Mieszkanie w drewnie i kamieniu
Mieszkanie mieści się w samym sercu poznańskiego Łazarza – dzielnicy o historii sięgającej XVI wieku. Z okien rozciąga się widok na zabytkowy Park Wilsona, który do 1925 roku pełnił funkcję Ogrodu Botanicznego.
Mieszkanie powstało z połączenia dwóch mniejszych lokali, co wykorzystały architektki podczas aranżacji strefy dziennej i nocnej (prywatnej). Spaja je ze sobą korytarz o meandrującym kształcie, wyłożony dębową okładziną stworzoną z jednego pnia. Rysunek słojów dębu płynnie przechodzi przez ściany, drzwi oraz fronty szafek, tworząc unikatową kompozycję. Ciekawym kontrapunktem dla dębiny w korytarzu jest wnęka wyłożona marmurem Calacatta ze stylowym akcentem w postaci hiszpańskiej lampy.
Korytarz z marmurową wnęką. Zdjęcie: Nate Cook
Część dzienna składa się z kuchni i jadalni oraz nieco oddalonej od nich strefy relaksu. Dzięki dużym przeszkleniom ta część mieszkania jest w ciągu dnia zalana naturalnym światłem, a rozłożyste korony drzew, które widać przez okna są kojącym, relaksującym elementem kompozycji.
Sercem tej części mieszkania jest wolnostojąca wyspa kuchenna, która również pełni rolę dodatkowego stołu. Białe blaty robocze w kuchni harmonijnie współgrają z drewnianą zabudową, którą gdzieniegdzie zdobi delikatne ryflowanie. Na uwagę zasługuje również wnęka jednej z bocznych ścian kuchni, w której architektki zaaranżowały dodatkowe miejsce do przechowywania oraz „źródełko” – wbudowany dystrybutor filtrowanej wody. W jadalni króluje duży dębowy stół. O ciepło i przytulny charakter aranżacji dba również dywan Ligne Roset w stonowanych barwach.
Kuchnia z wyspą. Zdjęcie: Nate Cook
Wnęka z dystrybutorem filtrowanej wody. Zdjęcie: Nate Cook
Dębowy stół w jadalni. Zdjęcie: Nate Cook
Przechodząc do salonu, czyli strefy relaksu, można rozsiąść się wygodnie na skórzanych sofach w kolorze karmelu. Zestaw stolików kawowych z ciemnego drewna, mimo kontrastującego charakteru, tworzy z nimi spójną całość. Dobrze prezentuje się także przestronna biblioteczka z miejscem na książki i rodzinne pamiątki.
Salon z karmelowymi sofami i biblioteczką. Zdjęcie: Nate Cook
Stoliki kawowe w salonie. Zdjęcie: Nate Cook
Jednym z marzeń właścicielki było stworzenie w strefie prywatnej salonu kąpielowego z widokiem na Park Wilsona. Architektkom udało się połączyć łazienkę z sypialnią, zamykając pokój kąpielowy w przeszklonych ścianach.
Widok na pokój kąpielowy w sypialni. Zdjęcie: Nate Cook
Pokój kąpielowy. Zdjęcie: Nate Cook
Wanna w pokoju kąpielowym. Zdjęcie: Nate Cook
Kabina prysznicowa w pokoju kąpielowym. Zdjęcie: Nate Cook
Warto wspomnieć również o sypialni. Ścianę za łóżkiem wyłożono dębową okładziną z pasem ryflowań przy suficie. Nad łóżkiem na smukłych łóżkach zawieszono wielkoformatowy tkany obraz autorstwa Agnieszki Owsiany. Jego ciepła kolorystyka doskonale koresponduje z drewnianymi elementami aranżacji.
Obraz tkany Agnieszki Owsiany w sypialni. Zdjęcie: Nate Cook
Szafa w sypialni. Zdjęcie: Nate Cook
Zobacz też:
- Małe mieszkanie pod Krakowem. Udane połączenie subtelnego minimalizmu z ciepłym stylem mid-century
- Eklektyczne mieszkanie w centrum Warszawy. Blat kuchenny przypomina zachmurzone niebo
- Mieszkanie w stylu japandi. Komfortowa przestrzeń z widokiem na Trójmiejski Park Krajobrazowy