Przechadzał się nią Juliusz Cezar. Starożytna droga Via Appia wpisana na listę UNESCO

Nazywana Regina Viarum, czyli Królową Dróg, Via Appia ciągnie się od Rzymu aż po południe Włoch. Zbudowana przez starożytnych Rzymian droga trafiła właśnie na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Przechadzał się nią Juliusz Cezar. Starożytna droga Via Appia wpisana na listę UNESCO

Via Appia rozpoczyna się w Rzymie i biegnie dalej, na południe Włoch. Zdjęcie: Unsplash Zdjęcie:

Via Appia na liście UNESCO

Via Appia to 60. obiekt z Włoch wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz „Królowej Dróg” znalazły się tam m.in. historyczne centra Rzymu, Florencji, Wenecji, Pizy i Neapolu, a także pięć miejscowości wchodzących w skład Cinque Terre oraz wykute w kamieniu miasto Matera.

Via Appia to najstarsza droga zbudowana przez starożytnych Rzymian. Pierwszy odcinek powstał w 312 roku p.n.e. jako specjalna trasa dla rzymskich wojsk – przechadzało się nią wielu senatorów i znane figury historyczne, m.in. Juliusz Cezar. Via Appia rozpoczyna się w południowej części Rzymu i biegnie na południe przez Lacjum, Kampanię, Basilicatę i Apulię, kończąc się w portowym mieście Brindisi. Cała trasa ma ok. 560 km.

ok

Fragment Via Appia Antica. Zdjęcie: Getty Images

Via Appia swoją nazwę wzięła od imienia rzymskiego urzędnika, Appiusa Klaudiusza Ślepego. Polityk nie tylko zlecił budowę pierwszej bitej drogi, ale został pomysłodawcą jednego z pierwszych w Rzymie akweduktów.

Będąc w Rzymie, warto udać się na spacer po doskonale zachowanym odcinku Via Appia Antica znajdującym się na terenie parku archeologicznego. Trasa Via Appia Antica biegnie przez południową część Wiecznego Miasta i otoczona jest starożytnymi ruinami oraz willami. Podczas spaceru można zobaczyć m.in. chrześcijańskie katakumby, kościół Domine Quo Vadis, termy Karakalli czy Cyrk Wielki (Circus Maximus).

Blisko 17-kilometrową trasę można przejść na nogach lub rowerem. Wstęp na teren Via Appia Antica jest darmowy, ale niektóre odcinki mogą wymagać dodatkowych opłat.

Zobacz też:

Czytaj więcej