Nowa odsłona zabytkowego domu w centrum Londynu

Londyńskie studio daab design, dzięki zastosowaniu nieoczywistych barw i nowoczesnych rozwiązań, stworzyło w zabytkowym domu imponującą, pełną elegancji przestrzeń.

Autor Nicolas Milon

Zdjęcia Jim Stephenson
Nowa odsłona zabytkowego domu w centrum Londynu

Widok na salon z charakterystycznym kominkiem. Zdjęcie: Jim Stephenson.

Skromna elewacja i funkcjonalne wnętrze

Dzielnica Marylebone w Londynie charakteryzuje się dosyć powściągliwym stylem. W epoce gregoriańskiej ozdoby przeważnie znajdowały się wewnątrz budynków, a nie na zewnętrznych elewacjach. „Wygląd zewnętrzny był raczej prosty i surowy, ale układ wnętrza niezwykle przemyślany, dzięki czemu mieszkało się w tego typu budownictwie bardzo komfortowo”, mówi architektka Anaïs Blehaut, która wraz z Dennisem Austinem założyła londyńską agencję daab design. Świadczy o tym m.in. podejście do dystrybucji światła dziennego w całym budynku, a nawet w piwnicy.

 

Zabytkowy dom w LondynieW salonie, przed parą skandynawskich foteli w stylu vintage, stoi stolik kawowy Malacca z kamienia lawowego, zaprojektowany przez Paolę Navone (Baxter). Stoliki pomocnicze i misa to czerwone akcenty, a aksamitna sofa wzbogaca wnętrze oliwkową zielenią. Zdjęcie: Jim Stephenson.

 

Biurowa przeszłość domu

Początkowo wszystkie piętra były zaadaptowane na biura, podobnie jak w wielu innych tego typu domach na Marylebone. Były to głównie gabinety lekarskie i kliniki medycyny estetycznej, które były w stanie utrzymać się przy wysokich cenach za metr kwadratowy. Anaïs Blehaut specjalizuje się w odkrywaniu starych budynków i podkreślaniu ich unikalnych cech. „W pewnym sensie słucham budynku, który mówi do mnie poprzez subtelne detale. W tym przypadku były to fragmenty dekoracji ściennych, a nawet naturalny kamień odnaleziony pod warstwą linoleum...”.

 

Zabytkowy dom w LondynieWnętrze jadalni jest pomalowane na ciemnoniebieski kolor. Wokół stołu Willow (Ochre) stoją krzesła 602 zaprojektowane przez Gio Ponti’ego (Cassina). Po lewej, na duńskim kredensie, cooler na szampana zaprojektowany przez Jeffa Koonsa. Po prawej stronie, nad kominkiem, wisi empirowe lustro. Lampa wisząca to projekt Atelier Alain Ellouz. Zdjęcie: Jim Stephenson.

 

Dostosowanie zabytkowego wnętrza do współczesnych potrzeb

Anaïs Blehaut zaprojektowała zupełnie nową kuchnię w centrum domu i całe piętro poświęciła na przestrzeń mieszkalną. Na górnych piętrach stworzyła łazienki od podstaw, które niczym małe pudełka są wbudowane w duże pokoje. W głównej sypialni duża wanna została umieszczona bezpośrednio w pokoju! Architektka użyła różnych kolorów, aby zróżnicować poszczególne strefy i aby każda przestrzeń była bardziej spersonalizowana. 

Kuchnia w zabytkowym domu w LondynieOtwarta kuchnia zaostała w całości zaprojektowana przez studio daab design. Zastosowano w niej ozdobne listwy, ciemne drewno oraz zaplanowano wnękę ze szczotkowanego mosiądzu. Blat wyspy jest wykonany ze szczotkowanego tytanu (Corian Artes). Duża wisząca lampa to model Spokes 1 (Foscarini). Zdjęcie: Jim Stephenson.

 

Moc kolorów

Kolor niesie w sobie moc, która wpływa na nastrój i koncentrację. Wyzwanie stanowił odpowiedni dobór odcieni do każdego pomieszczenia zgodnie z jego funkcją. Na przykład czerwony, odcień kojarzony ze światem rozrywki, naturalnie kojarzy się z materiałami takimi  jak aksamit w pokoju muzycznym. Midnight blue jest idealny do jadalni, w której domownicy spędzają przede wszystkim wieczory. Ten kolor tworzy bardziej intymną atmosferę, która sprzyja relaksowi. Z kolei złoto symbolizuje obfitość, przez co było oczywistym wyborem dla ścian i regałów w biurze.

