W poniższym zestawieniu najlepszych seriali hiszpańskich znalazło się miejsce na tytuły starsze, o których każdy słyszał już pewnie setki razy. Jest też kilka stosunkowo świeżych seriali. Kolejność ich prezentacji to dzieło przypadku, a gatunkowo to wielki, intrygujący miszmasz.
Oto kilka, nawet jeśli nie najlepszych, to naprawdę dobrych seriali hiszpańskich. Wszystkie dostępne na popularnych platformach streamingowych.
"Uwięzione"
Serial bardzo wyróżniający się w kategorii filmów, które widza wprowadzają do świata więziennictwa. „Uwięzione”, dostępne na platformie Netflix, zostały docenione za niezwykle szczegółowy i emocjonalny sposób prezentacji i umiejętne prowadzenie narracji. To obraz, który zapada w pamięci, doskonale łączący elementy dramatu i thrillera, oferujący pełne napięcia i emocji spojrzenie na życie w więzieniu.
Serial opowiada historię Macareny Ferrero, młodej kobiety, która zostaje oskarżona o przestępstwo i trafia do więzienia dla kobiet, zwanym Cruz del Norte. Macarena jest odizolowana od swojego dotychczasowego życia, co staje się punktem wyjścia dla całej historii.
Kadr z serialu "Uwięzione". Zdjęcie: Materiały prasowe
"Szkoła dla elity"
Młodzieżowy serial na platformę Netflix trafił w 2018 roku. Od tamtego czasu widzowie z zapartym tchem śledzą losy uczniów elitarnego hiszpańskiego liceum Las Encinas, a premiera każdego nowego sezonu serialu wywołuje niemałe poruszenie. Ostatni, ósmy sezon „Szkoły dla elity” Netflix zaprezentował niespełna tydzień temu. Tytuł natychmiast pojawił się w TOP 10 najpopularniejszych seriali w Polsce. I oglądają go nie tylko nastolatkowie. Doceniana na całym świecie produkcja łączy w sobie elementy thrillera, dramatu i romansu, co czyni ją atrakcyjną dla szerokiej grupy odbiorców. Serial został stworzony dla platformy Netflix przez Carlosa Montero i Darío Madronę.
Historia zaczyna się, gdy do ekskluzywnej prywatnej szkoły w Hiszpanii trafia troje pochodzących z klasy robotniczej nastolatków. Wskutek ich tarć z bogatszymi uczniami dochodzi do morderstwa. Serial rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: teraźniejszości, prezentującej trwające śledztwo w sprawie morderstwa, oraz retrospekcjach odsłaniających wydarzenia, które do niego doprowadziły.
"Doskonała historia"
Kiedy miniserial „Doskonała historia” zadebiutował na Netflixie w lipcu tamtego roku, widzowie połykali odcinki jeden po drugim. Od razu trafił na pierwsze miejsce codziennych zestawień serialowego TOP 10 platformy. I choć dla wielu to pozycja z listy „guilty pleasure”, z pewnością uprzyjemni jeden z długich, wakacyjnych wieczorów.
Ta romantyczna produkcja powstała na podstawie powieści Elisabet Benavent, popularnej hiszpańskiej pisarki. Jej książki stały się także bazą dla innego serialu dostępnego na platformie Netflix - „Valeria”.
O czym opowiada "Doskonała historia"? Margot i David pochodzą z zupełnie różnych światów. Ona jest dziedziczką hotelowego imperium. On musi pracować na trzy etaty, aby związać koniec z końcem. Ale gdy ich ścieżki się przetną, uświadomią sobie, że tylko razem są w stanie odzyskać miłość swojego życia.
"Valeria"
Publikacja sagi o Valerii w 2013 roku stała się od razu fenomenem wydawniczym. 7 lat później perypetie głównej bohaterki powieści autorstwa Elisabet Benavent śledziły na platformie Netflix miliony widzów w ponad 190 krajach. Niby nic nadzwyczajnego w „Valerii” się nie dzieje, a jednak serial podbił serca wielu kobiet. Jest w nim zabawnie, lekko, zmysłowo, a wszystko to z buchającym energią Madrytem w tle. Dla fanów tego tytułu jest też dobra wiadomość, Netflix oficjalnie zapowiedział, że finałowy sezon popularnego serialu niebawem trafi do biblioteki platformy.
Kim jest tytułowa Valeria? Valeria jest pisarką w kryzysie twórczym i kobietą w kryzysie małżeńskim. Na szczęście są przy niej Carmen, Lola i Nerea – najlepsze przyjaciółki, które nieustannie ją wspierają. Oto cztery kobiety, których życie to szalony wir pełen miłości, przyjaźni, zazdrości, zdrad, wątpliwości, zawodów sercowych, tajemnic, pracy, radości i planów na przyszłość.
"Niewinny"
Hiszpański serial kryminalny „Niewinny” swoją premierę na platformie Netflix miał w 2021 roku. Obraz jest adaptacją powieści Harlana Cobena pod tym samym tytułem. Docenili go zarówno krytycy, jak i widzowie na całym świecie zachwyceni dynamiczną fabułą, wyrazistymi kreacjami aktorskimi i intrygującą narracją. To zdecydowanie interesująca propozycja dla miłośników thrillerów i seriali kryminalnych z głębokimi wątkami psychologicznymi.
