Najwyższy budynek w Warszawie
Obecnie najwyższym budynkiem w Warszawie jest Varso Tower zlokalizowany niedaleko Pałacu Kultury i Nauki. Biurowiec zaprojektowała słynna pracownia Foster & Partners założona przez architekta Normana Fostera. Co ciekawe, pracownia planuje otworzyć w Varso Tower swoje biuro, które ma być jego największą filią w Europie Środkowo-Wschodniej.
Wieżowiec Varso Tower został oddany do użytku w 2022 roku. Do poziomu najwyższego tarasu budynek mierzy 230 m, natomiast razem z iglicą już 310 m, co czyni go nie tylko najwyższym budynkiem w Warszawie, ale również w Polsce i Unii Europejskiej.
Varso Tower liczy 53 piętra, a jak wynika z najnowszego komunikatu właściciela wieżowca, firmy HB Reavis, latem 2025 roku do użytku publicznego mają zostać oddane dwa tarasy widokowe: jeden, otwarty, z ogrodem i barem na 49. piętrze i drugi, zadaszony i przeszklony, na 53. piętrze.
Varso Tower w Warszawie. Zdjęcie: Wikipedia / Anty000
Najwyższe wieżowce w Polsce
Varso Tower to nie tylko najwyższy budynek w Warszawie, ale i w całej Polsce. Do 2022 roku ten tytuł należał jednak do Pałacu Kultury i Nauki, który mierzy 237 m wysokości. Jeśli szukamy wyjątkowego miejsca na podziwianie panoramy stolicy, warto wybrać się na taras widokowy, który znajduje się na 30. piętrze Pałacu Kultury.
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Zdjęcie: Pexels / Skilltone
Podium najwyższych budynków w Polsce zamyka Warsaw Spire zlokalizowany w zagłębiu biznesowym na warszawskiej Woli. Wysokość całkowita biurowca oddanego do użytku w 2016 roku to imponujące 220 m. To czyni Warsaw Spire jednym z najwyższych biurowców w Europie.
Warsaw Spire w Warszawie. Zdjęcie: Wikipedia / Adrian Grycuk
Jeśli weźmiemy pod uwagę wieżowce spoza Warszawy, tytuł najwyższego w Polsce przypadnie Sky Tower we Wrocławiu. Neomodernistyczny budynek oddany do użytku w 2012 roku liczy 212 m wysokości. Sky Tower to jednak nie tylko powierzchnie biurowe, ale również apartamenty – lokali mieszkalnych jest tam aż 184!
Skoro mowa o apartamentowcach, najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce i Unii Europejskiej jest warszawski „Żagiel”, czyli Złota 44. Zaprojektowany przez Daniela Libeskinda budynek ma 192 m wysokości i jest najdroższym adresem w stolicy. Warto wspomnieć, że ulokowany na samym szczycie Złotej 44 penthouse został kupiony w 2022 roku za zawrotną kwotę 23 mln złotych!
Varso Tower na tle wieżowców w Europie
Wiemy już, że Varso Tower jest najwyższym budynkiem w Warszawie. A jak wieżowiec radzi sobie na tle innych wysokościowców z Europy? Obecnie w Unii Europejskiej nie ma wyższego budynku niż warszawski Varso Tower.
Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę biurowce spoza Unii Europejskiej Varso Tower musi oddać koronę mierzącemu 462 m Łachta Centr z Sankt Petersburga. Na wysokości 357 metrów znajduje się restauracja i taras widokowy.
Łachta Centr w Sankt Petersburgu. Zdjęcie: Wikipedia / Ad Meskens
Varso Tower vs. Burdż Chalifa
Najwyższym budynkiem na świecie jest obecnie Burdż Chalifa w Dubaju. Drapacz chmur mieszczący biura, apartamenty i pokoje hotelowe ma aż 828 m wysokości. To prawie tyle samo, gdyby ustawić, jeden na drugim, 2.5 wieżowców Varso Tower lub 3.5 Pałaców Kultury i Nauki.
Burdż Chalifa w Dubaju. Zdjęcie: Wikipedia / Donaldytong