Pomysły na aranżację balkonu. Jak z głową urządzić mały balkon w bloku?

Zastanawiasz się, jak urządzić balkon, by zapewniał wygodny odpoczynek i jednocześnie dozę prywatności? Sprawdź nasze wskazówki na aranżację balkonu w bloku, zarówno tego małego, jak i wąskiego.

Pomysły na aranżację balkonu. Jak z głową urządzić mały balkon w bloku?

Jak urządzić balkon? Kluczem jest zachowanie równowagi między funkcjonalnością i estetyką. Zdjęcie: Westwing Now

Jak urządzić balkon w bloku

Pomysłów na aranżację balkonu w bloku jest mnóstwo. Wszystko zależy od metrażu, kształtu balkonu, budżetu i naszych osobistych gustów. Jeśli planujemy urządzić balkon na wiosnę, warto w pierwszej kolejności dobrze go wysprzątać i nieco odświeżyć po zimie. Na co zwrócić uwagę, aranżując balkon w bloku?

1. Podłoga na balkon

Na balkonie najlepiej sprawdzają się płytki odporne na wilgoć, wodę, promienie UV i duże amplitudy temperatur. Do nich należą przede wszystkim płytki gresowe i klinkierowe. Aranżując balkon w bloku, można też zdecydować się na sztuczną trawę, która jest wytrzymała i do złudzenia przypomina prawdziwą murawę. Taki zielony dywan z pewnością pomoże stworzyć na balkonie wyjątkowy klimat.

2. Ściany na balkonie

Ściany na balkonie możemy pomalować farbą lub wyłożyć płytkami. Ścianę pomalowaną farbą łatwiej i taniej jest odnowić, ale kafelki są łatwiejsze w utrzymaniu czystości i lepiej chronią ścianę przed uszkodzeniami. Bogactwo kolorów farb i wzorów płytek ściennych na balkon sprawia, że jesteśmy w stanie stworzyć dokładnie taką aranżację, o jakiej marzyliśmy.

3. Meble na balkon

Jakie meble na balkon wybrać? Meble na balkon powinny być funkcjonalne, wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Muszą być też dopasowane do metrażu – warto więc przed zakupem dobrze wymierzyć dostępną na balkonie przestrzeń. Stworzenie przytulnego zakątka wypoczynkowego z fotelem, stolikiem lub wygodną ławą nie jest trudne, wystarczy tylko zadbać o dobór właściwych mebli.

Na balkonie najlepiej sprawdzą się więc meble z technorattanu lub wytrzymałych tworzyw sztucznych. Jeśli mamy miejsce, warto zaopatrzyć się w fotel lub sofkę balkonową. Jeśli nie, na rynku znajdziemy mnóstwo mebli składanych lub modułowych. Ciekawym meblem na balkon, w którym można odpoczywać po królewsku jest fotel-kokon wyścielony miękkimi poduszkami.

4. Oświetlenie na balkon

By stworzyć przytulny i miły klimat na balkonie, nie można zapomnieć o oświetleniu. Jeśli nie mamy możliwości zamontowania kinkietów lub lamp balkonowych, nic nie szkodzi. W takiej sytuacji z pomocą przyjdą nam cottonballsy, girlandy światełek, które możemy rozwiesić na barierkach lub ścianach, klimatyczne lampiony ustawione w różnych częściach balkonu, a także praktyczne lampy solarne, które wetkniemy dyskretnie do doniczek lub pojemników z kwiatami.

ok

Lampiony i wiszące girlandy lampek stworzą na balkonie miłą i przytulną atmosferę. Zdjęcie: Westwing Now

5. Osłony na balkon

Jak urządzić balkon w bloku, by zachować prywatność? O komfort i prywatność na balkonie, a także ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami możemy zadbać na kilka sposobów. Dobrym pomysłem będą parawany czy pionowe drewniane kratki, po których będzie wił się bluszcz lub inne pnącze.

5. Rośliny na balkon

Urządzając balkon, nie można zapomnieć o roślinach, zarówno zielonych, jak i tych kwitnących. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny gatunek, warto upewnić się, czy warunki świetlne panujące na balkonie będą dla rośliny odpowiednie.

Jeśli nasz balkon ulokowany jest od strony południowej, możemy wybrać którąś z roślin na słoneczny balkon, np. pięknie kwitnącą i wytrzymałą pelargonię. Jeśli dysponujemy balkonem z wystawą północną, czyli taką, gdzie dociera w ciągu dnia najmniej słońca, należy zaopatrzyć się w rośliny, którym nie przeszkadza lekki cień. Tu doskonale sprawdzi się wspomniany wcześniej bluszcz.

Na balkonie doskonale odnajdą się też trawy ozdobne, m.in. trawa pampasowa. Oprócz tego, jeśli mamy trochę więcej miejsca, możemy pozwolić sobie na karłowate odmiany drzew, np. iglaki w doniczkach. Na słonecznych balkonach dobrze prezentują się także drzewka oliwne i cytrusowe. Nie można zapominać o ziołach – balkonowy zielnik to nie tylko unoszący się w powietrzu aromat, ale również witaminowa bomba w zasięgu ręki.

