Giorgio Morandi w Zachęcie
Wystawa w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki ukazuje najważniejsze etapy artystycznej drogi Morandiego i prezentuje jego rozwój, od wczesnych prac bliskich nurtowi Valori Plastici, przez eksperymenty z malarstwem abstrakcyjnym z czasów wojny, po dojrzałe prace, z których jest szczególnie znany – martwe natury z lat 50. i powściągliwe, kontemplacyjne pejzaże. Niezależnie od etapu artystycznej drogi, malowane przez Włocha przedmioty są zróżnicowane subtelnymi zmianami tonalnymi i w kompozycji, co wpływa na ich medytacyjny charakter.
Pierwsza polska wystawa prac Morandiego to świetna okazja, by zapoznać się z twórczością tego niezwykłego artysty. Wśród najważniejszych dzieł, które od 18 lipca do 5 października będzie można zobaczyć w warszawskiej Zachęcie, znalazły się „Martwa natura” (1920) wyróżniająca się rzeźbiarską przejrzystością czy „Martwa natura z muszlami” (1940) odzwierciedlająca zwrot artysty ku motywom bardziej abstrakcyjnym i symbolicznym. Z kolei przykładem dojrzałego stylu Morandiego – minimalistycznego, zrównoważonego i monumentalnego w swej powściągliwości jest „Martwa natura” z 1956 roku.
Giorgio Morandi, Martwa natura, 1951. Zdjęcie: Sotheby`s. Obraz osiągnął podczas aukcji w 2020 roku kwotę 1.6 mln dolarów
Na ekspozycji nie zabraknie również pejzaży przedstawiających głównie widoki z okna bolońskiej pracowni Morandiego oraz z letniego domu artysty w Apeninach. Na wystawie będzie można zobaczyć także szeroki wybór akwafort Morandiego. Prace takie jak „Martwa natura z chlebem i cytryną” (1921) świadczą o jego wrażliwości na linię, modelunek światłocieniowy i siłę czarno-białych kontrastów.
---
Wystawę w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki można oglądać od piątku 18 lipca do niedzieli 5 października. Wystawa powstała we współpracy z Museo Morandi | Settore Musei Civici Bolognia, pod patronatem honorowym Ambasady Włoch w Polsce.
Zobacz też inne wystawy:
- Japońskie upiory i słowiańskie rusałki. Ruszyła wystawa „Sto nocnych zjaw” w Muzeum Manggha
- Wystawa „Przestrzenie” w Zachęcie - Fangor, Abakanowicz, Zamecznik i inni
- W Łodzi otwiera się wystawa „W oku cyklonu” o ukraińskiej sztuce doby modernizmu