Polscy podróżnicy na Instagramie. 13 inspirujących profili, które warto obserwować

Podróżują i swoim doświadczeniami dzielą się najlepiej, jak tylko potrafią, na wszelkie sposoby. A dzięki mediom społecznościowym stają się nam jeszcze bliżsi. Podsuwają kierunki oczywiste, ale odwiedzane inaczej. Oglądane z perspektyw zupełnie innych od tych, które obejmuje turystyczne oko, rozbiegane i nieco zagubione. Odkrywają też szlaki nieznane i zabierają w miejsca, o których nam się nie śniło. 

Polscy podróżnicy na Instagramie. 13 inspirujących profili, które warto obserwować

Maroko w obiektywie blogerki "powroty.do". Przejażdżka z Tinghir do najwyższych bloków skalnych wąwozu Todra. Zdjęcie: Patrycja Kornas

Poniższa lista oczywiście powinna być dłuższa, ale zostawiamy miejsce na kolejne odsłony. Na początek blogerki, blogerzy i rodzinne teamy podróżnicze. Wszyscy znani, lubiani i bardzo już doceniani. Pokazują nam potężny kawał świata, inspirują, zachwycają, edukują i podpowiadają, co i jak, by nasze podróżnicze doświadczenia były jeszcze bardziej kaloryczne.

Zanim zaczniecie planować tegoroczne podróże, zapraszamy też po garść nowych trendów podróżniczych na 2024 rok.

@szatrasie 

Szatrasie, czyli po prostu Natalia i Krzysiek Szatrawscy. Wystarczy jedno spojrzenie na ich profil i od razu wiemy, że podróżnicza pasja Szatrasiów to mieszanka opowieści wizualnych, filmowych i treści poradnikowe. Wszystko podane w proporcjach idealnych i na najwyższym poziomie. W ubiegłym roku blogerzy opublikowali swój "Szwajcarski Inspirownik" - w tym kraju mieszkali przez 10 lat i oprowadzają po nim jak prawdziwi eksperci. Szwajcaria do niedawna była główną bohaterką na ich blogu i profilu, ale znajdziemy tu relacje z podróży do przeróżnych destynacji, a teraz także zupełnie nowe miejsce, do którego blogerzy właśnie się przeprowadzili.

Gdzie tym razem poniosło Szatrasiów? O tym na ich instagramowym profilu. Na koniec dodamy tylko, że Natalia i Krzysiek wraz z blogerami Dianą i Marcinem z @lostitalianos, stworzyli autorski "Dronobook" z kursem dronowania. Więc trudno się dziwić, że filmy na obu profilach to prawdziwe majstersztyki.

 

@busemprzezswiat

Jeśli napisać o nich krótko, to tylko ich własnymi słowami: "Ola, Gaja i Karol. Podróżnicy, blogerzy, youtuberzy, autorzy 10 książek. Kolorowy bus, vanlife i podróże samochodowe" - to info znajdziemy na ich instagramowym profilu.

Blogerzy w podróży są od ponad 10 lat, a świat zjeżdżają wzdłuż i wszerz kolorowym busikiem. W sumie przejechali już ponad 500 tys. km, odwiedzili więcej niż 60 państw na 5 kontynentach. W podróży spędzają średnio od 6 do 8 miesięcy w ciągu roku, a kolejne wyprawy i ich relacjonowanie to już nie tylko pasja, ale też sposób na życie. Od 2020 roku na pokładzie kolorowego busa z blogerami jest także córka Gaja. 

 

@mikolajsondej

Motocyklem przez Indie, łodzią przez Ganges, marszem przez góry z niedźwiedziami dookoła i jeszcze... wyprawy polarne. Mikołaj Sondej podróżuje inaczej, trudniej. O sobie mówi "marynarz i poszukiwacz przygód", bo nie czuje się klasycznym podróżnikiem. Jego wyprawy to wyzwania, podróże o zupełnie innym wymiarze.

Wyprawy polarne za koło podbiegunowe to eksploracje, którym przecież bliżej do wyczynów survivalowych. Obecnie bloger przemierza Finnmark, dzieląc się z obserwatorami swoimi codziennymi doświadczeniami. Kadry z tych miejsc są magiczne, jakby nie z tej Ziemi. Odkrywają przed nami rejony, których prawdopodobnie sami nigdy nie uczynimy celem podróży. 

