Zmiana optymalna
Para młodych właścicieli zdecydowała się na to mieszkanie o powierzchni 95 metrów kwadratowych, mimo tego, że jego wadą był wyjątkowo długi korytarz, typowy dla typu budynków z początku XX wieku, które możemy znaleźć w Mediolanie w dzielnicy Città Studi. Właściciele docenili oryginalny parkiet i płytki, które dodawały wnętrzom charakteru. Zespół mediolańskiego studia architektury wnętrz Kick.Office udowodnił, że z wady można uczynić zaletę – przestrzeń korytarza została cześciowo wykorzystana do przechowywania, a cześciowo zintegrowana z salonem. „Wiedzieliśmy, jakie są oczekiwania klientów i skupiliśmy się na tym, by korytarz stał się ważnym elementem mieszkania, poprzez podkreślenie jego pierwotnego kształtu, a jednocześnie został maksymalnie wykorzystany. Podkreśliliśmy jego proporcje” — wyjaśnia Mario Abruzzese, założyciel mediolańskiego studia Kick.Office.
W korytarzu znajdujej się szafa wykonana na zamówienie. Lampa wisząca to Mini Glo-Ball projektu Jaspera Morrisona dla Flos, a kinkiet to Tropico projektu Gabriele i Oscara Buratti dla FontanaArte z opalizującego szkła i metalu. Zdjęcie: Giulia Benedetta Costa.
Długi, wąski korytarz został podkreślony wykonaną na zamówienie szafą w kolorze terakoty oraz specjalnie zaprojektowanym sklepieniem w kolorze pudrowym. Zdjęcie: Giulia Benedetta Costa.
Centralna część mieszkania
Wnęki, szafki ścienne, a nawet małe domowe biuro znalazły się w długim i wąskim korytarzu: „Coraz częściej w mieszkaniu niezbędne jest jakieś miejsce do pracy, a czasem nawet dwa” — mówią architekci. „Sprawiliśmy, że korytarz stał się bardziej wyrazisty i stylowy, tworząc od podstaw sklepienia na suficie i bawiąc się kolorami – użyliśmy złamanej bieli i bardzo intensywnej czerwonej terakoty. Na podłodze położyliśmy gres, który jest charakterystycznym elementem starych mediolańskich mieszkań, ale tu występuje w bardziej współczesnej, kolorowej wersji” — kontynuuje autor tego projektu. Co zaskakujące, jedne z drzwi szafy w holu są drzwiami prowadzącymi do łazienki dla gości. Projektanci przeanalizowali również precyzyjnie oświetlenie i zainstalowali w korytarzu serię powtarzających się kinkietów, które wzmacniają wrażenie głębi. Dodano także kultową kulę Glo-Ball Jaspera Morrisona marki Flos.
Salon z widokiem na korytarz, w którym umieszczono domowe biuro. Regał z drewna tekowego to włoska produkcja z lat 60., obok znajduje się stolik kawowy Alanda Paolo Piva dla B&B Italia oraz fotel Wassily Marcela Breuera, Knoll. Na małym biurku – wazon Marco autorstwa Sergio Asti dla Salviati (1962) i lampa stołowa z mosiądzu i mahoniu (1950). Nowoczesne zabytkowe drewniane krzesło z siedziskiem ze słomy wiedeńskiej. Zdjęcie: Giulia Benedetta Costa.
Przywrócenie dawnego blasku
Architekci usunęli podwieszane sufity, przez które mieszkanie straciło swoje pierwotne proporcje. Pierwotna sztukateria i ozdobne gzymsy zostały starannie odrestaurowane. Zmieniono również układ mieszkania. Sypialnia została przeniesiona do tylnej części budynku, bo jest tam ciszej. Wychodzi się z niej na loggię z widokiem na dziedziniec. Część dzienna, z mniejszą loggią, znajduje się teraz od strony ulicy. Salon, z odrestaurowanym oryginalnym parkietem dębowym, ożywiają designerskie obiekty, takie jak krzesło Wassily Marcela Breuera i regał vintage. Obok znajduje się jadalnia z otwartą kuchnią. „Wybraliśmy ciemnozielony model marki Veneta Cucine z kwarcowym blatem w kolorze kości słoniowej. Na jednej z kuchennych ścian zlicowane drzwi ukrywają pralnię, lodówkę, spiżarnię i piekarnik. Dzięki temu w przestrzeni panuje porządek”. W jadalni znajduje się szklany stół LC6 z pomalowaną na czarno stalową podstawą autorstwa Le Corbusiera, Pierre’a Jeannereta i Charlotte Perriand dla Cassina, krzesła Cesca Marcela Breuera, lampa wisząca Diabolo Achille Castiglioniego dla Flos w kolorze wiśniowej czerwieni oraz regulowany kinkiet 265 Paolo Rizzatto dla Flos nad kuchnią. „Wybraliśmy meble zaprojektowane na zamówienie oraz nowoczesne i klasyczne elementy od uznanych projektantów. W rezultacie powstała klimatyczna, ale funkcjonalna przestrzeń” — dodają architekci.
W salonie znajdziemy regał z drewna tekowego, włoska produkcja z lat 60., stolik kawowy Alanda Paolo Piva dla B&B Italia, fotel Wassily projektu Marcela Breuera, Knoll. Zdjęcie: Giulia Benedetta Costa.
W salonie regał z włoskiego drewna tekowego z lat 60-tych, lampa Parentesi Achille Castiglioniego i Pio Manzù dla Flos, stolik kawowy Alanda Paolo Piva dla B&B Italia z przezroczystego szkła i malowanego na czarno metalu, fotel Wassily Marcela Breuera, Knoll. Zdjęcie: Giulia Benedetta Costa.
