Malczewski ze złamanym sercem, „Szał uniesień” Podkowińskiego. 5 perełek z nadchodzącej aukcji w Agra-Art

Grudzień to ekscytujący czas dla kolekcjonerów i domów aukcyjnych – to właśnie z końcem roku pod młotek idą prawdziwe perełki. Nie inaczej będzie 8 grudnia podczas aukcji Sztuki Dawnej w Agra Art. Oto 5 wyjątkowych dzieł, które będzie można wylicytować.

Malczewski ze złamanym sercem, „Szał uniesień” Podkowińskiego. 5 perełek z nadchodzącej aukcji w Agra-Art

Jednym z licytowanych obrazów jest "Orfeusz i Eurydyka" (1918) Jacka Malczewskiego. Zdjęcie: Agra Art

Aukcja Sztuki Dawnej w Agra-Art

Aukcja Sztuki Dawnej odbędzie się w niedzielę 8 grudnia o godzinie 19:00 w Galerii Agra-Art przy ul. Wilczej 70 w Warszawie. Pod motek pójdzie 111 prac wybitnych polskich artystów tworzących w XIX i XX wieku, takich jak Chełmoński, Czachórski, Gierymski, Fałat, Kossak, Malczewski, Matejko, Podkowiński, Stryjeńska, Siemiradzki, Tetmajer, Wyczółkowski czy Wyspiański.

Obiekty, które będą licytowane podczas grudniowej aukcji można oglądać na wystawie w Galerii Agry-Art do 8 grudnia. Zdjęcie: Agra-Art

Prace, które wezmą udział w licytacji można zobaczyć na specjalnie przygotowanej wystawie przedaukcyjnej, która potrwa do 8 grudnia (do godz. 14:00). W dni powszednie Galeria jest czynna od 11 do 18, natomiast w soboty od 11 do 15. Z powodu dużego zainteresowania wystawą, w niedzielę 1 grudnia Galeria będzie otwarta od 11 do 15, natomiast w sobotę 7 grudnia wyjątkowo wystawę będzie można oglądać do 18.

Nawet jeśli nie planujesz wzięcia udziału w licytacji, warto wybrać się do Galerii przed aukcją, by zobaczyć prezentowane na wystawie prace, a jest co oglądać! Poniżej wybraliśmy 5 najciekawszych dzieł sztuki, które pójdą pod młotek 8 grudnia. To prawdziwe perełki!

 

Henryk Siemiradzki, „Odpoczynek patrycjusza”, 1881

Henryk Siemiradzki, „Odpoczynek patrycjusza”, 1881. Zdjęcie: Agra-Art

Henryk Siemiradzki często poruszał w swoich pracach tematy antyczne. W latach 80. XIX wieku artysta starał się odejść od akademizmu i skupić się na pięknie, zmysłowości i dobru. Idylliczne scenki Siemiradzkiego, choć osadzone w czasach antycznych, raczej ukazywały wyobrażenie artysty na temat starożytności, a nie były próbą dokładnego odtworzenia tamtych czasów. Obrazy Siemiradzkiego, jak sielankowy „Odpoczynek patrycjusza” miały być dla widza odpoczynkiem od ponurych, obecnych w ówczesnej sztuce polskiej, scen historycznych.

Estymacja: 2 800 000 – 3 500 000 zł

 

Jacek Malczewski, „Orfeusz i Eurydyka”, 1918

Jacek Malczewski, „Orfeusz i Eurydyka”, 1918. Zdjęcie: Agra-Art

Bolesne rozstanie Jacka Malczewskiego z jego wielką miłością, Marią Balową było impulsem do stworzenia malarskiego cyklu „Orfeusz i Eurydyka”, na który składa się kilka dzieł powstałych w latach 1914-1921. Malarz wykorzystał słynny mit o Orfeuszu, który zstąpił do zaświatów, by odzyskać ukochaną Eurydykę. Obraz Malczewskiego przedstawia Eurydykę prowadzoną przez Hermesa, oraz Orfeusza (z twarzą artysty), który uległszy pokusie, odwrócił się, by spojrzeć na ukochaną, przez co utracił ją na zawsze.

Estymacja: 2 500 000 – 4 000 000 zł

 

Jacek Malczewski, „Portret dr. Adolfa Schwarza”, 1913

Jacek Malczewski, „Portret dr. Adolfa Schwarza”, 1913. Zdjęcie: Agra-Art

Dr Adolf Schwarz był znanym kolekcjonerem i antykwariuszem. W swoich zbiorach posiadał ceramikę wschodnią i angielską, a także rzemiosło artystyczne i liczne obrazy czołowych polskich artystów, m.in. Juliusza i Wojciecha Kossaków, Wojciecha Weissa, Witkacego, Axentowicza i Malczewskiego.

Na portrecie namalowanym przez Jacka Malczewskiego, za dr. Schwarzem stoją dwie muzy, które trzymają w dłoniach złote maski. Możliwe, że jest to nawiązanie do podobnych artefaktów znajdujących się w zbiorach kolekcjonera lub do jego profesji – dr Schwarz był z wykształcenia archeologiem.

Estymacja 450 000 – 600 000 zł

 

Władysław Czachórski, „Dama z książką” 1886

Władysław Czachórski "Dama z książką", 1886. Zdjęcie: Agra-Art

Ten obraz najprawdopodobniej trafił prosto do rąk amerykańskiego kolekcjonera niedługo po namalowaniu. Jest też bardzo podobny do innego kobiecego portretu Czachórskiego „W oczekiwaniu”, który powstał w mniej więcej tym samym czasie – artysta często powielał swoje kompozycje, zmieniając je tylko nieznacznie na prośby swoich klientów. Bardzo możliwe, że tak było i w przypadku „Damy z książką”. Podobnie jak wszystkie portrety kobiece Czachórskiego, również i ten robi na żywo ogromne wrażenie – szczególnie biała suknia, którą artysta namalował z ogromną pieczołowitością.

Estymacja: 1 500 000 – 2 000 000 zł

 

Władysław Podkowiński, „Szał”, 1893

Władysław Podkowiński "Szał", 1893. Zdjęcie: Agra-Art

Przez ostatnie lata swojego krótkiego życia, Władysław Podkowiński był pochłonięty wizją „Szału uniesień”, której ukoronowaniem było wielkoformatowe płótno ukończone w 1894 roku. Obraz znajduje się dziś w Galerii XIX i XX wieku w krakowskich Sukiennicach. Obiekt prezentowany na aukcji jest jednym ze szkiców do „Szału...”, w którym artysta eksperymentował z kolorystyką i kompozycją.

Estymacja: 2 000 000 – 2 500 000 zł

 

Zobacz też: 

 

Czytaj więcej