Wieżowiec Flatiron w Nowym Jorku
Charakterystyczny wąski budynek o trójkątnym kształcie już od momentu powstania wzbudzał niemałe zainteresowanie wśród mieszkańców Nowego Jorku. Zbudowany dokładnie na przecięciu Piątej Alei i Broadwayu wieżowiec był jednym z pierwszych na świecie, w których wykorzystano stal. Dzięki temu mógł osiągnąć zawrotną, jak na ówczesne czasy wysokość 87 metrów.
Zaprojektowany przez Daniela Burnhama wieżowiec powstał jako siedziba Fuller Company, firmy budowlanej, od której budynek zapożyczył swoją pierwotną nazwę – Fuller Building. Ze względu na dość osobliwą, trójkątną bryłę wieżowca, szybko przylgnęła do niego inna, prześmiewcza nazwa – „flatiron”, czyli „żelazko”. Dziś jest on jednym z najbardziej ikonicznych budynków Nowego Jorku.
Flatiron w Nowym Jorku. Zdjęcie: Sam Butler / Unsplash
Luksusowy apartamentowiec
Przez wiele lat Flatiron funkcjonował jako luksusowy biurowiec. W 2024 roku media obiegła elektryzująca wiadomość, że kultowy wysokościowiec w ciągu najbliższych lat przejdzie generalny remont i zmieni się w apartamentowiec. Jedną z firm, która dołoży swoją cegiełkę do tej metamorfozy będzie polski Aluprof, który zadba o systemy okienne w nowym Flatironie.
Docelowo w wieżowcu ma powstać 60 apartamentów klasy premium, z których najbardziej prestiżowym będzie luksusowy penthouse, który zajmie całą górną powierzchnię budynku. Jak zapowiedział właściciel Flatirona, pierwsze apartamenty mają być gotowe w 2026 roku.
Zobacz też:
- Najwyższy budynek na świecie. Mierzy 828 m, czyli tyle, co 3 Pałace Kultury
- Który budynek w Polsce jest najwyższy? Rekordzista ma aż 310 m wysokości
- 12 najwyższych budynków na świecie. Oto rekordziści sięgający nieba