Najdroższe miasta na świecie. Życie tu kosztuje krocie

Jak co roku, The Economist sporządził ranking najdroższych miast na świecie. Oto 9 miast, w których koszty życia są największe.

Autor Annabelle Dufraigne

Najdroższe miasta na świecie. Życie tu kosztuje krocie

Historyczna dzielnica w Paryżu - Montmartre. Zdjęcie: Getty Images

Ostatnio magazyn The Economist opublikował swoje coroczne zestawienie najdroższych miast na świecie. Aby sporządzić ten ranking, czasopismo porównało ceny setek produktów i usług oferowanych w 172 metropoliach na całym świecie.

Zatem, które miasto jest najdroższe do życia? Na podstawie danych z 2023 roku - Singapur i Nowy Jork zajmują pierwsze miejsce. Azjatyckie miasto na podium nie dziwi, to pozycja, którą zajmuje przez ostatnie 10 lat, za to Nowy Jork podskoczył na podium z 6. miejsca.

The Economist zauważył wzrost kosztów życia o ponad 8 proc. we wszystkich badanych miastach - najwyższy od 20 lat. Przyczyną są skutki pandemii Covid-19, a także wojna na Ukrainie, które spowodowały wzrost cen benzyny, gazu i żywności. Miasta Stanów Zjednoczonych i Europy są w rankingu wymieniane najczęściej. A jak ta lista koresponduje z naszym zestawieniem najlepszych krajów do życia?

Oto 9 najdroższych miast na świecie:

  1. Nowy Jork, Stany Zjednoczone
  2. Singapur, ex aequo z Nowym Jorkiem
  3. Los Angeles, Stany Zjednoczone
  4. Hongkong, Hongkong
  5. Zurych, Szwajcaria
  6. Genewa, Szwajcaria
  7. San Francisco, Stany Zjednoczone
  8. Paryż, Francja
  9. Kopenhaga, Dania

1. Nowy Jork, Stany Zjednoczone

Zdjęcie: ANGELA WEISS / Getty Images

Które miasto uzyskało tytuł najdroższego na świecie w 2023 roku? Nowy Jork. To pierwszy raz dla amerykańskiej metropolii, która zawsze zajmuje w rankingu wysokie miejsca, ale nigdy dotąd nie zajęła pierwszego. Głównym winowajcą jest wzrost wartości dolara, uważanego za bezpieczną przystań w czasach międzynarodowych kryzysów.

2. Singapur ex aequo z Nowym Jorkiem

Zdjęcie: AdrienC

Miejscowość o statusie miasta-państwa, którą zamieszkuje 6 milionów osób, dzieli pierwsze miejsce na liście najdroższych miast na świecie z Nowym Jorkiem, ale to żadne zaskoczenie. Od kilku lat życie w Singapurze jest bardzo drogie, zwłaszcza jeśli chodzi o transport i odzież. W 2023 roku Singapur był gospodarzem World Architecture Festival, umacniając swoją reputację również jako globalne centrum designu.

3. Los Angeles, Stany Zjednoczone

Zdjęcie: Ryan Herron

Podobnie jak w przypadku Nowego Jorku, wzrost wartości dolara tłumaczy pozycję tego zachodniego amerykańskiego miasta w rankingu. Według Rady ds. Badań Społeczności i Gospodarki, koszty życia tutaj są wyższe niż w 94 proc. miast na świecie.

4. Hongkong

Zdjęcie: DALE DE LA REY / Getty Images

Belgijska gazeta La Libre podaje, że gospodarka Hongkongu jest jedną z najbardziej liberalnych na świecie. Rozlokowany na 260 górzystych wyspach, ma ograniczoną dostępność do gruntów budowlanych, co sprzyja spekulacjom na rynku nieruchomości. Ponadto Hongkong produkuje jedynie 2 proc. spożywanej żywności, co sprawia, że jedzenie jest tu bardzo drogie.

5. Zurych, Szwajcaria

Zdjęcie: taranchic

Zurych awansował o 5 miejsc w tegorocznym rankingu najdroższych miast na świecie. Z uwagi na szczególnie silny frank szwajcarski i wysokie ceny w różnych sektorach, koszty życia są tu szczególnie wysokie.

6. Genewa, Szwajcaria

Zdjęcie: saiko3p

To samo dotyczy Genewy, gdzie podatki są najwyższe w Szwajcarii, co zwiększa koszty życia we wszystkich sektorach. 

7. San Francisco, Stany Zjednoczone

Zdjęcie: Don White  

7. miejsce w rankingu zajmuje kalifornijskie miasto, które należy do najdroższych miast na świecie pod względem dóbr konsumenckich i nieruchomości, gdzie ceny szybko rosną. Jednakże można śmiało założyć, że San Francisco może zaliczyć spadek w rankingu ze względu na obecny kryzys związany z opioidami.

8. Paryż, Francja

Zdjęcie: Alexander Spatari

Zaskoczeni, że Paryż zajmuje dopiero 9. miejsce na liście najdroższych miast na świecie? Już tłumaczymy. Ceny w stolicy Francji, owszem, wzrosły dla mieszkańców, ale kurs wymiany walut, z niskim euro, spowodował, że francuska stolica spadła w rankingu. 

9. Kopenhaga, Dania

Zdjęcie: Tais Policanti

Stolica Danii prowadzi szczególnie restrykcyjną politykę podatkową: 25 proc. podatku pobiera się od towarów i usług, z dodatkowym potrąceniem dla pewnych produktów, takich jak: tytoń, alkohol i czekolada. Jeśli planujecie pobyt w Kopenhadze - polecamy  6 nowych miejsc w stolicy Danii, które ekscytują mieszkańców i turystów.

Artykuł ukazał się oryginalnie na AD FR.


Czytaj więcej