 

Zabytkowy dom w Londynie
W części dziennej znajduje się pokój muzyczny utrzymany w czerwonej tonacji. Zdjęcie: Jim Stephenson.

 

Tajne przejścia 

W tym domu istnieje wiele małych, ukrytych przejść. Wszystkie z nich zostały zaprojektowane przez Anaïs Blehaut, aby wnętrze było jeszcze bardziej funkcjonalne. Otwierają się one na różne pomieszczenia i przejścia, takie jak np. to, które prowadzi przez czarny korytarz do jaskrawoczerwonej toalety. W piwnicy z zielonymi ścianami w kolorze khaki dawny sejf na dzieła sztuki został przekształcony w piwniczkę na wino. Po prawej stronie ukryte drzwi otwierają się na klatkę schodową, która prowadzi do nowoczesnej kuchni stworzonej w tym miejscu od podstaw. Wszędzie widać matowe złote wykończenia – uchwytów, kranów i przełączników, matowe złoto wypełnia też wnękę kuchenną – taki efekt daje szczotkowany mosiądz.

 

Zabytkowy dom w LondynieBiuro pomalowane jest na kolor musztardowej żółci, który przypomina odcień złota, symbolu obfitości. Zdjęcie: Jim Stephenson.

 

Miks współczesnych elementów i klasyki designu

Meble to mieszanka zarówno obiektów pochodzących z kolekcji właścicieli, jak i nowej selekcji odpowiednio dobranych antyków. W jadalni znajdują się krzesła Gio Pontiego i duński kredens z wiaderkiem na szampana zaprojektowanym przez Jeffa Koonsa. W salonie stoją skandynawskie fotele, a przed nimi stolik kawowy z lawy, zaprojektowany przez Paolę Navona oraz chiński kredens. Z kuchni można wyjść na niewielki taras, prowadzi do niego mały mostek ze szklanymi balustradami.

 

Zabytkowy dom w LondynieWnętrze pokoju muzycznego, z karminową czerwienią na całej powierzchni, przywodzi na myśl małe, skromnie umeblowane pudełko, które wygląda jak ponadczasowe studio prób. Zdjęcie: Jim Stephenson.

 

Zabytkowy dom w LondynieGłęboki odcień granatu ram okiennych koresponduje z kolorystyką żeliwnych grzejników. Zdjęcie: Jim Stephenson.

 

Zabytkowy dom w LondynieKlatka schodowa wykonana jest z surowego kamienia portlandzkiego i stanowi typowy przykład najlepszych angielskich klatek schodowych. Żeliwny grzejnik pochodzi z kolekcji Castrads. Zdjęcie: Jim Stephenson.

 

Zabytkowy dom w LondynieMural został namalowany przez artystę Michaela Dillona i przedstawia figuratywny obraz nieba z rajskimi ptakami. Zdjęcie: Jim Stephenson.

 

Zabytkowy dom w LondynieW głównej sypialni znajdują się żeliwne grzejniki, które pomalowane na złoty kolor. Wanna Barcelona Classic (Victoria+Albert) jest umieszczona na środku pokoju, naprzeciwko okien. Zdjęcie: Jim Stephenson.

 

Zabytkowy dom w LondynieNiegdyś znajdował się tutaj gigantyczny sejf, w którym przechowywano dzieła sztuki. Dziś jest tu skład wina. Zdjęcie: Jim Stephenson.

 

Zabytkowy dom w LondynieTaras o powierzchni 40 m2 jest dostępny z poziomu kuchni, przechodzi się na niego przez mały mostek ze szklanymi balustradami. Zdjęcie: Jim Stephenson.

 

Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD France.


Zobacz także: 

Staranna renowacja zabytkowej kamienicy w Londynie

Przestronne mieszkanie dla rodziny – połączenie starego z nowym

Dom kolekcjonerów sztuki. Wnętrza zainspirowała filozofia wabi-sabi

 

 

 

Czytaj więcej