Prace Pawła Jarodzkiego są pełne inteligentnego, ujmującego humoru, ironii i przenikliwych komentarzy. Zdjęcie: archiwum prywatne Pawła Jarodzkiego
Paweł Jarodzki - polski Andy Warhol
Paweł Jarodzki był malarzem, grafikiem, rysownikiem, autorem działań performatywnych, współzałożycielem legendarnej grupy LUXUS, kuratorem wystaw.
Paweł Jarodzki był uważnym obserwatorem rzeczywistości, szczególnie wyczulonym na celebryckie zachowania i pozy charakterystyczne dla otaczającej nas kultury spektaklu, w której miarą sukcesu jest oglądalność i klikalność.
Swoje dzieła, dla których charakterystyczny był malarski gest, multiplikacja i techniki szablonowe, umieszczał często na niekonwencjonalnych, przypadkowych, a często także nietrwałych tworzywach. Prace Pawła Jarodzkiego pełne były inteligentnego, ujmującego humoru, ironii i przenikliwych komentarzy.
W jego obrazach przewija się plejada wybitnych, bliskich mu artystycznie, postaci pochodzących z różnych epok, takich jak Rembrandt, Marcel Duchamp, Man Ray, Luis Buñuel, Andy Warhol czy Natalia LL.
Paweł Jarodzki Patrz!, 2000 rok, akryl, szablon, płótno na płycie pilśniowej. Zdjęcie: zbiory kolekcji
Konrad Jarocki - mistrz abstrakcji organicznej
Z kolei Konrada Jarodzkiego, wybitnego przedstawiciela abstrakcji organicznej, zajmowało przede wszystkim zmysłowe przekształcanie zewnętrznych impulsów i przeżyć osobistych w obrazy przy pomocy barwy, waloru, linii, faktury, rytmu.
Jego dzieła ujawniają temperament perfekcjonisty – estetyczna i formalna doskonałość rysunkowych oraz malarskich kompozycji stała się narzędziem do opowiadania o własnych fascynacjach i zachwytach, o egzystencjalnych lękach i zagrożeniach. W pracach Konrada Jarodzkiego odnajdziemy m.in. echa doświadczeń wojny i świadomość dalekosiężnych skutków cywilizacyjnych wyzwań nowoczesności, takich jak katastrofa środowiskowa, postęp naukowy czy eksploracja kosmosu.
Pracownia Jarodzkiego miała renomę liberalnej – była przestrzenią wolności w myśleniu i działaniu. Gromadzili się w niej m.in. przedstawiciele wrocławskiej sceny niezależnej lat 80., w tym członkowie punkowego zespołu Klaus Mitffoch, powstały w niej także grupa LUXUS i Klub Linda.
Gdzie i kiedy wystawa "Trzy rozmowy"
Otwarcie wystawy odbędzie się 1 marca o godz. 18:00 w galerii Salon Akademii (Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta).
Z kolei 7 marca o godz. 18:00 w przestrzeni galerii zaplanowane jest spotkanie z udziałem Zbigniewa Libery, Doroty Monkiewicz, Marka Śniecińskiego i Hanny Wróblewskiej, moderowane przez Aleksandra Hudzika.
Wystawa potrwa do 5 kwietnia. Wstęp wolny.
Na wystawę „Trzy rozmowy” zapraszają Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, wrocławska Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta oraz 66P Subiektywna Instytucja Kultury we Wrocławiu.
Dzieje się w Warszawie. Od czwartku 22 lutego w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki można zobaczyć dorobek twórczy cenionego artysty-ceramika, Henryka Luli. DESA Unicum odkrywa piękno rzemiosła artystycznego PRL. Zapraszamy zatem na wystawę Design. Walka o piękno. A jeśli chcesz kupić prawdziwe dzieło sztuki lub po prostu w jeden weekend zobaczyć setki obrazów, rzeźb, grafik oraz poznać ich twórców, odwiedź Artshow 2 i 3 marca 2024 w Kamienicy Karskich w Warszawie.