Park Akcji Burza w Warszawie zdobywcą Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI za rok 2023. Projekt: topoScape, Archigrest. Zdjęcie: Michał Szlaga
W 13. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI znalazły się pięć zupełnie różnych obiektów. Muzeum, rewitalizacja parku, przebudowa stołówki czy budynki socjalny i cmentarny. Do konkursu zgłoszono 89 realizacji.
Tak wyglądała finałowa piątka:
- Dom dla Bezdomnych w Warszawie. Projekt: xystudio.
- Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Projekt: Pracownia WXCA.
- Park Akcji „Burza” w Warszawie. Projekt: topoScape, Archigrest.
- Rewitalizacja dawnej stołówki Huty Pokój na potrzeby ING w Rudzie Śląskiej. Projekt: Małeccy biuro projektowe.
- Zespół kolumbariów na Cmentarzu Komunalnym w Radomiu. Projekt: BDR Architekci.
Laureaci Nagrody Architektonicznej POLITYKI 2024
4 czerwca 2024 roku po raz trzynasty przyznana została Nagroda Architektoniczna POLITYKI. Decyzją jury Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI za rok 2023 otrzymały pracownie topoScape i Archigrest Sp. z o.o. za projekt Parku Akcji Burza pod Kopcem Powstania Warszawskiego.
Park Akcji Burza pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Zdjęcie: Marta Baranowska
Poza Grand Prix tradycyjnie przyznana została także Nagroda Internautów. Wygrał (minimalnie wyprzedzając Park Akcji „Burza”) projekt Domu dla Bezdomnych w Warszawie autorstwa pracowni xy studio.
W tym roku po raz drugi w ramach Nagrody Architektonicznej została przyznana Nagroda Specjalna Magazynu SALON, wydania specjalnego POLITYKI o architekturze, wzornictwie, sztuce i stylu życia. Nagroda Specjalna Magazynu SALON za rok 2023 trafiła do zespołu architektów zatrudnionych przez Holding Liwa Sp. z o. o., Grażyna Grzybek, Dariusz Maryszewski za projekt Grand Hotelu w Łodzi.
Park Akcji „Burza” w Warszawie
Park Akcji "Burza", zdobył także Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy.
Teraz ma Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI.
Park jest wyjątkowy - pełen zieleni, ale przede wszystkim historii. Kopiec Powstania Warszawskiego, który znajduje się w parku, jest sztucznym wzniesieniem, na szczycie którego jest pomnik Polski Walczącej. Kopiec powstał z gruzów, które zalegały w mieście po zakończeniu wojny.
Park Akcji "Burza" i sam Kopiec Powstania Warszawskiego w Warszawie przeszły generalny remont. Otwarcie, choć z półrocznym poślizgiem, nastąpiło 31 lipca 2023.
Park Akcji Burza w Warszawie. Projekt: topoScape, Archigrest. Zdjęcie: Michał Szlaga
Dom dla bezdomnych w Warszawie
Inwestorem jest Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia Siostry Małgorzaty Chmielewskiej. Ta sama fundacja z tym samym projektantem wcześniej zrealizowała nagrodzony Dom dla bezdomnych w Jankowicach. Warszawski dom dla bezdomnych projektu xystudio znajduje się w warszawskich Włochach. W placówce schronienie znajdzie siedemdziesiąt potrzebujących osób.
Lokalizacja nie jest łatwa. Dom wybudowano w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy, którą od budynku odgradzają ekrany akustyczne, a wokół chaotycznie rozrzucone są magazyny. Architekci zaproponowali więc bardzo prostą bryłę. Układ okien wprowadza rytm, a ich zróżnicowane wysokości wiążą się z funkcjami, jakie pełnią we wnętrzach.
Dom dla bezdomnych w Warszawie. Projekt xystudio. Zdjęcie: Piotr Krajewski
Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego
O muzeum pisaliśmy w artykule: Muzeum Historii Polski otwarte.
Gmach Muzeum Historii Polski ma powierzchnię 45 000 mkw., na którą składają się cztery kondycje nadziemne i dwie podziemne. Sama przestrzeń wystawiennicza to 9000 mkw. Muzeum Wojska Polskiego składa się z dwu bliźniaczych obiektów, każdy o powierzchni 13 000 mkw. Jeden ukończono, drugi zostanie oddany w najbliższych latach.
Kompleks muzealny na warszawskiej Cytadeli zaprojektowała pracownia WXCA.
Muzea redefiniują swoją rolę. Znużeni galeriami handlowym kierujemy się do świątyń kultury i sztuki.
Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Projekt: Pracownia WXCA. Zdjęcie: WXCA Daniel Ciesielski
Rewitalizacja dawnej stołówki Huty Pokój
Stołówkę przebudowano na potrzeby ING w Rudzie Śląskiej. Uwagę zwraca elewacja z czarnej klinkierowej okładziny. Dobudowano też duży taras otoczony jasną, ażurową siatką. Starannie dobrane ozdobne trawy i byliny, ułożone łanowo, z jednej strony „zmiękczają” surowy pejzaż nieodległych terenów poprzemysłowych, a z drugiej nawiązują do lokalnej tradycji działkowych ogródków. Za projekt rewitalizacji odpowiada Małeccy biuro projektowe.
Rewitalizacja dawnej stołówki Huty Pokój na potrzeby ING w Rudzie Śląskiej. Projekt: Małeccy biuro projektowe. Zdjęcie: Bartek Barczyk
Zespół kolumbariów na Cmentarzu Komunalnym w Radomiu
Kolumbarium na 2000 nisz przewidziano w centralnej części cmentarza, na jego głównej osi. Realizacja jest utrzymana w duchu minimalizmu.
Biały kolor kolumbarium podkreśla zaaranżowana zieleń.
Zespół kolumbariów na Cmentarzu Komunalnym w Radomiu. Projekt: BDR Architekci. Zdjęcie: Jakub Certowicz