6. Dekoracje na balkon

Balkon to nie tylko meble, rośliny i oświetlenie. To również dodatki, które sprawiają, że przestrzeń jest przytulna i sprzyjająca wypoczynkowi. Warto więc wypełnić ją dodatkami, które pomogą w uzyskaniu tego efektu. Kolorowe osłonki na rośliny, ozdobne poduszki i siedziska, figurki ustawione między doniczkami i inne drobiazgi to tylko kilka przykładów – wybierzmy to, co pasuje do nas i naszej wizji idealnego balkonowego zakątka.

Jak urządzić balkon tanio? Metamorfoza balkonu wcale nie musi być kosztowna. Zwykłe malowanie ścian może całkowicie odmienić balkonową przestrzeń. Wspomniana wyżej sztuczna trawa lub dobrej jakości dywan outdoorowy (zewnętrzny) to ekonomiczna alternatywa do nowych płytek. Zamiast wymieniać barierki, można je oczyścić i pomalować lub zakryć matą bambusową, lub wiklinową, która dodatkowo zapewni odrobinę prywatności.

Jak urządzić balkon bez zadaszenia? By osłonić się przed intensywnym słońcem lub deszczem, możemy zainwestować w duży parasol i przymocować go do barierek. Dobrym pomysłem będzie również montaż markizy lub specjalnej pergoli na balkon, choć może być ona nieco droższa niż parasol czy markiza.

ok

Wiszące półki i kwietniki to świetny sposób na wykorzystanie bocznych ścian. Zdjęcie: Unsplash

Jak urządzić mały balkon?

Mały balkon wcale nie musi być dużym problemem. Oczywiście, planując aranżację niewielkiej przestrzeni, musimy się nieco bardziej wysilić i pójść na kilka kompromisów, ale ostatecznie jesteśmy w stanie urządzić tam przytulny i klimatyczny zakątek.

Zacznijmy od kolorów. Na małym balkonie najlepiej sprawdzą się jasne, neutralne kolory takie jak biele, beże czy delikatne szarości. Nie tylko będą dobrze odbijać światło i rozświetlać przestrzeń, ale również optycznie ją powiększą.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń, urządzając mały balkon, warto zastanowić się nad zakupem modułowych lub składanych mebli, a także mebli wielofunkcyjnych. Dobrym przykładem jest ława, która jest jednocześnie miejscem do przechowywania dodatkowych poduszek czy pledów.

Do naprawdę małych balkonów, gdzie nie możemy pozwolić sobie na wolnostojący stolik kawowy, możemy wybrać składany blat mocowany do barierek. By odciążyć nieco balkonową przestrzeń, dobrym pomysłem będą również różnego rodzaju wiszące półki czy podwieszane kwietniki i makramy.

Jak urządzić wąski balkon?

Zdarza się, że blokowe balkony są nieustawne – są podłużne, ale bardzo wąskie. Jak poradzić sobie z taką przestrzenią? By optycznie poprawić proporcje takiego balkonu, warto posłużyć się kolorami. Malując dwie krótsze ściany ciemniejszym kolorem „przybliżymy” je do siebie. Innym sposobem jest ustawienie dużego lustra na jednej z wąskich ścian albo regału. Mebel możemy zapełnić roślinami, lampionami lub innymi dodatkami.

Na długich i wąskich balkonach dobrze prezentują się również narożne półki lub ławy. Narożny kącik wypoczynkowy będzie praktyczniejszy i wygodniejszy niż klasyczny, gdzie ławy i krzesła ułożone są wzdłuż dłuższej ściany.

Podobnie jak w przypadku małego balkonu, warto i tu wykorzystać potencjał sufitu i górnych części ścian, montując na nich półki, wiszące kwietniki czy makramy. Równowagę między liniami horyzontalnymi a wertykalnymi zapewnią też wysokie stojące kwietniki rozlokowane w różnych częściach balkonu.

ok

Wzory i mocniejsze kolory na balkonie można wprowadzić za pomocą dodatków, np. pledów czy poduszek dekoracyjnych. Zdjęcie: Unsplash

Jak urządzić balkon dla kota?

Jeśli z balkonu mają korzystać również nasi czworonożni przyjaciele, warto zadbać o ich wygodę i bezpieczeństwo. Upadek z dużej wysokości może źle się skończyć dla pupila, dlatego warto zaopatrzyć się w specjalną siatkę na balkon. Niebezpieczne dla psa i kota mogą być również niektóre rośliny balkonowe. Jeśli zwierzak lubi od czasu do czasu skubnąć liść lub kwiat, możemy albo ustawić roślinę poza jego zasięgiem, albo uprawiać na balkonie bezpieczne rośliny, np. zielistkę, trzykrotkę, czy trawę dla kota.

Nie zaszkodzi, by na balkonie ustawić miskę z wodą i suchą karmą – zwłaszcza latem, gdy pupil spędza na świeżym powietrzu więcej czasu. Warto też zadbać o kojec, zabawki, drapak dla kota i inne akcesoria, które mogą umilić zwierzakowi czas. Wiele sieciówek w Polsce oferuje ciekawe produkty dla psów i kotów, na które nie wydamy fortuny.

Urządzając balkon przyjazny kotu i psu, można też zamontować moskitierę z dolnym przejściem dla pupila. Sprawdzi się ono szczególnie latem, gdy balkon jest przez większość dnia otwarty.


Czytaj więcej