Od starożytnych przykładów złota Kolchidy przez malarstwo Pirosmaniego aż po sztukę awangardową XX wieku - w Krakowie trwa unikatowa wystawa sztuki gruzińskiej

Pierwsza nie tylko w Polsce, ale też w Europie tak wszechstronna, panoramiczna i obszerna wystawa sztuki gruzińskiej trwa właśnie w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zwiedzający przekonają się, że Gruzja jest w istocie kolebką światowego winiarstwa. Zobaczą zabytki gruzińskiego piśmiennictwa z różnorodnymi  wersjami alfabetu, jak również różne odmiany kultury muzycznej, malarstwo najsłynniejszego gruzińskiego artysty i dużo więcej.

Od starożytnych przykładów złota Kolchidy przez malarstwo Pirosmaniego aż po sztukę awangardową XX wieku - w Krakowie trwa unikatowa wystawa sztuki gruzińskiej

Wystawa „Złote runo – sztuka Gruzji” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zdjęcie: G. Michenaud

Gruzja, mimo geograficznego oddalenia, jest dla nas krajem bliskim z wielu powodów, w tym także ze względu na kontakty artystyczne i działalność polskich twórców na gruzińskiej ziemi. Mimo to nie prezentowano dotąd w Polsce fascynującego dziedzictwa kulturowego Gruzji w takiej skali, jaką przedstawia nasza wystawa, która zwraca ponadto uwagę na znaczenie tego dziedzictwa dla całej kultury europejskiej, mówi prof. dr hab. Andrzej Szczerski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

sztuka gruzji w muzeum narodowym krakowie

Wystawa „Złote runo – sztuka Gruzji” trwa do 15 września 2024. Zdjęcie: G. Michenaud

Wystawa „Złote runo – sztuka Gruzji”

Złote runo – tytułowy motyw wystawy gruzińskiej, wywodzi się z najstarszych przekazów greckiej mitologii. To niezwykła opowieść o szaleńczej odwadze kilkudziesięciu greckich śmiałków zwabionych opowieściami o krainie, w której przechowywane było złote runo (niewątpliwie synonim większych bogactw). Bohaterowie wyprawili się w nieznane w nadziei, że uda się im dotrzeć do mitycznego miejsca i owo złoto zdobyć.

sztuka gruzji w muzeum narodowym krakowie

Kurator i autor scenariusza wystawy – strona polska: prof. dr hab. Mirosław Piotr Kruk. Kurator wystawy - strona gruzińska: prof. George Kalandia. Zdjęcie: G. Michenaud

sztuka gruzji w muzeum narodowym krakowie

Projekt aranżacji wystawy: Magdalena Bujak. Zdjęcie: G. Michenaud

Dzisiaj złoto z Kolchidy można oglądać w Krakowie, prawdziwe bogactwo wyrafinowanej sztuki antycznego złotnictwa. Eksplorując wystawę, zwiedzający ma okazję przekonać się, że Gruzja jest w istocie kolebką światowego winiarstwa. Demonstrujemy fascynujące znaleziska archeologiczne, w tym najstarsze narzędzia rolnicze, świadectwa narodzin metalurgii oraz antyczną ceramikę. Przyjęcie chrześcijaństwa przypomną wspaniałe kamienne stele, powstałe wiele wieków, zanim nowa religia pojawiła się w Polsce. Pokazujemy zabytki gruzińskiego piśmiennictwa z różnorodnymi  wersjami alfabetu, jak również różne odmiany kultury muzycznej.

Nerwem państwa gruzińskiego jest jego stolica, dlatego prezentujemy ikonografię Tbilisi, historię miasta i jego przemiany.

Zdjęcie: G. Michenaud

sztuka gruzji w muzeum narodowym krakowie

Zdjęcie: Mykyta Platonov

Nie zabraknie także silnych związków kulturowych z Polską. Wystawa jest okazją, by zaprezentować artystów polskich działających w Gruzji na przełomie XIX i XX wieku, a także polskich twórców awangardy gruzińskiej, której przedstawicielem był m. in. Zygmunt Waliszewski.

W osobnej sekcji zostanie zaprezentowane malarstwo Pirosmaniego, najsłynniejszego gruzińskiego artysty, który w swoich pracach łączył motywy życia codziennego z gruzińską tradycją.

Partnerem strategicznym jest Gruzińskie Muzeum Narodowe. Szczególne znaczenie w powstawaniu wystawy miał także Gruziński Pałac Sztuki – Muzeum Historii Kultury. Całkowita lista ponad 700 obiektów obejmuje zbiory także innych partnerskich instytucji, do których należą m. in. Państwowe Muzeum Historyczne w Kutaisi, Muzeum Historii i Architektury Pałaców Dadianich, Muzeum Archeologiczne w Batumi, Gruzińskie Narodowe Centrum Rękopisów im. Kornelego Kekelidzego. Do Krakowa przyjechały również eksponaty z Berlina, Londynu i Paryża.

Wystawa „Złote runo – sztuka Gruzji” trwa w Muzeum Narodowym w Krakowie do 15 września 2024. Wystawa czynna jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18.

Zobacz też:


Czytaj więcej