W jadalni stoi stół LC6 projektu Le Corbusiera, Pierre’a Jeannereta i Charlotte Perriand ze szklanym blatem i malowaną na czarno stalową podstawą (Cassina). Dodano do niego chromowane krzesła Cesca Marcela Breuera. Lampa wisząca Diabolo w kolorze wiśniowej czerwieni to projekt Achille Castiglioniego dla Flos. Zdjęcie: Giulia Benedetta Costa.
Za drzwiami szaf w kuchni kryje się piekarnik, spiżarnia, lodówka i pralnia. Zdjęcie: Giulia Benedetta Costa.
Kuchnia z lakierowanymi frontami kuchennymi w kolorze leśnej zieleni, z kwarcowym blatem w kolorze kości słoniowej jest marki Veneta Cucine. Lampa 265 to projekt Paolo Rizzatto dla Flos. Oryginalny parkiet dębowy został odrestaurowany. Ściany pomalowano na kolor złamanej bieli. Zdjęcie: Giulia Benedetta Costa.
Zaskakujące rozwiązania w łazienkach
Idąc dalej korytarzem, dociera się do części sypialnej. W sypialni zachowały się wspaniałe ozdobne płytki cementowe z początku XX wieku. Paleta preferuje delikatne kolory, od maślanego po pudrowy. Łazienki oferują za to pewne niespodzianki. „Łazienki zostały zrewolucjonizowane. Ciekawostką jest prysznic w sypialni, wykonany w pomieszczeniu, w którym wcześniej znajdował się aneks kuchenny z umywalką. Owalne drzwi w kolorze czekolady zapewniają dostęp do prysznica, który jest bardzo duży. Przez szczelinę w garderobie lustrzane drzwi prowadzą do prywatnej łazienki z urządzeniami sanitarnymi i umywalką. Szklano-betonowa ściana oddziela obie łazienki i zapewnia światło w pomieszczeniach, zachowując jednocześnie pewną prywatność. Szkło-cement z okrągłą dekoracją jest naszym hołdem dla Maison de Verre Pierre’a Chareau. Druga łazienka dla gości, do której prowadzą drzwi w korytarzu, jest utrzymana w zielonej kolorystyce płytek, z zielonym marmurem gwatemalskim na górze i z tyłu. W łazience głównej postawiono na jasne kolory. Obie mają kwadratowe, proste płytki, ale nawiązują do przeszłości” — kontynuuje Kick.Office. Historia i teraźniejszość, renowacja i rewolucja, wygodny dom do życia, między funkcjonalnością i estetyką, gdzie design jest jego głównym bohaterem.
Łazienka dla gości jest oddzielona od łazienki głównej szklano-cementową ścianą. Do tej łazienki wchodzi się przez drzwi znajdujące się w szafie w korytarzu. Ściany pokryto emalią w kolorze drewna. Prysznic jest wyłożony zielonymi płytkami Crogiolo Lume firmy Marazzi. Blat umywalki jest wykonany z zielonego marmuru Gwatemala firmy Bianco67. Zdjęcie: Giulia Benedetta Costa.
W łazience dla gości znajduje się blat z zielonego marmuru Gwatemala firmy Bianco67. Lakierowana półka w kolorze terakoty została wykonana na zamówienie. Lampa okienna LED z malowaną na czarno metalową podstawą jest od firmy Osram. Zdjecie: Giulia Benedetta Costa.
Prysznic w łazience dla gości z płytkami Marazzi z serii Crogiolo Lume. Szklano-cementowa ściana z okrągłą dekoracją jest hołdem dla Maison de Verre Pierre’a Chareau. Zdjęcie: Giulia Benedetta Costa.
W sypialni owalne drzwi stanowią nietypowe wejście do strefy prysznicowej. Drzwi wykonane z żebrowanego szkła mają metalowy profil pomalowany na czekoladowy kolor. Lampa ścienna Passepartout JH12 Gold jest projektu Jaime Hayona dla &Tradition. Zdjecie: Giulia Benedetta Costa.
W głównej łazience znajduje się lampa ścienna Teti firmy Artemide. Na podłodze ułożone są drobne kwadratowe płytki w kolorze konopi, sufit jest granatowy, a ściany są w odcieniach mleka i kminku. Zdjęcia: Giulia Benedetta Costa.
Sypialnia od głównej łazienki dzieli szklano-cementowa ściana i lustrzane drzwi. Na ścianie widać rysunek autorstwa Ronana Bouroulleca. Płytki cementowe są oryginalne. Zdjęcie: Giulia Benedetta Costa.
W głównej sypialni umieszczono łóżko z tapicerowanym zagłówkiem z lnianej tkaniny, obrotową lampę z naturalnego mosiądzu i stolik nocny z kolorowego szkła. Na ścianie wisi plakat Drawing 8 autorstwa Ronana Bouroulleca. Ściany pomalowane są na kolor mleczny,a sufit na kolor kminku. Na podłodze pozostawiono odrestaurowane, oryginalne płytki cementowe. Zdjęcie: Giulia Benedetta Costa.
Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD Italia.
Zobacz także:
- Komfortowy apartament w stylu eklektycznym. Szmaragdowe i kobaltowe ściany tworzą niesamowity klimat
- Trzy tony różu: krakowskie mieszkanie miłośników pastelowych odcieni, kinematografii i kotki Żanety
- Elegancja w wersji mini – mieszkanie w Paryżu