Przepis Kacpra Gronkiewicza na... restaurację

O wyjątkowości restauracji – poza rzecz jasna menu i jakością serwowanych dań – decyduje jej wnętrze. Na początku tworzenia koncepcji wnętrza zawsze jest pewna...  opowieść, wokół której buduje się narrację w postaci dobieranych form, kolorów i rozwiązań. Od tego właśnie zaczyna każdy projekt Kacper Gronkiewicz, warszawski architekt, mający na swoim koncie wiele nagradzanych projektów restauracji.

Przepis Kacpra Gronkiewicza na... restaurację

Taka Tajka, tajska restauracja w Warszawie, projekt Kacper Gronkiewicz. Zdjęcie: Ernest Wińczyk

Dobry projekt restauracji jest równie istotny na drodze do osiągnięcia biznesowego sukcesu, jak odpowiednio skomponowane menu, sprawny manager czy utalentowany szef kuchni.

Kacper Gronkiewicz, architekt z Warszawy, ma na swoim koncie wiele projektów restauracji. Warto wspomnieć choćby Butchery & Wine, restaurację wielokrotnie nagradzaną przez kultowy międzynarodowy przewodnik gastronomiczny Michelin wyróżnieniem Bib Gourmand, pełen niestandardowych rozwiązań bar Aura, skąpany w zieleni drink bar Foton, restaurację w Hotelu Europejskim czy pełną włoskich smaków Le Braci. Ten ostatni projekt znalazł się też na liście „Dezeen Awards” w gronie 20 najpiękniejszych restauracji świata.

kacper gronkiewicz

Kacper Gronkiewicz. Zdjęcie: Rafał Wiśniewski

butchery wine gdynia

Restauracja Butchery&Wine, Gdynia. Zdjęcie: B. Barczyk

butchery wine gdynia

Wnętrza restauracji Butchery&Wine, Gdynia. Zdjęcie: B. Barczyk

Najnowszym projektem Kacpra Gronkiewicza jest wnętrze gdyńskiej restauracji Butchery & Wine. Inspiracją dla architekta było malarstwo Wojciecha Fangora.

W nowej restauracji Butchery & Wine w Gdyni używamy kurtyn, krat i polichromii, żeby stworzyć wielką scenografię spektaklu, jakim jest karmienie! Tak jak w warszawskiej restauracji Le Braci opowieść kręci się wokół talerza jako scenografii dla jedzenia, tak w Butchery nad morzem opowiadamy o samym spektaklu gotowania – mówi Kacper Gronkiewicz.

Nawiązaniem do świata sztuki w gdyńskiej restauracji są drewniane kolorowe kraty, które budzą skojarzenia z wystawienniczymi stelażami. Z kolei zza wełnianych kurtyn wyłaniają się barwne polichromie. Klienci restauracji widzą połyskujące instalacje i barwne pasy na ścianie bezpośrednio nawiązujące do malarstwa Fangora. Dodatkowo – inspirując się twórczością Fangora i tworząc optyczne iluzje, projektant wprowadził do wnętrza wrażenie ruchu i dynamiki. Przy tym, jak przystało na iście teatralną scenografię, nie zabrakło tam również licznych rekwizytów. Srebrzysta lampa Zofii Strumiłło nawiązująca do motywów planetarnych Fangora, murale autorstwa Kamili Lipke, a do tego identyfikacja wizualna zaprojektowana przez Michała Korolca.

le braci

Restauracja Le Braci, Warszawa. Zdjęcie: Pion fotografia

le braci

Le Braci, Warszawa. Zdjęcie: Pion fotografia

Niebanalne rozwiązania widać też w innych jego projektach „restauracyjnych”. W warszawskiej Le Braci część wnętrz starego lokalu (bar, meble, lampy) poddano recyklingowi, a znakiem rozpoznawczym stała się... potłuczona porcelana. Na ścianie w holu został ułożony stos rozbitych talerzy, które zdają się chwiać i grozić upadkiem, tworząc ekscentryczny element dekoracyjny.

W barze Aura projektant wprowadził elementy drobnego rzemiosła, typowego dla lokalizacji lokalu. Tapicerka powstała więc w pracowni rzemieślnika z sąsiedztwa, na miejscu wykonano też detale z mosiądzu, a kamienne płyty okładzinowe baru pochodzą od kamieniarza jednego z warszawskich cmentarzy.

aura bar warszawa

Aura Bar, Warszawa. Zdjęcie: Łukasz Kuś, Magda Rzeszot

aura bar warszawa

Aura Bar, Warszawa. Zdjęcie: Łukasz Kuś, Magda Rzeszot

Natomiast w drink barze Foton, mieszczącym się w XIX-wiecznej kamienicy, w centrum Warszawy, uwagę przykuwa charakterystyczna stalowa konstrukcja opleciona bujną roślinnością, czym odwołuje się do modnego obecnie w przestrzeniach publicznych trendu biofilii.

Polacy są bardzo otwarci, bo jeśli już idą do restauracji, to oczekują, że było warto. I dotyczy to zarówno jedzenia, jak i wnętrza, bo coraz częściej docenia się fakt, że sztuka kulinarna potrzebuje estetycznej oprawy. My, architekci, zajmujemy się projektowaniem tego, co Anglicy nazywają: experience - przeżyciem. Nie chodzi już tylko o przeżuwanie – goście restauracji oczekują czegoś więcej i mają w nosie czy będzie to klasyczne, czy nowoczesne. Powinno być spójne i wypływać z tego, co dzisiaj nazywa się charakterem marki – podsumowuje Kacper Gronkiewicz.

foton bar warszawa

Warszawski Foton Bar. Zdjęcie: Borys Lewandowski

bydlo and powidlo

Steakhouse Bydło&Powidłona Saskiej Kępie w Warszawie. Zdjęcie: nume6

taka tajka

Taka Tajka, Warszawa. Zdjęcie: Ernest Wińczyk

Zobacz także:


Czytaj więcej