Rośliny doniczkowe, które rosną najszybciej. 7 gatunków, którymi błyskawicznie zazielenisz wnętrza

Wiele osób marzy o zielonej dżungli w domu. Dobra wiadomość jest taka, że wybierając konkretne gatunki roślin i zapewniając im odpowiednie warunki wzrostu, możemy w mig to marzenie spełnić. Oto 7 roślin, które charakteryzują się szybkim wzrostem i są łatwe w uprawie.

Rośliny doniczkowe, które rosną najszybciej. 7 gatunków, którymi błyskawicznie zazielenisz wnętrza

Do tworzenia domowej dzungli doskonale sprawdzą się rośliny charakteryzujące się szybkim wzrostem. Zdjęcie: Getty Images

7 roślin doniczkowych, które szybko rosną

1. Zielistka Sternberga

Zielistka przypomina wyglądem gęstą trawiastą kępę. Jej liście zdobią jasnozielone lub kremowe pasy, które dodają jej uroku. Zielistka jest rośliną łatwą w pielęgnacji i niewymagającą. By szybko i zdrowo rosła, warto zapewnić jej stanowisko ze światłem rozproszonym i regularnie ją podlewać (gdy jej podłoże przeschnie).

2. Epipremnum złociste

To szybko rosnące pnącze nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych. Preferuje miejsca o świetle rozproszonym, ale równie dobrze poradzi sobie w półcieniu (choć może wtedy wolniej rosnąć). Długie, pokryte sercowatymi liśćmi pędy możemy przyciąć i ukorzenić, a następnie posadzić z powrotem do doniczki. Możemy też pozwolić pędom swobodnie zwisać lub poprowadzić je po meblach.

rośliny

Zdjęcie: Getty Images

3. Trzykrotka 

Trzykrotka to jedna z najszybciej rosnących roślin doniczkowych i jednocześnie jedna z najłatwiejszych w uprawie. Roślina preferuje jasne stanowisko i regularne podlewanie. Ale uwaga – trzykrotka nie lubi, gdy jej dolne partie liści dotykają mokrej ziemi. Warto więc podlewać roślinę wlewając wodę na podstawkę lub serwując trzykrotce kąpiel, czyli zanurzając doniczkę w pojemniku z wodą do połowy wysokości (na ok. 30 minut).

4. Ceropegia woodii

Ceropegia woodii jest sukulentem wyposażonym w mocno ukorzenioną bulwę, z której wyrastają długie pędy pokryte uroczymi, sercowatymi listkami. Roślina jest prosta w uprawie i jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, odwdzięczy się szybkim wzrostem i pięknym, zielonym warkoczem. Ceropegia woodii najlepiej czuje się na jasnych stanowiskach, ale nie znosi przelania – zanim podlejemy roślinę, warto sprawdzić, czy górna warstwa ziemi przeschła, czy wciąż jest wilgotna.

rośliny

Zdjęcie: Getty Images

5. Figowiec sprężysty

Figowiec sprężysty to doskonały wybór, gdy szukamy dużej i szybko rosnącej rośliny do wnętrz. W warunkach domowy fikus sprężysty może osiągnąć 1.5 m, a w niektórych przypadkach nawet 2 m. Roślina uwielbia dużą wilgotność powietrza, można więc jej liście zraszać co jakiś czas miękką wodą.

6. Filodendron

Filodendrony to rośliny łatwe w uprawie i atrakcyjne wizualnie. Kolekcjonerskie odmiany takie jak Philodendron Pink Princess czy Philodendron Spiritus Sancti znajdują się na liście każdego kolekcjonera i miłośnika roślin. Co potrzebuje do szczęścia filodendron? Stanowisko ze światłem rozproszonym i dużą wilgotnością powietrza.

7. Syngonium

Jeśli szukamy rośliny doniczkowej, która nie tylko szybko rośnie, ale i pięknie wygląda i jest bajecznie prosta w uprawie, to warto zapoznać się z syngonium. Ta egzotyczna roślina dobrze adaptuje się do zmieniających się warunków i może rosnąć zarówno w półcieniu, jak i w miejscach dobrze nasłonecznionych.

rośliny

Zdjęcie: Getty Images

Co zrobić, żeby rośliny szybciej rosły?

Wybierając gatunki, które w swoim DNA mają szybki i bujny wzrost to nie wszystko. Rośliny potrzebują naszego wsparcia i odpowiednich warunków, by się rozwijać.

Po pierwsze – stanowisko. Większość roślin czuje się dobrze na stanowiskach o świetle rozproszonym. Dzienna dawka słońca pozwala roślinom zdrowiej i szybciej rosnąć. Stanowisko warto jednak zawsze dostosowywać do konkretnego gatunku, ponieważ niektóre rośliny mogą wymagać większego nasłonecznienia niż inne.

Po drugie – podlewanie. Zbyt mało lub zbyt dużo wody może przyczynić się do zahamowania wzrostu rośliny. Z dwojga złego dużo bardziej niebezpieczne jest przelanie rośliny – może ono doprowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybowych. Zanim podlejemy roślinę, sprawdźmy palcem lub drewnianym patyczkiem, czy ziemia w górnych jej warstwach już przeschła, czy wciąż jest wilgotna.

roślina

Zdjęcie: Getty Images

Po trzecie – przesadzanie. Rośliny mogą rosnąć wolniej, gdy mają zbyt mało miejsca w doniczce. Jeśli zauważymy, że bulwa korzeniowa rozsadza doniczkę lub gdy brakuje jej miejsca na tworzenie nowych odnóg korzeniowych, najprawdopodobniej to czas, by przesadzić roślinę.

Roślinę do szybszego wzrostu może zmotywować również regularne nawożenie. Odpowiednio dobrane nawozy zapewnią roślinie cenne składniki odżywcze i pierwiastki, których potrzebuje, by zdrowo się rozwijała.

Nie bez znaczenia jest też temperatura i wilgotność powietrza. Większość roślin doniczkowych pochodzi z ciepłych terenów o wysokiej wilgotności powietrza. Warto więc zadbać, by warunki domowe odpowiadały jak najbardziej to tylko możliwe warunkom naturalnym, w których rośnie dany gatunek.


Czytaj więcej