 

@wedrownemotyle 

Ania i Marcin Nowakowie od 13 lat podróżują i edukują. Właściwie to nie wypada ich przedstawiać, bo to duet, który nadawał rytm polskiej blogosferze podróżniczej, od samego początku jej funkcjonowania. Wędrowne motyle fotografują, filmują i piszą, bo do tematu podróży podchodzą kompleksowo. Efektem jest kilka publikacji książkowych i blog wypełniony po brzegi wartościową treścią. 

"Opowiadamy o miejscach jak o przyjaciołach" - czytamy na ich Instagramie, a ich kolejne relacje z podróży zdecydowanie potwierdzają te słowa. Warto wiedzieć, że drugim domem Nowaków są Włochy, o których opowiadają już teraz nie z perspektywy turystów, ale mieszkańców. Cieszy też obecność na profilu i blogu - sporej dawki inspiracji podróżniczych po Polsce. To odkrywanie wiosek, miasteczek, mikroregionów i wyznaczanie zupełnie nowych szlaków, którymi warto podążać. 

 

@lostitalianos

Diana i Marcin z @lostitalianos postanowili okrążyć Ziemię. Taki był plan na miesiąc miodowy. Z miesiąca miodowego zrobiło się... kilka miesięcy, a potem jeszcze kilka i tak już zostało. Podróże dziś to ich pasja i sposób na życie. A blog @lostitalianos bez cienia wątpliwości nazwać można jednym z najpiękniejszych blogów podróżniczych. 

Jeździli skuterem po Hanoi, poznali najróżniejsze smaki Azji, zobaczyli kangury i koale, byli w hobbitonie, tańczyli hula na Hawajach, nacieszyli oczy widokami na jeden z najpiękniejszych parków narodowych świata – Yosemite National Park. Ale nie chcieli, by były to tylko ich wspomnienia. Swoimi doświadczeniami, konkretnymi pomysłami i wskazówkami, dzielą się z czytelnikami i obserwatorami w mediach społecznościowych. 

 

@italia_by_natalia

Natalia Rosiak od ponad 10 lat dzieli się swoją wiedzą i miłością do Włoch. Jest podróżniczką, blogerką, autorką książek. Bazuje wyłącznie na własnych obserwacjach i doświadczeniach, opisuje tylko te miejsca, które rzeczywiście odkryła. Podczas kilkudziesięciu podróży blogerka odwiedziła prawie wszystkie spośród dwudziestu włoskich regionów, w tym samą Sycylię aż 15 razy.

To właśnie Sycylia jest największą podróżniczą miłością blogerki. Ta niezwykła wyspa jest też najczęstszym tematem blogowych postów Natalii, w których odkrywa przed czytelnikami miejsca prawie w ogóle w Polsce nieznane i nieopisane wcześniej, takie jak Kanion Cavagrande del Cassibile, Rezerwat Torre Salsa, Marzamemi czy wejście na Monte Cofano, w Toskanii gorące źródła termalne dostępne bezpłatnie czy punkty widokowe w dolinie Val d’Orcia.

 

@zyciejestpiekne.eu

Michał Maj w 2008 roku postanowił, że kończy z marudzeniem i bierze sprawy w swoje ręce. Od tego czasu odwiedził kilkadziesiąt krajów i przeżył wiele przygód, o których kiedyś bał się nawet pomyśleć. Dziś, właśnie dzięki blogowaniu, łączy w jedno wszystkie swoje największe pasje - tworzy, zapisuje swoje przemyślenia, fotografuje, nagrywa filmy i opowiada historie. Wszystko dzięki podróżowaniu.

Lista odwiedzonych przez Michała miejsc jest już naprawdę długa. I słowo "odwiedzonych" chyba tu nie pasuje, bo pobyty blogera w różnych zakątkach świata są zdecydowanie bardziej kaloryczne! Na Alasce spędził dwa miesiące, pracując z Eskimosami w przetwórni rybnej. 90 dni spędził w Bostonie i podróżując przez wschodnie wybrzeże USA aż do Florydy. Miesiąc pracy zdalnej połączył z odkrywaniem Teneryfy. Zresztą długo by wymieniać, a to po prostu trzeba zobaczyć i przeczytać.

