Targi Salone del Mobile 2025
W dniach 8-13 kwietnia Mediolan po raz 63 zmieni się w stolicę światowego designu. Hasłem tegorocznej edycji targów Salone del Mobile jest „Thought for humans”, odnoszące się do nierozerwalnego związku między człowiekiem a designem.
Podobnie jak każdego roku, Salone del Mobile będzie miejscem wymiany doświadczeń i pomysłów oraz kreatywnych eksperymentów. Nie zabraknie ekscytujących premier, które rozgrzeją miłośników wnętrz i estetów. A będzie co oglądać, bo jak wyliczają organizatorzy, w tegorocznej edycji Salone del Mobile weźmie udział 2100 wystawców z 37 krajów świata (w tym z Polski). Na targach zadebiutuje aż 168 marek!
Drafting Futures Arena na Salone del Mobile. Zdjęcie: © Formafantasma / Salone del Mobile Milano
Wielki powrót Euroluce
W tym roku po przerwie wróci Euroluce, czyli Międzynarodowa Wystawa Oświetlenia, w której weźmie udział ponad 300 wystawców z całego świata. Celem Euroluce jest zaprezentowanie oświetlenia nie tylko jako funkcjonalnego elementu przestrzeni, ale również jako czynnika wpływającego na doznania estetyczne i kreującego odpowiednią atmosferę we wnętrzu. W tym roku w ramach Euroluce po raz pierwszy odbędzie się specjalny panel dyskusyjny, w którym wezmą udział projektanci, architekci i naukowcy. Tematem dyskusji będzie relacja między oświetleniem i architekturą oraz ich udział w kreowaniu dobrego samopoczucia.
Mariel Fuentes, "Transicions", Euroluce. Zdjęcie: © Vicky Ocana
Instalacje artystyczne na Salone del Mobile 2025
Organizatorzy Salone del Mobile 2025 przygotowali również wyjątkowe instalacje, które uświetnią tegoroczne targi. W pawilonach 13-15, francuski architekt Pierre-Yves Rochon zaprezentuje swój wnętrzarski projekt zatytułowany Villa Héritage. Przy wejściu do pawilonów 22-24 gości witać będzie instalacja „La dolce attesa” skupiająca się na doświadczeniu czekania, stworzona przez nagrodzonego Oscarem reżysera Paolo Sorrentino i scenografkę Margheritę Palli.
`Paolo Sorrentino, "La dolce attesa",_Salone del Mobile 2025. Zdjęcie: materiały prasowe
Z kolei w Castello Sforzesco artysta Robert Wilson i kompozytor Arvo Pärt zaprezentują instalację „Mother”. Jej centralnym elementem będzie ostatnia, niedokończona rzeźba Michała Anioła, „Pietà Rondanini”.
Robert Wilson, "Mother", Salone del Mobile 2025. Zdjęcie: © Luciano Romano
Zobacz też:
- „David Hockney 25” w paryskiej Fondation Louis Vuitton
- Edoardo Tresoldi i jego oniryczne budowle z drucianych siatek. 5 projektów, które rozbudzają wyobraźnię
- Ceramiczna ściana w The Form autorstwa Pani Jurek nawiązuje do monumentalnych realizacji z PRL-u