Pierwsza wspólna wystawa Pawła i Konrada Jarodzkich

„Trzy rozmowy” to tytuł wystawy prezentującej twórczość Pawła i Konrada Jarodzkich. Na ekspozycję składa się prawie 130 dzieł malarskich, rysunków, obiektów i szablonów. Artyści wciągają widza w dialog o ciele i erotyce, o wojnie i śmierci. Wystawa to także inteligentne, pełne niepokoju, ale nie pozbawione humoru diagnozy współczesności.

Pierwsza wspólna wystawa Pawła i Konrada Jarodzkich

Prace Pawła Jarodzkiego są pełne inteligentnego, ujmującego humoru, ironii i przenikliwych komentarzy. Zdjęcie: archiwum prywatne Pawła Jarodzkiego

Paweł Jarodzki - polski Andy Warhol

Paweł Jarodzki  był malarzem, grafikiem, rysownikiem, autorem działań performatywnych, współzałożycielem legendarnej grupy LUXUS, kuratorem wystaw.

Paweł Jarodzki był uważnym obserwatorem rzeczywistości, szczególnie wyczulonym na celebryckie zachowania i pozy charakterystyczne dla otaczającej nas kultury spektaklu, w której miarą sukcesu jest oglądalność i klikalność.

Swoje dzieła, dla których charakterystyczny był malarski gest, multiplikacja i techniki szablonowe, umieszczał często na niekonwencjonalnych, przypadkowych, a często także nietrwałych tworzywach. Prace Pawła Jarodzkiego pełne były inteligentnego, ujmującego humoru, ironii i przenikliwych komentarzy.

W jego obrazach przewija się plejada wybitnych, bliskich mu artystycznie, postaci pochodzących z różnych epok, takich jak Rembrandt, Marcel Duchamp, Man Ray, Luis Buñuel, Andy Warhol czy Natalia LL.

pawel jarodzki patrz

Paweł Jarodzki Patrz!, 2000 rok, akryl, szablon, płótno na płycie pilśniowej. Zdjęcie: zbiory kolekcji

Konrad Jarocki - mistrz abstrakcji organicznej

Z kolei Konrada Jarodzkiego, wybitnego przedstawiciela abstrakcji organicznej, zajmowało przede wszystkim zmysłowe przekształcanie zewnętrznych impulsów i przeżyć osobistych w obrazy przy pomocy barwy, waloru, linii, faktury, rytmu.

Jego dzieła ujawniają temperament perfekcjonisty – estetyczna i formalna doskonałość rysunkowych oraz malarskich kompozycji stała się narzędziem do opowiadania o własnych fascynacjach i zachwytach, o egzystencjalnych lękach i zagrożeniach. W pracach Konrada Jarodzkiego odnajdziemy m.in. echa doświadczeń wojny i świadomość dalekosiężnych skutków cywilizacyjnych wyzwań nowoczesności, takich jak katastrofa środowiskowa, postęp naukowy czy eksploracja kosmosu.

Pracownia Jarodzkiego miała renomę liberalnej – była przestrzenią wolności w myśleniu i działaniu. Gromadzili się w niej m.in. przedstawiciele wrocławskiej sceny niezależnej lat 80., w tym członkowie punkowego zespołu Klaus Mitffoch, powstały w niej także grupa LUXUS i Klub Linda.

Gdzie i kiedy wystawa "Trzy rozmowy"

Otwarcie wystawy odbędzie się 1 marca o godz. 18:00 w galerii Salon Akademii (Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta).

Z kolei 7 marca o godz. 18:00 w przestrzeni galerii zaplanowane jest spotkanie z udziałem Zbigniewa Libery, Doroty Monkiewicz, Marka Śniecińskiego i Hanny Wróblewskiej, moderowane przez Aleksandra Hudzika.

Wystawa potrwa do 5 kwietnia. Wstęp wolny.

Na wystawę „Trzy rozmowy” zapraszają Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, wrocławska Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta oraz 66P Subiektywna Instytucja Kultury we Wrocławiu.

Dzieje się w Warszawie. Od czwartku 22 lutego w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki można zobaczyć dorobek twórczy cenionego artysty-ceramika, Henryka Luli. DESA Unicum odkrywa piękno rzemiosła artystycznego PRL. Zapraszamy zatem na wystawę Design. Walka o piękno. A jeśli chcesz kupić prawdziwe dzieło sztuki lub po prostu w jeden weekend zobaczyć setki obrazów, rzeźb, grafik oraz poznać ich twórców, odwiedź Artshow 2 i 3 marca 2024 w Kamienicy Karskich w Warszawie.


Czytaj więcej