Styl skandynawski – charakterystyka
Styl skandynawski odzwierciedla filozofię krajów Europy Północnej. Jest pochwałą prostoty, natury i funkcjonalności. Ceni to, co sprzyja dobremu i spokojnemu życiu.
Mieszkańcy krajów skandynawskich rozumieją, że do szczęścia niewiele potrzeba. Umieją cieszyć się codziennością i tworzyć w swoich domach przytulną atmosferę. Te cechy doskonale oddaje filozofia hygge, a samo słowo pochodzi z języka norweskiego i oznacza „przytulić się”. Nic dziwnego, że skandynawskie wnętrza, mimo swojego minimalizmu i raczej chłodnej kolorystyki, są przytulne i ciepłe w odbiorze.
Skandynawowie wiedzą też, że szkoda czasu, energii i pieniędzy na otaczanie się przedmiotami, które nie dają ani radości, ani wygody i bezpieczeństwa. Dlatego aspekt ergonomiczny i funkcjonalny w aranżacji wnętrz jest dla nich tak istotny. Istnieje nawet słowo opisujące takie podejście do życia – to szwedzkie lagom, które oznacza „w sam raz”. Filozofia lagom pozwala osiągnąć równowagę, skupić się na tym, co istotne i odrzucić to, co zakłóca spokój zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny.
Styl skandynawski to również wnętrza podkreślające związek z naturą, która jest dla mieszkańców Północy bardzo ważna. Naturalne materiały i roślinność we wnętrzach mają pomóc w kreowaniu przytulnej atmosfery, a także działać kojąco, sprzyjając odpoczynkowi.
Salon w stylu skandynawskim. Zdjęcie: Pexels / Taryn Elliott
Styl skandynawski – kolory
W mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim dominuje jasna, neutralna kolorystyka – biele, beże i różne odcienie szarości. Często łączy się je z ciemniejszymi brązami lub czernią, tworząc elegancki, stylowy kontrast. Biel świetnie prezentuje się również w towarzystwie jasnego drewna, co często wykorzystuje się podczas urządzania kuchni w stylu skandynawskim. W takiej wersji białe są najczęściej meble, a blaty drewniane lub drewnopodobne.
Wszechobecna biel ma również praktyczne zastosowanie w stylu skandynawskim. Ponieważ jest barwą, która najlepiej odbija światło, nie tylko rozjaśnia wnętrze, ale również optycznie je powiększa. To między innymi dlatego styl skandynawski jest chętnie stosowany w małych mieszkaniach lub małych pokojach. Neutralna biel, ciepły beż i delikatna szarość to najlepsze kolory do wnętrz o niewielkim metrażu.
Czy z takim nagromadzeniem bieli, wnętrza urządzone w stylu skandynawskim nie wyglądają zbyt sterylnie? Istnieje mnóstwo odcieni bieli, beżu i szarości, dlatego nie musimy martwić się, że wnętrza będą nudne. Jeśli jednak chcemy dodać im koloru i je nieco ożywić, warto zadbać o dodatki w mocniejszych kolorach, np. turkusowe, żółte czy czerwone. Żywe rośliny również wprowadzą do wnętrz w stylu skandynawskim odrobinę koloru, podobnie jak pastele.
Salon w stylu skandynawskim. Zdjęcie: Unsplash / Minh Pham
Styl skandynawski – materiały
Styl skandynawski to również naturalne materiały takie jak lite drewno, wełna, bawełna, juta, wiklina czy sznurek. We wnętrzach skandynawskich nie może zabraknąć miękkich tkanin i tekstyliów, które zadbają o ciepły, przytulny klimat.
Jest to szczególnie ważne, gdy urządzamy salon lub sypialnię w stylu skandynawskim – te pomieszczenia przeznaczone są głównie do odpoczynku, dlatego powinny być maksymalnie przytulne i ciepłe w odbiorze.
W stylu skandynawskim prym wiodą również takie materiały jak metal, szkło, ceramika, a nawet cegła, zarówno odsłonięta, jak i bielona.
Kuchnia w stylu skandynawskim. Zdjęcie: Unsplash / Nico
Styl skandynawski – meble
Wiecie, że w kuchniach skandynawskich nie stosuje się górnej zabudowy? Wiszące szafki mogą być przytłaczające i burzyć harmonię we wnętrzu. Nie zawsze są też praktyczne. Jeśli zależy nam na dodatkowym miejscu do przechowywania, warto zabudować – od góry do dołu – tylko jedną ścianę, a resztę uwolnić od masywnych górnych półek.
Meble w stylu skandynawskim zazwyczaj wykonane są z drewna lub materiałów drewnopodobnych. Są jasne, często bielone i mają prostą formę. Ponieważ w stylu skandynawskim liczy się ergonomia i praktyczne podejście, meble często są wielofunkcyjne. Stolik kawowy w stylu skandynawskim może mieć więc dodatkowe półki, stół w kuchni rozkładać się, gdy przyjmujemy gości, puf w salonie skrywać dodatkowy schowek, a łóżko w sypialni pojemnik na pościel lub praktyczne szuflady.
Skandynawia to również ojczyzna wielu ikon designu – styl duński, szwedzki i styl fiński w meblarstwie mimo upływu lat wciąż nie przestaje zachwycać i inspirować współczesnych projektantów. Nie można nie wspomnieć również o meblach IKEA – zwłaszcza modelach vintage, które uznawane są dziś za prawdziwe perełki.
Jadalnia w stylu skandynawskim. Zdjęcie: Pexels / Billy Jo Catbagan
Styl skandynawski – oświetlenie
Styl skandynawski tworzy we wnętrzu miły, przytulny klimat. Osiąga go nie tylko przez stonowane kolory, naturalne materiały czy miękkie tkaniny. Istotne jest również oświetlenie.
Lampy w stylu skandynawskim to najczęściej modele ze szklanym kloszem lub, podobnie jak w stylu boho, lampy z kloszem wiklinowym lub tekstylnym bądź papierowym.
Oprócz tego, we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim popularnością cieszą się lampy industrialne, loftowe – z metalowym kloszem lub w formie odsłoniętej, dekoracyjnej żarówki Edisona.
Styl skandynawski stawia na światło ciepłe, a więc żółte, wpadające w pomarańcz. Wprowadza ono do wnętrz przytulny klimat. Zamiast jednego punktu świetlnego, styl skandynawski preferuje kilka mniejszych źródeł światła rozlokowanych w różnych częściach pomieszczenia.
Sypialnia w stylu skandynawskim. Zdjęcie: Pexels / Dmitry Zvolskiy
Styl skandynawski – dodatki
Dodatki w stylu skandynawskim to przede wszystkim praktyczne elementy wyposażenia, a więc ciepłe wełniane pledy o grubym splocie, minimalistyczne ramki ze zdjęciami, miękkie dywany i chodniki, np. w typie shaggy, które dbają o komfort bosych stóp.
We wnętrzach w stylu skandynawskim nie brakuje też świeczek i lampionów, które z jednej strony dają przyjemne światło, a z drugiej tworzą przytulny, miły klimat.
Warto też wspomnieć o roślinach doniczkowych, które swoimi soczyście zielonymi liśćmi ożywiają stonowane wnętrza. Otaczanie się roślinami ma również terapeutyczne właściwości – liczne badania dowiodły, że rośliny we wnętrzu pomagają się odprężyć, odstresować i pozytywnie wpływają na samopoczucie. To również piękna ozdoba wnętrz – szczególnie rośliny o kolorowych liściach i rzadkie odmiany roślin kolekcjonerskich.
Meble w stylu skandynawskim. Zdjęcie: Unsplash / Minh Pham