Luty 2024. Subiektywny przegląd najciekawszych nowości architektonicznych, wzorniczych i artystycznych

Co będzie się działo w lutym? Co można zobaczyć, a co przeczytać? Jakie nowości pojawią się na rynku? Wystawy, publikacje oraz premiery produktowe, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Luty 2024. Subiektywny przegląd najciekawszych nowości architektonicznych, wzorniczych i artystycznych

Zabawki dla dorosłych Pawła Jasiewicza. Klocki „Gęba” służą do komponowania abstrakcyjnych portretów. Zdjęcie: Aleksandra Chwaliszek

Nowe na rynku

Antonio Citterio zmodernizował swe słynne dzieło. Kanapa „Max” od 1983 roku nie straciła nic ze swej spektakularnej urody. Po czterdziestu latach jej twórca zdecydował się jednak uczynić ją jeszcze wygodniejszą. Model kanapy „Supermax” ma więc masywniejsze oparcie i poszerzone siedzisko, ale ten sam co wcześniej urok użytecznej rzeźby. Gama obić obejmuje również ikoniczną, opartowską tapicerkę z czarnej i białej skóry. Jednym słowem klasyk w wersji rozszerzonej.

kanapa max antonio citterio

Fotografie Gabrielego Basilico włączyły sofę „Max” w krąg wyobraźni zbiorowej (w tle). Antonio Citterio zasiadł na meblu w wersji pierwotnej, z lewej prezentuje się „Supermax”. Oba modele dostępne w ofercie Flexform. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Flexform

Kolekcja lamp „Luna” marki Occhio pozwala wzbogacić wnętrze o unikatowy układ opraw sufitowych, wiszących, ściennych i stołowych. Blaskiem tych srebrnych globów steruje się za pomocą gestu albo aplikacji na smartfon.

Ciekawi, jak wyglądają kultowe lampy wszech czasów? Zobacz 9 ponadczasowych ikon. A może zastanawiasz się, jakie lampy będą modne? Oto nowości z targów Euroluce, Salone del Mobile i Maison&Objet.

kolekcja lamp occhio

Modele wiszące („Luna sospeso”) oferowane są w trzech rozmiarach, na potrzeby wieloelementowych kompozycji. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Occhio

Stoliki od Studio Pepe - charakterystyczny nakrapiany wzór wyróżnia skałę osadową znaną jako ceppo. Z kamiennych płyt o geometrycznym wykroju (na bazie prostokąta i koła) powstały rzeźbiarskie bryły praktycznych mebli do salonu. Kolekcję tworzą trzy modele, od 50 centymetrów średnicy do 163 centymetrów długości.

stoliki z kamienia

Stoliki „Selce” Gallotti & Radice wykonuje w czerwonawym kamieniu ceppo dei volpi (na zdjęciu), a także szarym ceppo antico i beżowym travertino romano. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Gallotti & Radice

Zabawki dla dorosłych Pawła Jasiewicza. Ten rodzaj twórczości wzbogaca codzienne doświadczenia estetyczne o element dynamiki. Każda z mobilnych figurek autorskiej marki Jasiewicza FIKU, choć służy rozrywce, jest zarazem alegorią ruchu. Aby się o tym przekonać, wystarczy lekko je dotknąć. Wykonane w drewnie prace to zarazem hołd twórcy dla tego materiału, ponadczasowego i uniwersalnego. Zainteresowanie przyrodą splata się tu z fascynacją dziedzictwem kultury.

zabawki pawla jasinskiego

Zabawka Dzięcioły czerpie z polskiej przyrody i tradycji kulturowej. Zdjęcie: Aleksandra Chwaliszek

Mati Sipiora, jak sam mówi, uwielbia dziwny dizajn, dziwne filmy science fiction i dziwną sztukę. Wierzy, że tego rodzaju prace budują napięcie między obserwatorem a obserwowanym. Zdecydował się więc pod własnym nazwiskiem stworzyć nową markę dizajnu kolekcjonerskiego, wykorzystując mocne kolory i odważne formy w duchu retrofuturyzmu.

