
Pawilon studencki na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku zdobył nagrodę Mies van der Rohe. Zdjęcie: Iwan Baan
Modułowy pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku to dwupiętrowy, przeszklony budynek wykonany w lekkiej konstrukcji z drewna i stali. Jego autorami są niemieccy architekci Gustav Düsing oraz Max Hacke. Właśnie ten projekt zdobył miano najlepszej europejskiej realizacji architektonicznej.
W tym roku o nagrodę walczył polski projekt targu miejskiego w Błoniu autorstwa Aleksandry Wasilkowskiej, a także projekt Roberta Koniecznego - Galeria sztuki Plato w Ostrawie, który znalazł się w finale.
- Shortlista konkursu Mies van der Rohe Award 2024
- Mies van der Rohe Award 2024 – ogłoszono finałową siódemkę
Mies van der Rohe Award to najbardziej prestiżowy konkurs architektoniczny w Europie. W styczniu tego roku, z ponad 300 realizacji, jury konkursowe wybrało 40, które miały szansę dostać się do finału. Następnie jury jury wybrało finałową siódemkę – pięć projektów walczyło o główną nagrodę i tytuł najlepszej realizacji architektonicznej w Europie. Dwa – o statuetkę „Emerging Architecture”.
Nagrodę w kategorii „Emerging Architecture” zdobyła biblioteka im. Gabriela Garcíi Márqueza w Barcelonie. Autorami projektu są architekci z pracowni SUMA Arquitectura. Fasada biblioteka przypomina grzbiety książek poukładanych na półkach.
Biblioteka im. Gabriela Garcíi Márqueza w Barcelonie. Zdjęcie: Jesús Granada
Przy wyborze obu zwycięskich projektów jury kierowało się tym, że powyższe realizacje zmieniają i poprawiają warunki życia małych społeczności.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 14 maja 2024 w pawilonie Miesa van der Rohe i Pałacu Wiktorii Eugenii w Barcelonie.