Japonia u progu nowoczesności utrwalona w fotografii, 19.01 – 29.03 (MNK Szołayscy)
To trzecia (i ostatnia) z cyklu wystaw „Japonia u progu nowoczesności. Design i wzornictwo ubiorów od około 1900 roku do lat 60. XX wieku na przykładzie darów współczesnych w Muzeum Narodowym w Krakowie”. Ekspozycja kontynuuje myśl przewodnią poprzednich wystaw, których celem było przybliżenie historii, specyfiki i symboliki tradycyjnych japońskich strojów.
Tym razem zobaczyć będzie można oryginalne kimona, narzutki haori, jak i akcesoria je uzupełniające, ponadto japońskie stroje zostaną zaprezentowane na fotograficznych kadrach, stając się jednocześnie przyczynkiem do opowieści o rozwoju fotografii w Japonii na przełomie XIX i XX wieku.
Aranżowana scena teatralna na tle ekranu z górą Fudżi, fotograf nieznany, 1880-1900, odbitka albuminowa, kolorowanie. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Krakowie
A jeśli interesuje cię temat japońskich kimon, od 18 czerwca w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będzie można zobaczyć autorską kolekcję kimon zaprojektowanych przez Joannę Hawrot, uznaną polską kostiumografkę i artystkę.
Memento vitae. Kolekcja malarstwa Józefa Czapskiego w zbiorach MNK, 16.02 – 04.08 (MNK Czapscy)
Wystawa „Memento vitae” to pierwsza prezentacja całej kolekcji malarstwa Józefa Czapskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.
Kolekcja ta liczy obecnie 27 obrazów olejnych i 2 olejne szkice do obrazów. Powstała przeważnie dzięki darom, a także pojedynczym zakupom. Najstarszy obraz Czapskiego zaprezentowany na wystawie pochodzi z 1953 roku – to „Patrycja Newey w Tosce”. Najmłodsze pochodzą z lat 80. i 90.
Józef Czapski "Młody mężczyzna na czerwonym tle", 1980. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Krakowie
Złote Runo – Sztuka Gruzji, 11.04 – 25.08 (Gmach Główny MNK)
Nigdy wcześniej nie było tak obszernej i wszechstronnej wystawy sztuki gruzińskiej w Polsce. Na ekspozycji zostanie pokazanych niemal 700 eksponatów: najstarsze ślady ludzkiej aktywności przez starożytne przykłady złota Kolchidy, kamienne stele z okresu wczesnego średniowiecza, mieniące się feerią barw średniowieczne kodeksy iluminowane, nowożytne stroje, militaria, pejzaże ilustrujące zmieniające się oblicza Tbilisi. Zobaczymy też malarstwo Pirosmaniego, sztukę awangardową XX wieku, z uwzględnieniem wkładu w jej rozwój polskich artystów, którzy swoje losy związali z tym pięknym i niezwykłym krajem.
Głowa jelenia - skarb z Tagiloni, I w. p.n.e.– I w. n.e., Dadiani Palaces Historical and Architectural Museum. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Krakowie
Wyspiański. Trzecia odsłona wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego, 19.04 – 27.10 (MNK Wyspiański)
W oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, przy pl. Sikorskiego 6 prezentowanych jest blisko dwieście dzieł Stanisława Wyspiańskiego, z czego zdecydowaną większość stanowią prace pastelowe na podłożu papierowym. Jest to technika wrażliwa zarówno na mikroklimat i zanieczyszczenia, jak i na oddziaływanie światła. Z tego powodu w celu zapewnienia bezpieczeństwa zbiorów wystawa jest cyklicznie zmieniana. Obecna, trzecia odsłona zachowuje scenariusz poprzednich edycji, ale została uzupełniona o nowe prace artysty, w tym z kolekcji prywatnej.
Mowa o nieznanych w literaturze przedmiotu, nigdy wcześniej niepokazywanych szerokiej publiczności dziełach Stanisława Wyspiańskiego z kolekcji Ziyada Raoofa. Zespół liczy dwanaście prac, różnorodnych pod względem techniki i czasu powstania.
Stanisław Wyspiański "Studium mężczyzny", 1893, Ziyad Raoof Collection. Zdjęcie: Muzeum Narodowe w Krakowie
Putta w sztuce renesansu, 28.06 – 06.10 (Gmach Główny MNK)
Putta to popularny motyw, który wzbogaca niezliczone dzieła nowożytnej sztuki europejskiej. Ten urokliwy fenomen przedstawiający małe, uskrzydlone anioły intryguje i budzi ciekawość. Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie prezentować temat na przykładzie renesansu, głównie włoskiego i krajów niemieckich, na tle sztuki starożytnej oraz XV i XVI wieku. Obejmuje głównie rysunki i grafiki, ale też rzeźby, malarstwo, ceramikę i tkaniny z rozmaitych zbiorów polskich oraz muzeów zagranicznych.
Lorenzo di Credi, naśladowca Tommaso "Madonna z Dzieciątkiem, dziecięcym św. Janem Chrzcicielem, św. Franciszkiem i Hieronimem", pocz. XVI w., Zdjęcie: MNK Muzeum Czartoryskich
Nie tylko Muzeum Narodowe w Krakowie warto odwiedzić w tym roku. Sprawdź naszą listę najciekawszych wystaw w Polsce, a jeśli planujesz podróż po Europie w ciągu najbliższych miesięcy, koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem europejskich wystaw, które koniecznie trzeba zobaczyć w 2024 roku.