Niewymagające rośliny doniczkowe
Rośliny określane mianem „żelaznych” naprawdę mogą wiele znieść. Nie oznacza to jednak, że należy je świadomie zaniedbywać. Nawet najbardziej wytrzymała roślina potrzebuje opieki i troski.
Poniżej przygotowaliśmy zestawienie 5 roślin doniczkowych, które są łatwe w uprawie i niesamowicie wytrzymałe – przeżyją okazjonalne przesuszenie i ograniczony dostęp do światła dziennego.
1. Zamiokulkas
Zamiokulkas zamiolistny to roślina, która potrafi wybaczyć nawet największe grzechy pielęgnacyjne – no, może poza przelaniem, które jest dla każdej rośliny niebezpieczne i może skutkować gniciem korzeni.
Zamiokulkas to mimo wszystko gatunek łatwy w uprawie i mało wymagający. Dzięki umiejętności magazynowania wody w mięsistych liściach i kłączach, nie potrzebuje częstego podlewania. Ponadto, zamiokulkas dzielnie zniesie stanowisko półcieniste i niedobory światła.
Zamiokulkas. Zdjęcie: Pexels / Lokesh Tiwari
2. Sansewieria
Nazywana też wężownicą lub językiem teściowej, sansewieria zaliczana jest do grupy „żelaznych roślin”, czyli gatunków, które naprawdę trudno zabić. Nie robi na niej wrażenia ani przesuszenie, ani zacienione stanowisko. Sansewieria nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych, a dzięki swojemu oryginalnemu wyglądowi, będzie ozdobą roślinnej kolekcji.
3. Epipremnum złociste
Epipremnum to pnącze, które dość szybko rośnie i jest bardzo proste w uprawie. Mimo że lubi stanowiska o rozproszonym świetle, poradzi sobie również w półcieniu. Wybaczy też, gdy zapomnimy go podlać – roślina dużo lepiej zniesie okazjonalne przesuszenie niż przelanie.
Epipremnum złociste. Zdjęcie: Unsplash / Feey
4. Zielistka Sternberga
Zielistka to przykład jednej z najmniej wymagających roślin doniczkowych. Popularna w PRL, znów świeci triumfy w domach i przestrzeniach biurowych. Efektowne pasiaste liście zebrane w gęstą kępę uatrakcyjnią każde wnętrze.
Zielistka Sternberga. Zdjęcie: Getty Images
5. Aspidistra wyniosła
Tę roślinę rosnącą w zacienionych lasach Chin i Japonii nie bez powodu nazywa się żelaznym liściem. Aspidistra wykazuje imponujące właściwości adaptacyjne i ma minimalne wymagania jeśli chodzi o pielęgnację. Warto też wspomnieć, że aspidistra, podobnie jak wspomniana wcześniej zielistka, jest bezpieczna dla zwierząt.
Aspidistra wyniosła. Zdjęcie: Getty Images
6. Aglaonema
Aglaonema to idealna roślina dla początkujących i zabieganych. Aglaonema dobrze znosi niskie temperatury, nie wymaga częstego podlewania ani dużej wilgotności powietrza. Roślina najlepiej będzie czuć się na stanowisku ze światłem rozproszonym, ale odnajdzie się również w miejscu zacienionym lub na słonecznym parapecie.
7. Grubosz
Grubosz ma grube, mięsiste liście, w których magazynuje wodę, dlatego nie wymaga częstego podlewania. Grubosz nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych, więc świetnie nadaje się jako roślina dla osób, którym zdarza się zapomnieć o podlaniu.