Najnowszy film Wilhelma Sasnala. Artysta odtworzył w nim kultowe dzieła Picassa i Matisse’a

Do 1 września w Stedelijk Muzeum w Amsterdamie można zobaczyć wystawę prac Wilhelma Sasnala. Na ekspozycji znalazły się obrazy namalowane specjalnie na potrzeby najnowszego filmu artysty, będące reinterpretacjami słynnych dzieł m.in. Picassa czy Matisse’a. Na wystawie zobaczyć można również fragmenty filmu oraz prace Sasnala z ostatnich lat.

Najnowszy film Wilhelma Sasnala. Artysta odtworzył w nim kultowe dzieła Picassa i Matisse’a

Wilhelm Sasnal "Chlew", 2011. Zdjęcie: Marek Gardulski; dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii Foksal

Wystawa Wilhelma Sasnala w Amsterdamie

Trwająca od 30 marca do 1 września wystawa prac Wilhelma Sasnala „Painting as Prop” to doskonała okazja, by zagłębić się w świat tego nietuzinkowego artysty. Na ekspozycji znajdziemy 25 obiektów, zarówno najnowszych obrazów, namalowanych na potrzeby filmu „Człowiek od wszystkiego”, jak i dzieł z lat 2021-2023, pokazywanych w Muzeum Polin na wystawie „Taki pejzaż”.

Zdecydowanie większą część wystawy „Painting as a Prop” (czyli: „malarstwo jako rekwizyt”) w Stedelijk Muzeum stanowią nowe obrazy, które pojawiły się w filmie Sasnala. Są to przede wszystkim zinterpretowane na nowo kultowe prace Picassa, Matisse’a czy Braque’a, jak i mniej znane dzieła awangardowych artystów.

ok

Wilhelm Sasnal "Bez tytułu" (wg "Tańca" Henri Matisse`a), 2018. Zdjęcie: Marek Gardulski / dzięki uprzejmości artysty i Foksal Gallery Foundation / Stedelijk Museum

Nowy film Wilhelma Sasnala

Obrazy składają się na wystrój willi z początku XX wieku, w której rozgrywa się akcja filmu „Człowiek od wszystkiego” w reżyserii Wilhelma Sasnala. Produkcja jest adaptacją powieści z 1907 roku o tym samym tytule autorstwa szwajcarskiego pisarza Roberta Walsera. Opowiada o Josephie Martim, który zostaje asystentem, tytułowym „człowiekiem od wszystkiego” inżyniera-wynalazcy Carla Toblera. Naukowiec tworzy osobliwe i bezużyteczne wynalazki, które zamiast przynosić mu bogactwo, generują jeszcze większe długi.

Opowieść Walsera, mimo że powstała na początku XX wieku, doskonale przekłada się na dzisiejsze realia, nawiązując do poczucia niepewności i lęku, jakie wywołuje obecna sytuacja gospodarczo-polityczna, a także pęd życia i zmieniające się normy społeczne.

To „rozbicie” i „rozpadanie się” świata w pewien sposób odzwierciedlają kubistyczne i awangardowe obrazy wiszące na ścianach w willi Carla Toblera. Kopie kultowych dzieł namalowane przez Sasnala nie są więc tylko i wyłącznie rekwizytami, ale wzmacniają wydźwięk filmowej opowieści.

ok

Kadr z filmu "Człowiek od wszystkiego", 2024. Zdjęcie: Wilhelm Sasnal 

Wystawę Wilhelma Sasnala w Stedelijk Museum w Amsterdamie można oglądać do 1 września. Podróżując w tym czasie po Europie, warto zajrzeć na naszą listę najciekawszych wystaw w europejskich miastach w 2024 roku. Zostając w Polsce, żaden miłośnik sztuki też nie będzie się nudził. W nadchodzących miesiącach polskie galerie i muzea zaplanowały mnóstwo wystaw – o szczegółach piszemy w naszym przewodniku.


Czytaj więcej