 

@bartekwpodrozypl

Bartek Dziwak pracę na etacie zostawił dla podróży na pełen etat. Na swoim blogu pokazuje miejsca, które warto zwiedzić i udziela praktycznych wskazówek. Czerpać możemy tu z 15-letnich doświadczeń podróżniczych blogera. By być bliżej swoich czytelników, Bartek aktywnie działa też w mediach społecznościowych.

Swoich obserwatorów zabiera w podróże dalsze i te bliższe, w których mocnym akcentem są także polskie destynacje. Poradnikowym treściom partnerują tu autorskie zestawienia, rankingi i polecenia ciekawych miejsc.

 

@powroty.do

"Zamiast ucieczek wolimy powroty. Do natury. Do spotkanych w drodze ludzi. Do dziecięcych marzeń. Wreszcie do odwiedzonych miejsc i wciąż żywych wspomnień, którymi chcemy się z Tobą podzielić, aby zainspirować Cię do podróży i wspomóc praktyczną wiedzą gromadzoną przez nas przy okazji planowania naszych wyjazdów" - piszą Patrycja i Daniel Kornasowie na swoim blogu "powroty.do".

Przepiękne kadry przywożone przez nich z różnych zakątków świata to zaproszenie do wspólnego odkrywania i podróżowania. Profil na Instagramie, który prowadzą to prawdziwa estetyczna uczta - Patrycja na co dzień pracuje jako fotografka ślubna. 

 

@101countriesbefore50

Anita i Paweł swojego bloga podróżniczego 101 Countries Before 50 zbudowali z miłości do podróży, chęci poznawania ludzi i świata, a wszystko to na solidnych fundamentach, bo w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas wizyt w ponad 60 krajach na 5 kontynentach.

Ona zachwycona jest Meksykiem, Boliwią i Włochami. On do meksykańskich zachwytów dokłada Filipiny i Hiszpanię. Zdecydowanie częściej niż na blogu, można ich spotkać na Instagramie, gdzie na bieżąco dzielą się swoimi kolejnymi tipami podróżniczymi. 


@blogtasteaway

Natalia, Łukasz, Maks i Jagoda - oto mocny, podróżniczy team bloga "taste away". Od 13 lat niemal połowę roku spędzają w podróży. Najpierw wyruszali w świat we dwoje, a potem już w powiększonym składzie, z dziećmi.

Inspirują, doradzają, tworzą wartościowe przewodniki, a w ramach kolejnych wypraw wyznaczają też nieoczywiste, oryginalne szlaki kulinarne. To smakowanie świata w wybornym, rodzinnym towarzystwie.

 

@szalonewalizki_pl

Dorota i Jarek kolekcjonują wspomnienia, dobre wrażenia i kontakty na całym świecie. Nie przeczytamy u nich na blogu, że rzucili etaty i ruszyli w podróż życia, bo swoje prace bardzo lubią, a planowanie kolejnych wypraw to ich ogromna pasja, którą uwielbiają się dzielić. 

Na ich blogu znajdziemy relacje z podróży, poradniki, recenzje, opisy kuchni wielu krajów, filmy i vlogi. Niezwykłe są też posty nurkowe i podwodne zdjęcia!

 

@znajkraj

Najlepsze szlaki rowerowe odkrywa dla swoich obserwatorów Szymon Nitka. Autor bloga znajkraj.pl sam o sobie mówi po prostu: "jestem turystą rowerowym i narciarskim", a my dodamy, że także świetnym blogerem. Szymon jest autorem wszystkich tekstów na blogu i fotografii. W tych podróżach małych i dużych towarzyszy mu żona Ola. 

Na blogu znajdziemy mnóstwo relacji z polskich szlaków rowerowych, ale też europejskich. Szymon zjeździł na rowerze różne rejony Niemiec, Austrii, Włoch, Holandii czy Francji. 


Czytaj więcej