Serial opowiada historię Mateo Vidala, który zostaje skazany na dziewięć lat więzienia za przypadkowe zabójstwo podczas bójki. Po odbyciu kary stara się rozpocząć nowe życie z żoną Olivią. Jednak przeszłość powraca. Jeden telefon rozpoczyna koszmar na nowo.
"Sprawa asunty"
„Sprawa Asunty” to hiszpański miniserial kryminalny oparty na prawdziwej historii morderstwa Asunty Basterra, 12-letniej dziewczynki, której tragiczna śmierć w 2013 roku stała się szeroko komentowanym tematem w Hiszpanii. „Sprawa Asunty” jeszcze długo po obejrzeniu serialu nie daje widzowi o sobie zapomnieć.
Asunta, 12-letnia dziewczynka, została porwana, a jej ciało znaleziono kilka dni później w lesie. Śledztwo ujawnia, że jej rodzice, Rosario Porto i Alfonso Basterra, byli głównymi podejrzanymi w sprawie, co prowadzi do obszernego śledztwa i kontrowersyjnych rozpraw sądowych.
"Życie bez pozwolenia"
Serial, który popularnością nie dorównuje największym hitom hiszpańskim. A szkoda. Tytuł z 2018 roku wciąż czeka na platformie Netflix na wszystkich tych, którzy mają ochotę na kawałek całkiem dobrej historii, podanej w dwóch sezonach. Niech nikogo nie zrazi oklepany już wątek mafijny.
Opis bardzo krótko, dla zachęty: Szef galicyjskiego kartelu narkotykowego szuka następcy, jednocześnie starając się ukryć wyniszczającą go chorobę.
"Telefonistki"
„Telefonistki” to kolejny hit Netflixa. Hiszpański serial zdobył uznanie za zajmującą fabułę, znakomicie wykreowane realia historyczne i głęboko rozwinięte postacie.
Akcja serialu toczy się w Hiszpanii lat 20. XX wieku, w okresie, gdy kraj przechodzi przez znaczne zmiany społeczne i polityczne. Serial koncentruje się na życiu młodych kobiet, które pracują jako telefonistki w nowo powstałej firmie telekomunikacyjnej. „Telefonistki” przedstawiają wyzwania związane z pracą w męskim świecie, konflikty społeczne i osobiste oraz dążenie bohaterek do realizacji swoich marzeń.
„Los Farad”
W minionym roku na platformę Prime Video trafił serial „Los Farad”, który widza w wciąga w sam środek przestępczego świata Hiszpanii.
W dniu, w którym Oskar, zwyczajny„chłopak z sąsiedztwa”, poznaje tajemniczą i bogatą rodzinę Faradów, jego życie zmienia się na zawsze. Oskar trafia do świata międzynarodowego handlu bronią. W Marbelli, gdzie mieszkają Faradowie, czekają na niego luksus, adrenalina i emocje, ale także przemoc i cynizm, które wystawiają jego charakter na próbę.
"Dom z papieru"
Serial przez jednych odrzucony po pierwszych minutach, a dla innych majstersztyk, po którym trudno było znaleźć coś, co byłoby w stanie załatać wielką pustkę po obejrzeniu ostatniego odcinka. „Dom z papieru” można kochać, można nienawidzić, ale na liście najlepszych seriali hiszpańskich po prostu nie wypadałoby go pominąć. Hiszpański serial zdobył uznanie krytyków i ogromną popularność wśród widzów, a bohaterowie serii stali się postaciami kultowymi.
"Dom z papieru"l zaczyna się od przedstawienia planu napadu na mennicę królewską w Madrycie. Opracował go tajemniczy lider, znany jako „Profesor”, który rekrutuje grupę przestępców o różnych umiejętnościach i osobowościach.
"Cristóbal Balenciaga"
Na platformę Disney+ kilka miesięcy temu trafił hiszpański serial, który opowiada historię Cristóbala Balenciagi, jednego z najważniejszych projektantów wszech czasów.
Serial stanowi swego rodzaju kronikę rozwoju projektanta od skromnych początków do ikony świata mody. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich modowych fascynatów!
Serial zaczyna się w momencie, gdy Balenciaga porzuca udaną karierę w Madrycie i San Sebastian, gdzie ubierał hiszpańską elitę i arystokrację i prezentuje swoją pierwszą paryską kolekcję haute couture. Jednak projekty, które wyznaczyły trendy w Hiszpanii, nie sprawdzają się w wyrafinowanym imperium mody, jakim stał się Paryż, i gdzie trendy kreują Chanel, Dior i Givenchy.
Zobacz też:
- Cała prawda o Elizabeth Taylor. Niepublikowane wcześniej nagrania pokazują ją w nowym świetle
- Najlepsze filmy kostiumowe. 8 tytułów, które wciągają od pierwszych minut
- Zobacz najciekawsze produkcje o tematyce LGBT. 8 tęczowych filmów na Netflixie, Max, Disney+