Najlepsze wnętrza hotelowe - pierwszy wegański hotel w Polsce powalczy o nagrodę

Zlokalizowany na krakowskim Salwatorze, w zrewitalizowanej kamienicy z przełomu XIX i XX wieku, Plantonia Aparthotel jest pierwszym wegańskim hotelem w Polsce. Jest to unikatowe miejsce, gdzie wszystko zostało sprawdzone i dobrane bez materiałów pochodzenia zwierzęcego. Projekt pracowni krea.tina walczy o tytuł "najlepsze wnętrze hotelowe".

Zdjęcia ONI Studio
Najlepsze wnętrza hotelowe - pierwszy wegański hotel w Polsce powalczy o nagrodę

Projekt wnętrz pierwszego weganskiego hotelu w Polsce opracowało biuro architektoniczne krea.tina. Zdjęcie: ONI Studio

Plantonia Aparthotel

Za stworzenie unikatowej wizji wnętrz pierwszego w Polsce wegańskiego aparthotelu Plantonia odpowiada biuro architektoniczne krea.tina. Koncepcja odzwierciedla ideę wychodzącą poza kwestię związane z żywieniem. Architekci przy tworzeniu projektu wnętrz skupili się przede wszystkim na analizowaniu składu materiałów wykończeniowych.

Hotel ma 24 apartamenty, o różniej powierzchni od 25 do 68 m2. Idea weganizmu przyświeca również w codziennym prowadzeniu hotelu. Każdy z gości, bez względu na to, czy spędza tu noc, czy kilka tygodni, może funkcjonować jak w prywatnym mieszkaniu z wyposażoną kuchnią. W świeże produkty może zaopatrzyć się na lokalnym targu albo w wegańskiej spiżarni dostępnej dla gości.

plantonia aparthotel

Plantonia Aparthotel, Kraków. Zdjęcie: ONI Studio

Przy sprzątaniu i czyszczeniu hotel korzysta ze środków o naturalnym składzie. Dostępne są też bezpłatne rowery dla gości i źródełka z wodą pitną do napełniania butelek wielorazowego użytku. W każdym apartamencie jest klimatyzacja oraz oczyszczacz z funkcją sterylizacji powietrza za pomocą lampy UV-C. Usuwa do 99,97% zanieczyszczeń takich jak: wirusy, bakterie, smog, alergeny czy kurz.

Projekt hotelu powstał  w latach 2020 - 2022, inwestycję zrealizowano w 2023 roku. Inwestorem hotelu jest firma Ashville Places.

plantonia aparthotel

Plantonia Aparthotel, Kraków. Zdjęcie: ONI Studio

Pierwszy wegański hotel

W wegańskim miejscu chodzi o to, by wszystkie użyte materiały były stworzone w oparciu o bardziej sprawiedliwy sposób. Czasami nawet nie wiemy, że dany materiał lub składnik jest pochodzenia zwierzęcego. Najlepszym tego przykładem są kleje i impregnaty w przedmiotach codziennego użytku czy meblach.

Żaden materiał wykorzystany w projekcie nie jest pochodzenia zwierzęcego. Wśród materiałów, które znalazły się w apartamentach najciekawsze to: neutralne klimatycznie marmoleum, które w składzie ma między innymi olej lniany, miękki w dotyku recyklowany dywan o pięknym splocie tkany z butelek PET marki Ferm Living czy narzuta dająca drugie życie odpadkom generowanym przez firmy tkackie i dziewiarskie, a także wykończenia z naturalnego korka.

plantonia aparthotel

Plantonia Aparthotel, Kraków. Zdjęcie: ONI Studio

Lokalne produkty

Istotnym aspektem projektu było korzystanie z lokalnie wytwarzanych elementów wyposażenia, polskich rzemieślników oraz projektantów. Dodatkową wytyczną było szukanie materiałów, pochodzących z recyklingu i oczywiście pochodzenia niezwierzęcego.

Projektanci wykorzystali ręcznie wytwarzane lampy RUMRUK oraz LEXAVALA, jak i polskie marki meblarskie jak: Tylko, TAMO, Nudo Design, noo.ma, Fameg.

plantonia aparthotel

Plantonia Aparthotel, Kraków. Zdjęcie: ONI Studio

Stworzyliśmy w ten sposób miejsce, które stara się być przyjazne, wyrządzać jak najmniejszą szkodę planecie i korzystać z jak największej ilości roślinnych materiałów. Uważamy, że każda zrównoważona decyzja ma sens, mówią autorzy projektu z biura krea.tina.

Sztuka w Plantonii

Obrazy młodych artystów są graficznym uzupełnieniem przestrzeni. Zobaczymy tu prace takich artystów jak: Nikodem Szpunar, Grzegorz Jarzynowski, Joanna Styrylska, Olga Szczechowska, Vadym Solowski, Katarzyna Piątek, Basia Pospischil, czy Monika i Tomasz Trzupek.

plantonia aparthotel

Obraz Davida Hockneya w recepcji hotelowej pochodzi z rodzinnej kolekcji właściciela hotelu. Zdjęcie: ONI Studio

Największym jednak dziełem, które znalazło się w Plantonii jest oryginalny obraz autorstwa angielskiego malarza Davida Hockneya zatytuowany „The Potted Palm”, który znalazł swoje miejsce w recepcji hotelowej. Jest to pierwszy obraz tego artysty w Polsce, co czyni wnętrze atrakcyjnym również dla miłośników sztuki.

plantonia aparthotel

Plantonia Aparthotel, Kraków. Zdjęcie: ONI Studio

Najlepsze wnętrza hotelowe

Projekt wnętrz hotelu Plantonia został nominowany w konkursie Property Design Awards 2024 w kategorii Design – Wnętrza – Hotel. Powalczy więc o tytuł najlepszego wnętrza hotelowego. Zwycięzcę poznamy na początku 2024 roku.

plantonia aparthotel

Plantonia Aparthotel, Kraków. Zdjęcie: ONI Studio

plantonia aparthotel

Grota solna z panelami solnymi z kopalni soli w Kłodawie. Plantonia Aparthotel, Kraków. Zdjęcie: ONI Studio

 


Czytaj więcej