - jak zrobić by wyglądał stylowo. Kiedy sufit podwieszany jest koniecznością?

Ewolucja estetyczna nie ominęła także sufitów podwieszanych. Zmienił się ich wygląd, przestały być modną ozdobą, często jednak nadal pozostają koniecznością. Zdjęcie: Tom Kurek

Współcześnie projektowanie wnętrz przekształca się w wyrafinowaną sztukę, której misją jest nie tylko zapewnienie funkcjonalności, lecz także kreowanie przestrzeni dostrojonej do osobowości i stylu życia właścicieli. Zmiany estetyczne dotyczą także sufitów podwieszanych. Projektanci stawiają na prostą formę i głównie, w tym przypadku, funkcję. Konstrukcja podwieszana bez problemu zatuszuje niedoskonałości sufitu, a także ukryje nieestetyczne przewody i instalacje.

sufit podwieszany aranzacja

Sufit podwieszany z bezramkowymi halogenami. Projekt: Katarzyna Kraszewska. Zdjęcie: Tom Kurek

Od modnej dekoracji do funkcji

We wnętrzach cenimy czystość formy, przestrzeń i ład. Minimalizm koncentruje się na eliminowaniu zbędnych elementów. Dlatego sufity podwieszane są koniecznością, gdy musimy ukryć instalacje: klimatyzacji, elektryczną czy nagłośnienia.

Oprócz klasycznych konstrukcji z płyty gipsowo-kartonowej, coraz popularniejsze stają się gotowe sufity z płytami termoizolacyjnymi, tynkami akustycznymi czy panelami z tynkiem. To znacząco przyśpiesza czas wykonania robót wykończeniowych. Sufity podwieszane pełnią też dodatkowo funkcję izolacji.

sufit podwieszany aranzacja

Sufit podwieszany pomalowany tym samym kolorem, jak ściany. Projekt: Katarzyna Kraszewska. Zdjęcie: Tom Kurek

Popularne rodzaje sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane ze względu na konstrukcję możemy podzielić na jednopoziomowe i dwupoziomowe. Czym się różnią? Konstrukcja jednopoziomowa jest najprostsza ze względu na sposób montażu, polecana głównie do małych i wąskich pomieszczeń, ale efekt wizualny może nie spełnić naszych oczekiwań.

Sufit dwupoziomowy jest bardzo wytrzymałą konstrukcją. Zapewnia to układany krzyżowo ruszt aluminiowy, do którego mocowane są dwie warstwy, w dwóch kierunkach, płyty gk. Otrzymujemy:

  • stabilizację i mniejsze szanse na pęknięcia,
  • lepszą izolację akustyczną (możemy powstałą przestrzeń sufitu wypełnić dodatkową izolacją akustyczną),
  • możliwość zamontowania niewidocznych wzmocnień pod np. ciężkie żyrandole,
  • możliwość wykonania szczeliny dylatacyjnej między sufitem a ścianą, która uwalnia od konieczności wypełnienia łączeń małoestetycznym akrylem.

sufit podwieszany aranzacja

Fornir na suficie podwieszanym. Projekt: Katarzyna Kraszewska. Zdjęcie: Tom Kurek

sufit podwieszany aranzacja

Sufit podwieszany w łazience. Projekt: Katarzyna Kraszewska. Zdjęcie: Tom Kurek

O czym należy pamiętać przy projektowaniu sufitów podwieszanych?

Kiedy projektujesz sufit podwieszany, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach. Unikniemy kłopotliwych przeróbek i kosztownych napraw.

  • Po pierwsze, zwróć uwagę na wysokość pomieszczenia - ważne, aby konstrukcję sufitu podwieszanego dopasować do wysokości pomieszczenia.
  • Jeśli w projekcie mamy ciężki żyrandol, huśtawkę lub uchwyty do pasów treningowych TRX konieczne jest wykonanie wzmocnienia w miejscu ich przyszłego mocowania.
  • W przypadku modernizacji starych mieszkań, szczególnie tych na ostatnim piętrze, warto rozważyć sufit podwieszany, który jednocześnie będzie pełnił rolę izolacji termicznej. Do wykorzystania mamy: wełnę, piankę lub tynki z domieszką perlitu.
  • W sufitach podwieszanych z ukrytymi jednostkami systemu klimatyzacji, pompkami skroplin czy przepustnicami do rekuperacji, należy pamiętać o rewizjach. Najlepiej zastosować rewizje specjalnie przygotowane do montażu w sufitach gk. Wymiary rewizji są standardowe, ale można również wykonać rewizje na zamówienie.
  • Przy montażu w suficie podwieszanym halogenów bezramkowych, należy zamówić i dostarczyć wcześniej elementy montażowe, które będą zagipsowane w płycie gk. W suficie podwieszanym możemy również zamontować szynoprzewody, w które dowolnie można wpinać, a później przesuwać, reflektory i halogeny.

sufit podwieszany aranzacja

Przykład wykonania szczeliny dylatacyjnej przy suficie podwieszanym w salonie. Projekt: Katarzyna Kraszewska. Zdjęcie: Tom Kurek

sufit podwieszany aranzacja

Wykorzystanie szczeliny dylatacyjnej przy suficie podwieszanym do montażu oświetlenia. Projekt: Katarzyna Kraszewska. Zdjęcie: Tom Kurek

Jak wykończyć sufit podwieszany?

Przy wykończeniu sufitu podwieszanego także warto zadbać o spójność z wykończeniem ścian. Można wybrać takie same materiały wykończeniowe lub pomalować je w tym samym kolorze. Sufit już dawno nie musi być biały, świetnie, również na suficie, wyglądają tynki strukturalne lub fornir.

Dawniej wszechobecne żarówki halogenowe ustępują dziś miejsce minimalistycznym, bezramkowym halogenom oraz reflektorom z obudową imitującą szlachetne metale. Zachęcam do kreatywnego wykorzystania oświetlenia! 

sufit podwieszany aranzacja

Sufit podwieszany w łazience. Projekt: Katarzyna Kraszewska. Zdjęcie: Tom Kurek

Podsumowując, moda na wnętrza idealne przemija, obecnie pożądamy wnętrz autentycznych, z własną historią. Bazą są ściany, podłogi i sufity, dlatego pozwalamy sobie na większą swobodę w ich eksponowaniu. Dalej jednak powinny być spójne z całością projektu, efektowne, ale napewno nie efekciarskie. Sufit podwieszany to świetny wynalazek, nie nadużywajmy go jednak do robienia efektów, a jedynie kiedy jest to konieczne. We wnętrzach pierwsze skrzypce niech gra sztuka i kompozycja. Zauważam ostatnio dużą wrażliwość na sztukę i piękno budzące się w Polsce, a to cieszy!

sufit podwieszany aranzacja

Szynoprzewody zamontowane w suficie podwieszanym. Projekt: Katarzyna Kraszewska. Zdjęcie: Tom Kurek

sufit podwieszany aranzacja

Wykończenie z tynku strukturalnego ze ścian zostało powtórzone na suficie. Projekt: Katarzyna Kraszewska. Zdjęcie: Tom Kurek

Czytaj więcej