Polak zdobył tytuł architekta roku 2023. Za granicą doceniono jego innowacyjne projekty

Międzynarodowe jury The Architecture Community przyznało Przemysławowi Gawędzie tytuł architekta roku 2023. Ekspertów zachwyciły szczególnie dwa projekty Polaka – stadion biathlonowy i tunel na Wielkiej Krokwi. Gratulujemy!

Polak zdobył tytuł architekta roku 2023. Za granicą doceniono jego innowacyjne projekty

Projekt wielofunkcyjnego Stadionu Biathlonowego w Beskidzie Śląskim. Zdjęcie: Archigeum / Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak

Przemek Gawęda architektem roku 2023

Plebiscyt Architect of The Year Awards organizowany przez The Architecture Community to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń z branży architektonicznej na świecie. W tej edycji zaszczytny tytuł architekta roku 2023 zdobył Polak, Przemysław Gawęda.

W ramach plebiscytu jury The Architecture Community doceniło dwa projekty Polaka. Pierwszym z nich jest Stadion Biathlonowy, który powstanie na Kubalonce w Beskidzie Śląskim. Drugi to inteligentny tunel na rozbiegu skoczni narciarskiej Wielka Krokiew w Zakopanem.

To nie koniec pochwał dla Polaka. Niedawno amerykańskie Chicago International Museum i Europejskie Centrum Architektury, Dizajnu i Studiów Miejskich wpisało Gawędę na listę 40 najbardziej prosperujących architektów europejskich przed czterdziestką.

Zobacz też: Mies van der Rohe Award 2024 - dziewięć nominacji dla polskich realizacji

przemysław Gawęda

Przemysław Gawęda. Zdjęcie: materiały prasowe

Architektura niczym teatr

Przemysław Gawęda jest założycielem pracowni projektowej Archigeum. Na stronie internetowej i social mediach pracowni często pojawia się porównanie procesu projektowego do sceny teatru i reżyserii filmowej.

- Twórczość projektową traktujemy jak scenę teatru. Korzystając z pokładów ludzkiej wyobraźni, staramy się w jak najlepszy sposób wyreżyserować otaczającą nas przestrzeń codziennego życia. Architektura, którą projektujemy jest funkcjonalna, ekonomicznie uzasadniona, a przede wszystkim wzbogaca środowisko, w którym powstaje...to cele nadrzędne - czytamy na Facebooku Archigeum.

Tę filozofię świetnie oddają nagrodzone przez The Architecture Community projekty stadionu i tunelu na Wielkiej Krokwi.

Stadion Biathlonowy w założeniu twórców ma być profesjonalną infrastrukturą dla narciarzy biegowych, dzięki której organizacja zawodów, Pucharu Świata, a nawet rozgrywek olimpijskich będzie dużo łatwiejsza. By jak najmniej ingerować w krajobraz Beskidów, stadion zostanie wybudowany zgodnie z ukształtowaniem terenu.

Zobacz też: Wielki sukces Polaków. Wnętrza warszawskiego hotelu zdobyły nagrodę w prestiżowym konkursie

stadion

Projekt stadionu biathlonowego w Beskidzie Śląskim. Zdjęcie: materiały prasowe Archigeum / Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak

Z kolei projekt tunelu osłonowego na Wielkiej Krokwi, który zdobył nagrodę w kategorii „Obiekt sportowy i rekreacyjny 2023” ma rozwiązać problem oblodzenia i zasypywania śniegiem torów dla skoczków. Aerodynamiczny tunel zostanie zbudowany z inteligentnego szkła giętkiego, które dodatkowo będzie ogrzewane i samoczyszczące.

Zobacz też: Polscy architekci, którzy podbijają świat

projekt tunelu

Projekt tunelu na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Zdjęcie: materiały prasowe Archigeum / Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak


Czytaj więcej