mati sipiora

Krzesło „Cosmic” należą do obecnie siedmioelementowej kolekcji mebli metalowych „Futuroom”. Zdjęcie: Mila Łapko

Kateryna Sokolova rozszerza kolekcję FLOCK. Najpierw fotel, potem podnóżek, a teraz także krzesło. Seria mebli do siedzenia, której nazwa wzięła się od słowa oznaczającego trzódkę czy stado, rozwija się w naturalny sposób. Obłe formy nastrajają do błogiego relaksu, zarazem nadając wnętrzu wyrazisty charakter. Miękkie w dotyku statement pieces.

kolekcja flock

Meble „Flock” w wielu wariantach tapicerki oraz wykończenia nóg oferuje marka NOOM. Zdjęcie: dzięki uprzejmości NOOM

Ewa Juszkiewicz  - polska artystka młodego pokolenia triumfuje na świecie. Jej obraz pt. „Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)” na aukcji w Christie’s w Nowym Jorku osiągnął cenę półtora miliona dolarów, ozdobił też okładkę amerykańskiego albumu prezentującego współczesne malarstwo surrealistyczne. A ostatnio na zaproszenie firmy Louis Vuitton Ewa Juszkiewicz zamiast po płótno sięgnęła po skórzane torebki. Sztuka użytkowa!

ewa juszkiewicz

Robert Zeller, „New Surrealism. The Uncanny in Contemporary Painting”, Nowy Jork 2023. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Phaidon

Nowe miejsca

Atelier Gardens – historyczny kampus filmowców przy lotnisku Tempelhof – ma się stać domem dla pionierów zmian społecznych. Mowa nie tylko o artystach, ale także o przedsiębiorcach społecznych, aktywistach, edukatorach, rolnikach. Na ich potrzeby pracownia MVRDV we współpracy z HS-Architekten przekształciła przestarzały budynek biurowy z lat 90. XX wieku w przyciągający wzrok symbol transformacji. Studio filmowe w Berlinie odegra swoją kolejną rolę.

studio filmowe berlin

Intensywnie żółty obecnie budynek zyskał m.in. obszerny taras na dachu, dostępny z monumentalnych zewnętrznych schodów. Zdjęcie: Schnepp Renou

"Kształt marzeń” – taki tytuł nosi monograficzna prezentacja dorobku Witolda Lipińskiego, twórcy między innymi wrocławskiego „domu-igloo”. Testując nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, znakomity architekt i naukowiec kreował rzeczywistość alternatywną wobec tej, która go otaczała. Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie czynna do 31 marca.

obserwatorium na sniezce

Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, projekt arch. Witold Lipiński, 1968–1974. Zdjęcie: Jakub Certowicz

Wystawa Bruna Barbeya w Muzeum Narodowym w Warszawie potrwa do 3 marca. Mówił o sobie, że rzadko stoi w miejscu. Rzeczywiście, jego zdjęcia prezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie ukazują życie społeczności ludzkich na pięciu kontynentach. Warto zobaczyć, bo Barbey nie skupiał się na imponującym charakterze wydarzeń – ich aktualność szybko przecież przemija – ale na ponadczasowych walorach plastycznych, kompozycji, zestawieniach barw.

maroko meknes

Maroko, Meknes. Mauzoleum Mulaja Ismaila, 1985. Zdjęcie: Bruno Barbey / Magnum Photos

Wystawy, których nie możesz przegapić w 2024 roku.

Nowe książki

Second home - książka o architekturze (i nie tylko) domów letniskowych - to trzysta stron inspirujących zdjęć, planów oraz komentarzy mieszkańców. Na samotnej wyspie, wśród wydm, nad jeziorem i na skalistej plaży – w budzących zachwyt pejzażach powstają budynki, które mają służyć odtworzeniu więzi człowieka z przyrodą. Nie, nie tylko budynki, skoro drugim domem może stać się także luksusowy jacht.

second home

Stephen Crafti, „Second Home”, Atglen 2023. Zdjęcie: dzięki uprzejmości Schiffer Publishing

Więcej inspirujących nowości znajdziesz w trzecim numerze magazynu AD Polska. Szukaj w dobrych salonach prasowych!

Czytaj więcej