Strelicja królewska to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Podpowiadamy, jak dbać o „rajskiego ptaka”

Strelicja królewska nazywana jest też rajskim ptakiem ze względu na pomarańczowe kwiatostany przypominające głowy ptaków. Jak dbać o strelicję królewską? Kiedy można spodziewać się kwiatów? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie strelicji w domu.

Strelicja królewska to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Podpowiadamy, jak dbać o „rajskiego ptaka”

Strelicja królewska nazywana jest "rajskim ptakiem" ze względu na swoje okazałe kwiatostany. Zdjęcie: Getty Images

Strelicja królewska – czyli rajski ptak

Strelicja królewska (łac. strelitzia reginae) pochodzi z Republiki Południowej Afryki. Tam najczęściej można ją spotkać przy brzegach rzek. Strelicję królewską często nazywa się też „Rajskim Ptakiem” ze względu na podobieństwo kształtu pięknie wybarwionych kwiatów do ptasich głów.

Kwiaty nie są jedyną ozdobą strelicji królewskiej. Imponujące wrażenie robią również jej duże, skórzaste liście, które przypominają z wyglądu liście bananowca. Skojarzenie jest jak najbardziej trafne, ponieważ strelicja królewska należy do rodziny bananowatych. W naturze strelicja królewska dorasta nawet do 10 m, ale domowych warunkach rzadko przekracza 120-180 cm wysokości.

Strelicja królewska do Europy trafiła pod koniec XVIII wieku. Jedne z pierwszych okazów tej wyjątkowej rośliny można było podziwiać wówczas w ogrodach Kew Gardens w Londynie.

Strelicja królewska – kiedy kwitnie?

Strelicja zakwita dopiero po ok. 5-6 latach, dlatego chcąc cieszyć się widokiem pięknych kwiatostanów tej rośliny, musimy uzbroić się w cierpliwość.

Kwiaty strelicji królewskiej są duże – mogą mieć nawet 20 cm długości! W początkowym stadium zamknięte są w pochwie liściowej (spatha) wyglądem przypominającej łódkę. Spatha na początku jest ustawiona pionowo, a gdy kwiaty zaczynają kwitnąć, pochyla się do pozycji poziomej i otwiera, wypuszczając oryginalne, pomarańczowo-niebieskie kwiaty.

Strelicja królewska zakwita w różnych porach, ale najczęściej jest to listopad (wtedy kwitnie przez całą zimę) lub luty (kwiaty utrzymują się do końca wiosny).

strelicja

Strelicja królewska. Zdjęcie: Unsplash / Timo Dinger

Strelicja królewska – uprawa

Strelicja nie jest rośliną trudną w pielęgnacji. Wystarczy, że zapewnimy jej warunki najbardziej zbliżone do naturalnych, a odwdzięczy się nie tylko pięknym wzrostem, ale i kolorowymi kwiatami.

Jak dbać o strelicję królewską? W pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o odpowiednim stanowisku dla rośliny. Strelicja królewska potrzebuje ciepłego i dobrze nasłonecznionego miejsca. Nie oznacza to jednak, że będzie się dobrze czuła w intensywnym, palącym słońcu. Bezpośrednie i ostre światło może poparzyć jej liście.

Strelicja królewska poradzi sobie również w półcieniu (podobnie jak monstera deliciosa), ale warto mieć świadomość, że w takich warunkach, czyli mając ograniczony dostęp do światła, roślina nie wytworzy kwiatostanów.

Od maja do września, gdy temperatura na zewnątrz wynosi 17-25 stopni, można doniczkę ze strelicją wystawić na balkon lub taras. Roślina jest wrażliwa na mróz i przeciągi, dlatego należy ją pilnować, by nie trzymać ją w miejscu, gdzie temperatura wynosi mniej niż 12°C.

strelicja

Strelicja w doniczce. Zdjęcie: Getty images

Jaka ziemia do strelicji sprawdzi się najlepiej? Strelicja królewska preferuje żyzne, gliniaste podłoże (może być z dodatkiem torfu lub piasku). Dobrym pomysłem będzie zakup gotowej mieszanki ziemi do strelicji – taki produkt dostaniemy w sklepach z roślinami i centrach ogrodniczych.

Wybierając doniczkę do strelicji, nie zapominajmy o otworach drenażowych, które umożliwią odprowadzanie nadmiaru wody. Sama doniczka powinna być na tyle duża, by zmieścić grube, długie korzenie strelicji i pozwolić na ich swobodny rozrost.

Jak podlewać strelicję? Roślina lubi obfite, regularne podlewanie, zwłaszcza w okresie kwitnienia oraz latem. Przed podlaniem warto sprawdzić, za pomocą drewnianego patyczka lub palca, czy podłoże przeschło. Strelicję najlepiej podlać, gdy ziemia w doniczce jest lekko wilgotna, ponieważ nie lubi przesuszenia. Z kolei przelanie rośliny może spowodować gnicie korzeni.

Nawożenie strelicji królewskiej to niezwykle istotny element pielęgnacji. Roślina jest dość „żarłoczna” jeśli chodzi o składniki mineralne, dlatego w okresie intensywnego wzrostu, czyli od marca do września, warto strelicję zasilać co 2 tygodnie nawozem fosforowo-potasowym o niskiej zawartości azotu.


Czytaj więcej