Mieszkanie architekta w Poznaniu. Klimatyczna przestrzeń pełna funkcjonalnych rozwiązań

Zastanawialiście się kiedyś, jak mieszkają architekci wnętrz? Teraz macie okazję to sprawdzić- poniżej prezentujemy projekt 65-metrowego mieszkania w Poznaniu, który zaprojektował dla siebie i swojej żony architekt Kamil Paszek z AMJ studio.

Zdjęcia Krzysztof Strażyński
Mieszkanie architekta w Poznaniu. Klimatyczna przestrzeń pełna funkcjonalnych rozwiązań

Detale w mieszkaniu, m.in. uchwyty mebli czy kształt stołu w kuchni – inspirowane są naturą. Chmura, jako motyw przewodni, pojawia się zarówno w formie stołu, jak i w lustrach czy stoliku kawowym. Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

Przygotowując projekt swojego 65-metrowego gniazdka, Kamil Paszek postawił sobie jasny cel – maksymalnie wykorzystać każdy centymetr, ale bez kompromisów estetycznych. Architekt chciał, by mieszkanie miało ergonomiczny układ oraz funkcjonalne i poprawiające komfort życia rozwiązania. Jego kolorystyka miała być kojąca, kształty miękkie i organiczne, a użyte we wnętrzu naturalne materiały (jak fornir dębowy i płytki kamienne) – solidne i ponadczasowe.

Kamil Paszek w swoim mieszkaniu. Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

 

Funkcjonalna strefa wejścia

Projekt rozpoczął się od elementu, który najczęściej pomijany jest w planowaniu – ściennych paneli o wyrazistej fakturze. To właśnie one zdefiniowały kierunek dla całego wnętrza. Dopasowano do nich meble, oświetlenie i kolorystykę.

W przedpokoju, blisko wejścia stanęła konsola o obłych kształtach, wykonana z konglomeratu, idealnie zintegrowana kolorystycznie z otoczeniem. Jej forma jest nie tylko dekoracyjna – mebel skrywa praktyczne schowki na klucze i inne drobiazgi. Ponadto, duże lustra w korytarzu powiększają optycznie przestrzeń i pomagają światłu dziennemu dotrzeć w głąb mieszkania.

Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

Pierwotny układ mieszkania nie zakładał szafy w przedpokoju, dlatego architekt zdecydował się przesunąć ścianę sypialni o 60 cm. Ta zmiana pozwoliła wygospodarować miejsce na dwie zabudowy: klasyczną szafę na okrycia wierzchnie i szafę gospodarczą.

- Za szałwiowymi frontami kryje się strefa, którą uwielbiam projektować i z której jestem wyjątkowo dumny – mówi Kamil Paszek – Wszystkie domowe sprzęty, w tym odkurzacz, suszarka, deska do prasowania mają tu swoje dokładnie wymierzone miejsce.

Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

W szafie nie zabrakło pojemnego, wysuwanego cargo na środki czystości czy wbudowanych gniazd. Szafa gospodarcza ma odpowiednią wysokość i dostęp z każdej strony, co znacząco wpływa na jej użytkowanie i codzienny komfort.

Centralny korytarz dzieli mieszkanie na dwie strefy – dzienną i nocną, zapewniając prywatność, funkcjonalność oraz dobrą wentylację. Sypialnie skierowane są na wschód, co pozwala budzić się z naturalnym światłem, a salon – na zachód, co po południu i wieczorem wypełnia wnętrze ciepłym, miękkim światłem.

 

Strefa dzienna z salonem i kuchnią

Za frezowanymi, fornirowanymi frontami w salonie znajduje się ergonomiczne biurko z miejscem na monitor, klawiaturę i dokumenty. To dyskretna strefa pracy, która dzięki systemowi chowanych frontów, po zamknięciu wtapia się w otoczenie.

Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

Zamknięta zabudowa miała stworzyć jednolitą płaszczyznę (bez podziałów). Uchwyty są frezowane w drewnie, a fronty wykończone fornirem, dzięki czemu wszystko płynnie się ze sobą łączy. Po drugiej stronie salonu znajduje się ażurowy regał na książki i pamiątki rodzinne, stanowiący przeciwwagę dla pełnej zabudowy.

Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

Kuchnia to z kolei połączenie trzech rodzajów frontów – forniru, ciepłej szarości i kojącej szałwii. Podobnie jak w pozostałych częściach mieszkania, także i tu nie zabrakło sprytnych, funkcjonalnych rozwiązań, które pozwalają utrzymać porządek na blacie i wprowadzają wizualny ład, takich jak: ekspres do kawy ukryty w zamykanej wnęce, liczne szuflady na dodatki czy cargo na przyprawy i oleje.

Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

 

Łazienka – wygodna i estetyczna

Łazienka też przeszła totalną metamorfozę. By poprawić ergonomię, architekt skrócił prysznic i wprowadził wysoką zabudowę na ręczniki, pranie i kosmetyki. Umywalka została zintegrowana z szafką, pod którą ukryto pralkę, natomiast w strefie prysznica udało się zaaranżować dyskretne wnęki na kosmetyki, które są niewidoczne od wejścia.

Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

Zdjęcie: Krzysztof Strażyński

 

Zobacz też:


Czytaj więcej