Zofia Stryjeńska w Muzeum w Gliwicach
Wystawę „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści” od 8 marca do 18 sierpnia 2024 można oglądać w Willi Caro, jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Gliwicach. Na ekspozycji zobaczymy prace Stryjeńskiej pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, a także z kolekcji prywatnych.
Zofia Stryjeńska "Kąpiące się", 1935. Zdjęcie: K. Kowalik / Muzeum Narodowe w Krakowie
Wystawa skupia się na dwóch wątkach w twórczości artystki, które szczególnie ją fascynowały. Mowa o mitologii słowiańskiej i polskiej kulturze ludowej. Oprócz obrazów i rysunków, na ekspozycji zobaczymy również zaprojektowane przez Stryjeńską zabawki, tkaniny, scenografie, ilustracje książkowe.
Lipiec – sierpień – Dekoracja Pawilonu polskiego na wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Współczesnego w Paryżu – fragment górnej partii obrazu, 1924, Muzeum Narodowe w Warszawie. Fot. arch. MNW
Wystawa „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści” to również okazja, by zobaczyć na żywo prace artystki, które wcześniej nie były pokazywane publicznie, m.in. obraz przedstawiający Czepca, postać z „Wesela” Wyspiańskiego, który młoda Stryjeńska namalowała w 1911 roku pod kierunkiem Włodzimierza Tetmajera. Obraz został odkryty w 2024 roku przez krakowski oddział DESA.
Zofia Stryjeńska "Czepiec z Wesela Stanisława Wyspiańskiego", 1911. Kolekcja prywatna. Zdjęcie: Muzeum w Gliwicach
Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń – zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych, warsztaty, wykłady i oprowadzanie kuratorskie.
"Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści” to nie jedyna wystawa, którą warto odwiedzić. Koniecznie zajrzyj do naszego terminarza najciekawszych wystaw w Polsce w 2024 roku, a jeśli planujesz wyjazd za granicę, koniecznie sprawdź, co w najbliższych miesiącach przygotowały europejskie muzea i galerie sztuki.